Дарение от карикатури на български и китайски художници получи Областната болница във Велико Търново
EZ 17:49:01 01-02-2022
RI1742EZ.024
Велико Търново - дарение - карикатури - болница - Институт "Конфуций"
Дарение от карикатури
на български и китайски художници получи
Областната болница във Велико Търново
Велико Търново, 1 февруари /Марина Петрова, БТА/
Дарение от карикатури на български и китайски художници получи Областната болница във Велико Търново. Творбите са дело на китайски и български карикатуристи и са част от съвместен проект между Съюза на българските художници - секция "Карикатура", Българския Червен кръст, Военномедицинска академия и Институтите "Конфуций" във Великотърновския университет и София, съобщиха от пресцентъра на Великотърновския университет.
Ректорът на университета проф. Христо Бонджолов, който е и председател на Управителния съвет на Институт "Конфуций", е връчил на изпълнителния директор на МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново д-р Стефан Филев част от фотосите, които ще бъдат подредени в новото инфекциозно отделение на търновската болница.
Дарението е направено в навечерието на Китайската нова година, а целта е любопитните сюжети да вдъхнат настроение и оптимизъм на пациентите в лечебните заведения, е посочил проф. Бонджолов.
Днес е първият ден от Китайската Нова година и по традиция институтите "Конфуций" организират множество прояви, но заради ограниченията от пандемията и предстоящите събития ще бъдат онлайн, коментира за БТА доц. Искра Мандова, директор на Института "Конфуций" към Великотърновския университет. Тя уточни, че подобно дарение ще бъде направено и за други лечебни заведения.
Сред очакваните събития в началото на годината е проектът "Очарованието на традиционните носии в очите на Изтока и Запада" - Лагер за културен обмен между Европейския съюз и Китай.
Целта му е да покаже на участниците обичаите, културата, религиозните вярвания, както и еволюцията на езика и писмената система като част от културата на носиите през последните стотици и дори хиляди години посредством три модула "Лекции по култура на носиите", "Ревю на носии" и "Виртуална обиколка в света на националните облекла".
Целта на лагера е да се насърчи съвместната работа между китайските и българските участници за изпълнение на учебните задания - проучване на културата на носиите в България и Китай, както и изследване на влиянието им върху живота и мисленето на хората.
Проектът се осъществява с подкрепата на Центъра за езиково обучение и сътрудничество към Министерството на образованието на Китай и е с домакин Пекинския Университет за езици и култура.
/РИ/