Влиянието на Зигмунд Фройд върху Салвадор Дали е тема на изложба във Виена

Влиянието на Зигмунд Фройд върху Салвадор Дали е тема на изложба във Виена

EZ 16:10:31 31-01-2022
AK1605EZ.005
Култура - Австрия - разширен вариант

Влиянието на Зигмунд Фройд
върху Салвадор Дали е тема
на изложба във Виена


Виена, 31 януари /специално за БТА от Цветана Делибалтова/

Австрийската галерия "Белведере" показва интересна изложба под заглавие "Дали - Фройд", посветена на двама изключителни мъже - Салвадор Дали и Зигмунд Фройд. От една страна ексцентричният каталонец, който до днес е най-екзотичните фигури от групата на сюрреалистите, а от друга - световноизвестният лекар и създател на психоанализата. Невъзможно е да си представим изкуството на единия без теориите на другия. В сюрреалистичните светове на Дали ясно се открива влиянието на психоанализата на Фройд, това е единодушното мнение на експертите. Изложбата, която е открита до края на май, установява колко тясна и комплексна е връзката между двамата и проследява творческата обсебеност на Салвадор Дали от Зигмунд Фройд, която е двигател на творческата му мощ.
За първи път творчеството на Дали е осветено в този контекст, разказва директорката на Белведере Стела Ролиг на пресконференцията по повод новата изложба в залите на бароковата част на двореца Белведере, открита за посетители след основен ремонт. Хронологично е проследено времето от момента, в който Дали открива Фройд до личната им среща в Лондон, станала възможна малко преди кончината на автора на психоанализата.
Експозицията разказва историята на Салвадор Дали, като ни въвежда в семейния свят на художника, оказал влияние върху творчеството му. Показани са някои творби от кубистичния период на младия Дали. Следващата спирка е Мадрид в 20-те години на миналия век, където художникът се потопява в света на творческия авангард и е изкушен от притегателната сила на науката, попада за първи път на творби от Фройд, издадени 1922 година на испански.
Книгата "Тълкуване на сънищата" оказва изключително влияние върху младия художник, който още през 1925 година се запознава с идеите на сюрреализма и в края на десетилетието оформя своя стил. Произведенията, представени по тази тема, наподобяват сънища, подсказват чувства за вина или сексуална вманиаченост. Когато Дали се запознава с Гала, негова спътница и муза, той заминава през 1929 година за Париж и се присъединява към групата на сюрреалистите около Андре Бретон, участва в създаването на два филма на Луис Бунюел и рисува свветовноизвестни творби, които се характеризират с ирационнални моменти. "Параноя" и "Лебеди отразяват слонове" от този период са представени на изложбата в Белведере. Посетителят вижда това, което иска да види или си въобразява, че вижда. Създаденият от Дали "параноидно-критичен метод" също е обяснен подбробно в експозицията.
Идеята на Дали да се срещне с Фройд и да го запознае със своя метод го отвежда през април 1937 година във Виена, но неколкократните му опити да се срещне със създателя на психоанализа са неуспешни. Отчаяният Дали кръстосва виенските улици и си представя така мечтания разговор, вдъхновява се от града и виенското изкуство. До така мечтаната среща се стига година по-късно - на 19 юли 1938 година в Лондон, където семейството на Фройд се е установило след бягството си от Австрия. Това става благодарение на посредничеството на писателя Стефан Цвайг и мецената на изкуството Едуард Джеймс. Фройд, вече много болен и страдащ от глухота, не е особено заинтересован от параноидно-критичния метод на Дали. На срещата Дали прави портрет на Фройд, рисунката също е показана на изложбата.
"Чрез теорията на Фройд Дали разбира своите фантазии, страхове, желания и фрустрации. Това му дава кураж да ги претвори в картини, превърнали се в част от нашето културноисторическо наследство", обобщава кураторът на изложбата Хайме Брихуега.
Въз основа на маслени платна, рисунки, сюрреалистични предмети, снимки, филми, книги, списания, писма и други документи изложбата дава възможност на зрителя да почувства притегателната сила и възторга, които Дали изпитва към Фройд. Експозицията включва близо 100 творби от цялостното творчество на Салвадор Дали, сред които са и някои от най-известните творби на художника.
Изложбата бе открита официално от намиращите се на държавно посещение крал на Испания Фелипе Шести и съпругата му Летиция.

Снимка галерия "Белведере"
/АКМ/