В Русе се гледа дело срещу унищожаване на произведение на изкуството
EZ 12:27:31 08-02-2022
RI1221EZ.041
Русе - съд - дело
В Русе се гледа дело
срещу унищожаване на произведение на изкуството
Русе, 8 февруари (Мартин Пенев, БТА)
В Русенския окръжен съд днес се гледа дело срещу унищожаване на произведение на изкуството. То е заведено от художника и учител по изобразително изкуство в Основно училище "Иван Вазов" Валентин Георгиев.
Адвокатът му Павлина Иванова обясни преди заседанието на делото, че през 2012 г. творецът е създал стенопис на една от стените в кабинета по музика в учебното заведение. По проект и след решение на ръководството на училището през миналото лято той е заличен с боя, а на съседната стена е поставен фототапет.
"Така е преценено, че естетически е по-красиво, по-възпитателно, по-въздействащо", каза адвокатът.
Валентин Георгиев обясни, че стенописът е представлявал петолиние с комбинация от много птички, ноти, цветя и деца в хармония с няколко топли цвята. Той е радвал дълги години децата.
"На негово място сега има гола боядисана стена. По проекта е преценено, че тази боя комуникира добре с фототапета на съседната стена и е по-добре да има боядисана стена, отколкото стенопис", заяви художникът.
Адвокат Иванова обясни, че Валентин Георгиев е автор на този стенопис и законът защитава неговите авторски права, като никой не е искал неговото съгласие.
"По тази причина поканихме ръководството на училището да го обезщети за вредите, които са му причинени. Получихме отказ, поради което стигнахме до съда, за да се реши този спор", каза адвокат Иванова.
Обезщетението, което Валентин Георгиев поискал, е на стойност 3000 лева.
Според адвоката му то е изключително символично, тъй като законът определя граници от 500 лева до 100 000 лева.
"Валентин Георгиев преценява, че това са суми, които следва да бъдат платени от бюджета на училището и не е редно да се ощетява учебното заведение от неправомерните действия на определени лица. Съгласно закона за авторските права обезщетението се присъжда не само да компенсира вредите на автора, но то има и за цел възпиращо действие спрямо нарушителя и спрямо обществото. Ние целим генерална превенция, защото горенето на книги и на картини, унищожаването на произведения на изкуството, предполагам всички си спомнят в какви исторически времена са се случвали", обясни адвокат Иванова.
По думите й училището може да търси компенсация от физическите лица, които са наредили, разпоредили или допуснали това да се случи.
Адвокатът и директорът на училището не пожелаха да коментират казуса преди делото да е приключило.
Според адвокат Павлина Иванова това е първо дело в Русе от 1991 г. насам, което се води с такъв предмет - за унищожаване на авторски права.
По думите й според публикациите в правните справочници в страната има много дела, но те са за нарушаване на авторските права на авторите на музикални произведения или неправомерно използване на музикални произведения, както и за нарушаване на авторските права на проекти на архитекти.
"Не намерих дело за унищожаване на произведение на изкуството", обясни адвокат Иванова.
Делото продължава с разпит на свидетели.
/РИ/