Силвия Христова получи наградата "Еврика" за постижения в науката за млад учен от БАН

Силвия Христова получи наградата "Еврика" за постижения в науката за млад учен от БАН

EZ 13:19:01 03-02-2022
LM1315EZ.002
БАН - млад учен - награда "Еврика"

Силвия Христова получи наградата "Еврика" за постижения в науката за млад учен от БАН


София, 3 февруари /Димитрина Ветова, БТА/
Силвия Христова получи наградата "Еврика" за постижения в науката за млад учен от БАН, съобщиха от пресцентъра на Българската академия на науките /БАН/.
Лауреатите на наградите за 2021 г обяви фондацията "Еврика". Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности.
Силвия Христова получава съвместната награда на фондацията "Еврика" и на Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния труд на тема "Тавтомерията като елементарен механизъм за пренос на сигнал при молекулните устройства".
Основните научни интереси на Силвия Христова са в областта на аналитичната, теоретичната и физичната органична химия. По време на следването си работи като химик в Института по органична химия с Център по фитохимия при БАН /ИОХЦФ-БАН/. От 2017 г. е редовен докторант по органична химия в ИОХЦФ-БАН. Съществен принос за израстването й като организиран и амбициозен млад изследовател, овладял отлично основните експериментални техники, има научният й ръководител проф. Людмил Антонов. Научната продукция на Силвия Христова е впечатляваща. Резултатите от изследванията й са представени на 17 научни форума под формата на лекции и постерни презентации. Активен участник е в осем научни проекта, финансирани от български и чуждестранни източници, което довежда и до активната й публикационна дейност. Съавтор е в общо 15 научни публикации по дисертацията и извън нея.
Дисертационният труд на Силвия Христова разглежда възможността за използване на контролирания пренос на протон като елементарен процес в молекулните машини. Концепцията се базира върху използването на единични молекули, като "хардуерни" елементи (жици, логически елементи, кондензатори, превключватели и други), които могат да бъдат асемблирани в работещи устройства.


/ЛМ/