Български екип участва в европейски проект за широкомащабно възстановяване на крайбрежни екосистеми

Български екип участва в европейски проект за широкомащабно възстановяване на крайбрежни екосистеми

EZ 19:02:31 03-02-2022
HT1859EZ.028
Институт - океанология - проект

Български екип участва в европейски проект за широкомащабно възстановяване на крайбрежни екосистеми


София, 3 февруари /БТА/
Български екип участва в европейския проект REST COAST - "Широкомащабно възстановяване на крайбрежни екосистеми, чрез свързаност реки-море". Това съобщават от Института по океанология на Българската академия на науките.

Проектът си поставя за цел да покаже, до каква степен възстановяването на крайбрежните екосистеми може да допринесе за ниско въглеродна адаптация, намаляване на рисковете от отрицателно въздействие на определени природни явления и осигуряване на полза за биоразнообразието в крайбрежни екосистеми - например влажни зони, дюни и подводни ливади от морски треви.

Фокусът на българския екип е върху местообитанията на морските треви в района Бургаския залив - залив Форос. Предвидени са дейности по експериментално възстановяване на целеви местообитания, оценка на рискови за тяхното съществуване и поддържане фактори, и моделиране и оценка на избрани екосистемни услуги, предоставяни от морските треви. Предвидени са и мерки за подобряване на условията в прилежащи, крайбрежни, влажни зони. Основните екосистемни услуги в българския пилотен район, които ще бъдат оценени в рамките на изследванията са: приносът на тревите за увеличаване на биоразнообразието, улавянето и задържането на въглерод и за защитата на крайбрежието от морското вълнение при съвременни и бъдещи климатични сценарии. Избраният пилотен район е част от мрежа от девет пилотни района, разположени в Балтийско, Средиземно и Черно море, и Северния Атлантик, които представляват "горещи точки" в европейски контекст.

Чрез преодоляване на съществуващите технически, управленски, икономически и социални бариери пред възстановяването на крайбрежните екосистеми, REST COAST ще допринесе за възстановяване на свързаността между крайбрежните води и водосборната им област и ще увеличи пространството за осигуряване на екосистемните услуги, предоставяни от крайбрежните екосистеми по устойчив начин, посочват от института.

Проектът има за задача да спомогне за увеличаване на ангажираността на гражданите, заинтересованите страни и управляващите към дългосрочно поддържане на процеса на възстановяване на крайбрежните екосистеми. Той е финансиран от програма на ЕС за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020". Участват 38 партньора от Европейския съюз, сред които Испания, Италия, Нидерландия, Франция, Германия, България, Полша, заедно с Обединеното кралство, Израел, Турция, както и международни институции. Проектът, който е започнал през октомври 2021г., е с продължителност от 54 месеца. /ИРС/
/ХТ/