Комисията по културата и медиите гласува на първо четене бюджета за 2022 г.
EZ 21:59:31 03-02-2022
RM2156EZ.042
Комисия по културата и медиите - заседание - бюджет
Комисията по културата и медиите гласува на първо четене бюджета за 2022 г.
София, 3 февруари /БТА/
Парламентарната Комисия по културата и медиите гласува на първо четене бюджета за 2022 г.
Законопроектът за държавния бюджет на Република България, внесен от Министерския съвет, беше представен от Весела Кондакова - заместник-министър на културата, Росица Спасова - началник отдел в дирекция "Държавни разходи" на Министерство на финансите, генералните директори на БНТ - Емил Кошлуков, на БНР - Милен Митев, и на БТА - Кирил Вълчев, и представители на СЕМ.
Председателят на медийната комисия Тошко Йорданов припомни, че предстои актуализация на бюджета в средата на годината. Съобразно това как се справят различните организации и колко добре усвояват бюджетите, които сега ще получат, се надявам да има актуализация в посока нагоре, добави той.
В проекта за бюджет на Министерството на културата (МК) са предвидени близо 344,5 милиона лева. Увеличението възлиза на близо 100 милиона лева, което е ръст с 40,83 процента спрямо бюджета за миналата година. В проекта за бюджет за т.нар. група култура са предвидени 857 396 900 лв., съобщи Весела Кондакова. Предвиденият за БНТ бюджет е малко над 82,5 млн. лв., за БНР - близо 55 млн. лв., за БТА - 10,1 млн. лв., за БАН - близо 120 млн. лв., за държавните висши училища - близо 620 млн. лв.
Не намирам МК да е направило подробни финансови анализи за потенциала си и за възможностите да използва всички онези пари, които могат да бъдат предоставени от Министерството на финансите, каза Любомиp Каримански - председател на Комисията по бюджет и финанси. Той припомни, че миналата година е гласуван бюджет, който не е бил използван, поради липсата на потенциал на самото министерство. "Имам притеснението, че нито министърът на финансите, нито който и да било друг от Министерството на финансите е отказвал сума, поискана и защитена от МК. Притеснението ми е, че МК няма капацитет да организира дейностите си", добави Каримански.
Генералният директор на БНТ Емил Кошлуков каза, че бюджетът не покрива нуждите на БНТ, но смята, че националната телевизия ще се справи. Той посочи няколко от нуждите, които според него не са покрити от този бюджет - цифровизацията, разпространението и правата за излъчване на спортни събития. Кошлуков добави, че след назначаването му начело на БНТ е оправен бюджетният дефицит. "Когато аз дойдох в телевизията, той беше 43 милиона, а сега е около три-четири милиона", каза Кошлуков. По думите му почти удвоени са и приходите от реклама.
През последните няколко години БНР водеше доста консервативна политика на разходите, в резултат на което сега имаме финансова стабилност, каза генералният директор на БНР Милен Митев.
Имаме притеснения обаче дали ще запазим тази стабилност, с оглед увеличението на цените на някои от основните суровини, добави той. Има го притеснението и относно изоставането на доходите на служителите, като този проблем най-силно се усеща в музикалните състави, обясни Митев.
"БНР има огромното желание да се развива в дигиталната среда, искаме да имаме нови продукти и не просто да лежим на стари лаври. В това отношение смятаме, че в идващите няколко години ще имаме нужда от известно увеличаване на финансирането", добави Милен Митев.
"Развитието на БТА е пример за съгласие в българското общество и сред българските политици. Това ме кара да чувствам огромна лична отговорност", каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
Той предлага ясен стратегически план за бъдещето на БТА. "Затова няма да сложа акцент върху искането за още пари, а ще сложа акцент върху това каква би трябвало да е стратегическата ни цел", добави Вълчев. Той формулира с по една дума пет стратегически цели.
Първата е свобода и тя е свързана с отварянето на БТА и свободния достъп до нейните емисии, както и нов сайт от следващия месец. "Втората цел е истината и бих искал БТА да бъде изчистена от всякакви влияния, реклама, платени съобщения", каза Кирил Вълчев. Затова от следващия месец ще изчезнат рекламите от прес клубовете на БТА.
Третата цел е свързана със знанието, което БТА трябва да осигурява. По думите на Кирил Вълчев до две години агенцията ще има пресклубове във всички областни градове, а утре предстои да бъде открит пресклуб и в Скопие, където БТА вече има свой кореспондент. До края на годината БТА трябва да има кореспондент в Румъния, след това - в Гърция, Сърбия, Турция. Тези кореспонденти ще работят за всички български медии, каза Вълчев.
Четвъртата цел е българската общност по света. БТА има нова рубрика "БГ свят" - за новини, свързани с българите в чужбина. Продължават и световните срещи на българските медии, тази година срещата ще бъде в Израел. В София ще бъде 30-ият конгрес на балканските информационни агенции, съобщи Кирил Вълчев.
Петата цел е паметта. БТА пази бюлетини от 1898 г., които са в безобразно състояние, обясни Вълчев. По думите му досегашният ресторант на БТА ще бъде превърнат в модерен архив, който да бъде използван от всички медии и от учени.
Генералният директор на БТА каза, че ще поиска от медийната комисия подкрепа за малка промяна в закона за МВР - за да може БТА да бъде охранявана от МВР, а не от частни фирми както е сега. /ДД/
/РУМ/