Сборникът "Българският социализъм: идеология, всекидневие, памет" преосмисля знанията за периода

Сборникът "Българският социализъм: идеология, всекидневие, памет" преосмисля знанията за периода

EZ 14:45:01 31-01-2022
AK1439EZ.001
ИЕФЕМ-БАН - сборник - социализъм

Сборникът "Българският социализъм: идеология, всекидневие, памет" преосмисля
знанията за периода


София, 31 януари /БТА/
В сборника "Българският социализъм: идеология,
всекидневие, памет" са включени двадесет текста,
преминали през процедура на селекция и рецензиране.
Това съобщиха от Института за етнология и
фолклористика с Етнографски музей при Българска
академия на науките /ИЕФЕМ-БАН/.
Анализът е поставен върху (пре)осмислянето - тематизира се състоянието на изследванията за социализма, осветляват се нови полета и се добавят нови детайли към знанията за периода. Обхванати са разнообразни сфери на всекидневието и опита на българските граждани през тези десетилетия - политиките на колективизация и променената връзка със земята, пазарните практики и културата на потребление, трудовото всекидневие, наказателните практики спрямо малцинствени общности, принудителното изселване на села при строителството на язовири, вещният свят и промяната на градската архитектура, атеистичната политика и оставените от нея следи в паметта и ред други.

Изданието е съставено от Ана Лулева, Иванка Петрова, Петър Петров, Светла Казаларска и Яна Янчева) и наскоро излезе от печат, издател е Академично издателство "Професор М. Дринов". Авторите са историци, етнолози, социолози и изкуствоведи, които дискутират проблеми на социалния живот и културата в периода на държавния социализъм и влиянието на наследството му върху настоящето.

Освен разнообразните теми, сборникът предлага изобилие от непубликувани и непроучени досега архивни материали, богат корпус от устни свидетелства, събрани в резултат на системна изследователска работа, както и поредица от научни хипотези, имащи за цел да предложат задълбочено разбиране за политиките и практиките през тази епоха, посочват от ИЕФЕМ-БАН.

Текстовете в сборника не само разширяват познанието за българския социализъм per se. Но и предлагат плодотворни перспективи за разбирането на постсоциализма като носещ белезите и наследството на държавния социализъм, за разбирането на връзката между минало и настояще, отбелязват от института. /ИРС/

/АКМ/