Отбелязваме 90 години от рождението на академик Благовест Сендов
EZ 17:51:31 02-02-2022
AK1745EZ.010
БАН - годишнина - акад.Сендов - лекция
Отбелязваме 90 години
от рождението
на академик Благовест Сендов
София, 2 февруари /БТА/
На 8 февруари 2022 г. се навършват 90 години от рождението на академик Благовест Сендов. Институтът по математика и информатика към БАН ще отбележи годишнината с посветена на забележителните научни постижения на Сендов лекция на проф. Едуард Саф от университета "Вандербилт", САЩ. Това съобщиха от ИМИ. Събитието ще се проведе онлайн чрез zoom на 9 февруари 2022 г. от 18:00 часа.
Тази лекция е част от поредицата Consortium Distinguished Lecture series, организирана съвместно от Института за Математически науки на Америките към Университета на Маями и Международния център за математически науки към ИМИ-БАН, чийто пръв директор е акад. Сендов.
Проф. Едуард Саф е изтъкнат специалист в теорията на приближенията, главен редактор на списанието Constructive Approximation и директор на Центъра за конструктивни апроксимации в университета "Вандербилт". Той е чуждестранен член на БАН от 2013 година. Връзките му с България и с Института по математика и информатика са дългогодишни и плодотворни. През 2014 година той учредява Наградата "Роуз и Ървинг Саф", която се присъжда всяка година на един български студент по математика за отличен успех и високи постижения в областта.
Акад. Сендов напусна този свят на 19 януари 2020 г., малко преди да навърши 88 години. Той е световно известен български математик, всеотдаен новатор-педагог, изтъкнат държавник и уважаван общественик. Завършва специалност "Математика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а по-късно специализира изчислителна математика в Московския държавен университет. От 1968 г. е професор по изчислителна математика в СУ, през 1974 г. е избран за член-кореспондент на БАН, а през 1981 г. - за академик. Акад. Сендов е най-младият доктор на науките, най-младият професор и най-младият ректор на Софийския университет. Той е една от най-ярките фигури в научния живот на България. Неговата научна дейност впечатлява със своята съдържателност, многообразие и продуктивност до самия край на живота му. Автор е на над 200 научни публикации, на няколко монографии, множество учебници и популярни статии. Акад. Сендов е един от пионерите на информатиката в България и заедно с акад. Любомир Илиев има основополагащ принос за нейното комплексно развитие в страната. Той е основна фигура в колектива, създал първата българска цифрово-електронна изчислителна машина "Витоша" и един от първите в света електронни калкулатори "Елка 6521".
Акад. Сендов е смел реформатор в образованието на всички нива, пишат още колегите му от ИМИ. През 1970 г. като декан на Математическия факултет на Софийския университет той въвежда тристепенната форма на обучение (бакалавър, магистър и докторант). Едва двадесет и пет години по-късно такава организация на университетското образование е приета в целия Европейски съюз.
Акад. Сендов е изтъкнат държавник и общественик. Бил е ректор на Софийския университет, председател на Българската Академия на науките, председател на Народното събрание на Република България и посланик на България в Япония.
Повече за събитието може да намерите на страницата на Международния център по математически науки www.icms.bg /ПВ/
/АКМ/