Концертмайсторът на Операта в Кайро Цветелина Кръстева за "приключението Египет"

Концертмайсторът на Операта в Кайро Цветелина Кръстева за "приключението Египет"

EZ 18:33:01 14-02-2022
HT1830EZ.019
Култура - музика - България - Египет

Концертмайсторът на Операта в Кайро Цветелина Кръстева за "приключението Египет"


Кайро, 14 февруари (Специално за БТА от Екатерина Антонова)
Участието в "Златния парад на фараоните" е само едно от запомнящите се събития за концертмайстора на Операта в Кайро Цветелина Кръстева.
Паметно е и самото пристигане на българската цигуларка в страната на Нил през 2002 година. "Наистина си беше приключение, направо авантюра, идването ми в Кайро. Не съм си представяла, че ще дойда тук, ще остана тук, ще живея и работя тук," разказва тя.

Цветелина е оркестрант в Русе, когато маестро Иван Филев - тогава главен диригент в Кайро, прави прослушване в дунавския град. "Явихме се трима колеги. И тримата ни одобриха, но само аз тръгнах. Не ми беше лесно да взема това решение, но си казах - какво пък, хайде да пробвам. Имах голяма нужда от промяна. Тръгнах на шега."

Преди да кацне в Кайро с цигулка на рамо, Цветелина Кръстева никога не е била в Египет. "Първото ми стъпване в Кайро беше шок," смее се тя. "Пристигнах посред нощ. Дойдоха да ме вземат с един раздрънкан пикап без фарове. По улиците - народ, задръстване."

Първата мисъл на Цветелина е, че иска да се върне обратно в България. "Слава Богу, че пристигнах тогава с един колега перкусионист от София. Поогледа се, поогледа се и каза - "А, че то било хубаво тук". Думите му някак ме успокоиха. След това свикнах много бързо."

В Кайро Цветелина Кръстева намира голяма група колеги сънародници. Оказва се, че български музиканти са в основата на възстановяването на оркестъра на операта. "След като изгаря старата опера, японци строят сегашната сграда. Тогава се сформира състав, който е предимно от чужденци - най-вече българи, украинци, руснаци, поляци. Начело на оркестъра е маестро Иван Филев."

В Египет българската цигуларка открива и любовта към преподаването. Училището пък я среща с бъдещия й съпруг, който е египетски китарист. Няколко години след пристигането си е помощник-концертмайстор, а през 2007 година главният диригент Надя Рабаси я подтиква да се яви на конкурса за концертмайстор.

"Дадох си сметка, че той е преценил моите качества не само като музикант, но и чисто човешки - как умея да работя с хора в екип. Обичам да работя в екип. До този момент си мислех, че моето амплоа е да помагам на концертмайстора. В това винаги съм се чувствала по-уютно."

Първата си програма като концертмайстор - балета "Лебедово езеро" с диригента Найер Наги, Цветелина Кръстева си спомня с голямо вълнение. И досега това е неин любим спектакъл. Както и "древноегипетската" опера на Верди "Аида", оперите на Пучини под палката на италианския диригент Дейвид Крешенци, оперните гали с Елио Орчиоло.

"Вълнуващ спомен е и концертът с Хосе Карерас в Кипър. "Тогава ходех като гост музикант в Кипърския камерен оркестър. Беше лятото на 2010 година. Много добре си го спомням, защото бях бременна с дъщеря ни Сияна. От Кайро пътувах до Кипър. Изсвирихме концерта с Хосе Карерас. Беше невероятно преживяване. Чак тогава се прибрах в България."

Българската първа цигулка е част и от "Златния парад на фараоните", който привлече вниманието на света през април миналата година. По време на пищната церемония оркестърът е в новия Национален музей на египетската цивилизация, където от Египетския музей на площад Тахрир пристигат мумиите на някои от най-могъщите древни владетели. Осемнадесет фараона и четири царици изминават разстояние от около осем километра.

"Сложността на изпълнението беше в това, че свирехме в реално време и началото на музиката трябваше точно да съвпадне с потеглянето от стария музей, а краят с пристигането в новия. Трябваше да се синхронизираме с шествието. Изрепетирахме го доста предния ден. Получи се. Получи се чудесно."

Животът в Египет дава възможност на Цветелина Кръстева да опознае едно от най-хубавите му лица, което обаче често остава скрито за туристите - топлината и добротата на хората. "Раздават щедро любов. Винаги ще намерят добра дума да ти кажат. Има един израз "Науарти Масър", което означава "Вие огрявате Египет с присъствието си." Толкова е мило. Не навсякъде можеш да чуеш това."
Сънародничката ни е впечатлена от трапезите на открито по време на свещения за мюсюлманите месец Рамадан. "Навсякъде по улиците ще видиш дълги маси, на които се сервира топла храна. Тя е за бедните, но всеки е добре дошъл. Няма значение, дали е беден или богат, цвят на кожата, националност, религия."

В Египет Цветелина Кръстева се чувства като у дома си, но България винаги остава най-близо до сърцето й. Всяко лято се прибира за два месеца. "Трябваше да напусна България, за да разбера колко много я обичам," споделя тя. "Всичко, което се случва в България ме вълнува. Иска ми се да я видя една по-цъфтяща страна с едни по-усмихнати и щастливи хора."

Наред с работата в оркестъра на Операта в Кайро Цветелина Кръстева подготвя и камерни концерти с украинската пианистка Елена Греченко. Миналата година програмата е "Жени композитори", а новият им концерт "Цигулка и пиано от епохата на Барока до днес" може да бъде видян в Ютюб канала на Центъра за изкуства на Американския университет в Кайро: https://youtube.com/watch?v=N_f-shDPgDM&feature=share

/ХТ/