Портрети и пейзажи на 95-годишната художничка Калина Тасева гостуват в Бургас

Портрети и пейзажи на 95-годишната художничка Калина Тасева гостуват в Бургас

EZ 16:45:31 31-01-2022
RZ1642EZ.010
Бургас - Калина Тасева - изложба - видео

Портрети и пейзажи на 95-годишната художничка Калина Тасева гостуват в Бургас


Бургас, 31 януари /Галя Тенева, БТА/
Калина Тасева, художник с ярко и дълготрайно присъствие в българското изобразително изкуство, представи новата си изложба в Бургас. Експозицията показва произведения от различни етапи в творческия път на 95-годишната художничка. Някои не са показвани досега и са рисувани съвсем скоро.
Важно място в изкуството на Калина Тасева заемат голямоформатните исторически композиции, портрети на комити и женски образи, символизиращи Освобождението. Нейната класика - картината "Левски пред съда", създава образ на Апостола, който носят в сърцата си поколения българи. През последните години Калина Тасева предпочита да работи почти изцяло в полето на пейзажа. За новата й изложба в Бургас и откъде черпи енергия да рисува, за БТА разказа дъщеря й проф. Десислава Минчева.
"Тези неща ги открихме скоро в ателието й. Има четири съвсем нови пастела, които са буквално от преди два-три месеца. Тя е на 95, но абсолютно всеки ден работи в леглото си", разказа Минчева. По думите й художничката е полусляпа и често казва, че рисува по интуиция.
"Ако я питате, тя иска да си рисува нейните македонци. Ония образи на Яне Сандански и всички останали. За нея това е животът, това е смисълът. Всеки път казва "Ех, да можех да се изправя, да можех да нарисувам пак някакви големи символи - това за нея е най-същностното", разказа проф. Минчева. По думите й със своите мислени пътувания прикованата към легло художничка не спира да се възхищава на планинските склонове, но ги вижда по нов начин - наситени със спомени и преживявания. Харесва местата около Карлово, Гоце Делчев, Сандански. Смята, че художественото изкуство в днешно време е по-малко родолюбиво.
Калина Тасева е родена през 1927 г. в София. Завършва живопис в Художествената академия в София през 1952 г. при проф. Дечко Узунов и проф. Илия Петров. Носител е на множество престижни отличия, сред които наградите: "Владимир Димитров - Майстора", "Захари Зограф", "Никола Петров", награда на Второто триенале на реалистичната живопис, както и ордени първа степен на Народна република България и "Св. Св. Кирил и Методий". Нейни творби днес притежават големи галерии и музеи, включително Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия и частни галерии в чужбина.

/РЗ/