КМНЦ-БАН организира академично тържество за Успението на св. Константин Кирил-Философ
EZ 15:33:31 07-02-2022
AK1528EZ.003
КНМЦ - тържество - св. Константин Кирил-Философ
КМНЦ-БАН организира
академично тържество за Успението
на св. Константин Кирил-Философ
София, 7 февруари /БТА/
Кирило-Методиевският научен център при БАН /КМНЦ-БАН/ и музеят "Земята и хората" по традиция ще отбележат с честване Успението на св. Константин Кирил-Философ. Това съобщиха от КМНЦ-БАН.
Академичното тържество ще се състои на 14 февруари, от 11.00 ч.
В рамките на събитието ще бъде представен справочникът "Кой, кога, къде в пространното житие на св. Константин-Кирил", издаден през 2021 г. като част от поредицата на КМНЦ Библиотека "Легенда". Книгата е публикувана с финансовата подкрепа на Националната научна програма "Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие", а нейни автори са доц. д-р Мая Иванова и гл. ас. д-р Цветомира Данова. Справочникът е адресиран към учителите по история и български език и литература, към студентите и учениците. Справочният дял обхваща 177 лични и народностни имена, църковни термини и понятия, редки и остарели думи и реалии от текста на житийната творба. Като допълнение са включени новобългарски превод на житието, пълен хронологичен списък на изданията, препечатките и преработките на съществуващите преводи и богат библиографски списък на използваната литература. Той се разпространява безплатно. Книгата беше поднесена като подарък за българските учители за началото на учебната 2021/2022 г. и се радва на голям интерес сред колегиите на българистите и историците, отбелязват от Центъра. Много от учителите, които използват справочника в работата си, ще се включат в представянето със свои отзиви.
Тържественото отбелязване на успението на св. Кирил ще завърши с публична лекция на специализанта на КМНЦ магистър Алберто Понтироли на тема "Трите проложни жития на св. Кирил: особености и отношения към другите кирило-методиевски извори".
Честването ще се състои в платформата Zoom и може да бъде проследено на живо на страницата на КМНЦ във Фейсбук. То е част от дейността на КМНЦ по националната научна програма "Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие". /ИРС/
/АКМ/