От "Нестия" очакват да направят над 120 концерта тази година
EZ 12:02:32 11-02-2022
TS1158EZ.015
"Нестия" - събития - фолклор
От "Нестия" очакват
да направят над 120 концерта
тази година
София, 11 февруари (Ирина Симеонова, БТА)
От "Нестия" очакват през годината да направят над 120 концерта, разказа ръководителят на Български арт и фолклорен център Христо Станков при представяне на годишната програма и националните кампании за възстановяване и съхранение на българския фолклор в Националния пресклуб на БТА.
В събитието се включиха представители на Фолклорното общество на България, Български арт и фолклорен център "Нестия", фондация "Бъдност за талантите на България", Фолклорна група "Житената питка".
В програмата на "Нестия" са включени фолклорни концерти, конкурси и фестивали в цялата страна.
Най-близкото събитие ще се състои още в понеделник, 14 февруари, това е традиционният концерт-конкурс "Вино и любов". Следва, на 24 февруари, надиграването "Кръшна ръченица". И двете ще се състоят в културен дом "Средец", в столицата.
От 25 февруари започват фолклорните конкурси "Бъдност за талантите на България", които ще се състоят на различни места в страната. От 25 до 27 февруари са в Югоизточна България. Тази година ще участват освен деца, но и възрастни, има категория 19+ години, за да покажат на децата какво е истинския фолклор, костюми, отбеляза Станков.
Той разказа, че макар и трудно правят доста събития. Въпреки пандемията миналата година са имали 50 концерта. През 2021 г. за първи път в Културния дом "Средец" са направили и коледно изложение. Идеята е да има симбиоза между производители на български продукти и хората на изкуството.
Всички наши събития са със спазване на пандемичните мерки, отбеляза Антоанета Титянова. Тя каза, че такива събития е много важно да се правят на различни места, особено в по-малките градове. Културните събития много често показват инициативността на малките градове. Такива събития могат да подпомагат малкия бизнес, допълни тя.
Подобна инициатива ще се състои в Търговище, където ще бъде организиран Празникът на мартеницата. Правим го съвместно с Ивайло Христов от Търговище. Той преди години създава къщичка на Пижо и Пенда, където продава мартенички и картини на деца със специални потребности, разказа Титянова. Миналата година той ни потърси, за да подкрепим и този празник на мартеницата да стане традиция, допълни тя. Тази година ще има и награда за най-нестандартната мартеничка.
Тридневен ще е тази година Празникът на мартеницата - 27, 28 февруари и 1 март. Основният концерт на 1 март, ще имат и най-дългото мартенско хоро, освен това ще бъдат представени детските състави от региона. В рамките му има и конкурс за най-хубава рисунка на Баба Марта. От формацията ще подкрепят центъра в Търговище за работа с деца със специални потребности, за да може да се направи арттерапия за тях.
Христо Станков разказа, че предвиждат да реализират пролетните и летните си фестивали през тази година. От края на юни до края на август е предвидено да се състои "Черноморски перли". Миналата година фестивалът е бил с участници от четири държави, очакват тази година представители на повече страни.
Станков разказа и за работата им по проектозакона за защита на българския фолклор, по който в момента има събрани три различни работни групи, които се занимават със специализираната му част. Правим този проект защото българският фолклор трябва да се пипа с чисти ръце, отбеляза той. Според него този закон ще постави така нещата, че да има отговорност на държавата към най-богатия в света фолклор. Задължени сме да направим усилията той да се реализира, коментира Станков. Към него включихме и програмата за въвеждане на български фолклор в училище, разказа той и добави, че сега работят по национална програма за приобщаване на младото поколение в детските градини към фолклора.
Титянова, като член на УС на СБЖ, благодари на новото ръководство на БТА за инициативите свързани с подписване на договори за сътрудничество с различни културни институции и с общините по места, както и за създаването на пресклубове в страната и излъчването на събитията в тях, за да могат да се виждат от повече хора в цялата страна.
/ТС/