Изложба отбелязва 110 години от Балканската война и 140 години от рождението на Майстора
EZ 14:10:01 15-02-2022
HT1407EZ.014
Култура - изкуство - проект - Софийска градска галерия
Изложба отбелязва 110 години от Балканската война и 140 години от рождението на Майстора
София, 15 февруари (БТА)
Изложбата "Войната! И подлуде светът..." отбелязва 110 години от обявяването на Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора, съобщават от Софийска градска художествена галерия (СГХГ), домакин на събитието. Откриването е на 22 февруари. Куратори са Аделина Филева и Пламен В. Петров.
Архивни и музейни фондове, документи, дневници, писма, снимки, картини, стихове, книги, периодичният печат разкриват Балканската война, припомнят историята и подвига на онези поколения българи, дали живота си за националните идеали, за обединението и възможното бъдеще.
Немалко художници от различни поколения са мобилизирани или се записват доброволци, обвързвайки не само своя живот, а и своето творчество с Балканската война, а по-късно и с баталното изкуство и историческата картина. Някои от тях са професори в Художествено-индустриалното училище (Рисувалното училище) или учители в гимназии, други току-що са завършили своето художествено образование в София или в други европейски столици, а на трети им предстои тепърва да учат.
За повечето от българските художници войната (баталната и историческата картина) е нещо съвършено ново като отразяване. Тя ще привлече творческия интерес при някои и с времето те ще се развият в тази посока, за други ще е нещо чуждо и те ще останат далеч от това изкуство. Различни художествени свидетелства от войната са създали творците. Различен е и погледът им към фронтовите линии, сраженията, окопите, обозите, лагерите, походите, войниците, така както е различна и съдбата им - житейска и творческа, разказват от СГХГ.
Впечатляващ брой художествени свидетелства от войната е оставил и големият български живописец Владимир Димитров-Майстора. Малцина знаят, че като творец, търсещ път в изкуството, той е създал огромен цикъл от рисунки с молив или туш, акварели и маслени платна, които пазят спомена за Балканската война от 1912-1913 г. Записал се като доброволец и той ще извърви целия поход със Седма пехотна рилска дивизия и ще отразява войната. Ще я отразява всекидневно в рисунките с обозначени дати и места, така както правят и Щъркелов, и Станьо Стаматов - като една хроника за войната.
Художникът, който е подготвен и успява да създаде в този момент мащабни панорамни батални творби, е Ярослав Вешин. Ураганът на Балканската войната минава и през неговото творчеството, оставяйки своите следи в много от творбите му. Образите платна му се превръщат в символ на войната, символ на българския войник. Ярослав Вешин не само оставя едно значимо и вълнуващо творчество като наследство, но отваря нови пластични и жанрови възможности пред следващите поколения, издигайки баталното изкуство у нас до голяма висота, разказва от СГХГ.
Освен живописни и графични творби, има и скулпторни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите тогава Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури - "Те победиха", "На нож", "На водопой", "Свръх сили" и др.
Фондовете на Националния военноисторически музей притежават най-богатата колекция от творби на художници, участвали във войните. Част от творбите на Майстора, свързани с войните, се пазят и в художествената галерия в Кюстендил. В Националната художествена галерия също се съхраняват едни от най-добрите образци свързани с баталното изкуство. Повече или по-малко на брой или дори единични произведения, за Балканската война има и в сбирките на художествените галерии в страната - Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Сливен, Казанлък , Кърджали, държавната агенция "Архиви" и в частни колекции.
Изложбата е съпътствана с каталог и програма от документални филми, собственост на Българската националната филмотека, БНТ , както и мултимедийния проект на Венелин Шурелов "Владимир Димитров-Майстора. Светлина и дух", реализиран през 2014 г. по поръчка на фонд "13 века България". /ДД
/ХТ/