Министър Иванов: Със 150 млн. лева допълнително бюджет 2022 за земеделие бележи огромен ръст на средствата под формата на национални помощи и преходна национална помощ
IF 17:10:31 02-02-2022
LM1707IF.025
Иван Иванов - земеделие - проектобюджет - брифинг
Министър Иванов: Със 150 млн. лева допълнително бюджет 2022
за земеделие бележи огромен ръст на средствата под формата
на национални помощи и преходна национална помощ
София, 2 февруари /Людмила Спасова, БТА/
Допълнителни 150 млн. лева извън традиционно отпусканите досега средства за сектор земеделие са предвидени в бюджет 2022 г., каза на пресконференция днес министър Иван Иванов. Общият финансов ресурс за подпомагане става 450 милиона и 350 хиляди лева. "Това не е правено досега и се надяваме с тези средства да покрием загубите на всички земеделски стопани от епидемията и да се подготвят за полагане на реколтата в оранжерийния и в останалите сектори", посочи той. Министър Иванов уточни, че предстои да се поиска от Европейската комисия да нотифицира тези средства и по най-бързия начин да бъдат разпределени сред стопаните.
Бюджетът в сектор земеделие за 2022 год. е разделен на две части - държавните помощи за фонд "Земеделие" и самия бюджет на Министерството, "където по-важни са държавните помощи и по-точно преходните национални помощи", подчерта ресорният министър. Политиката на национално подпомагане в земеделието се осъществява чрез преходните национални помощи през държавния бюджет, те са предвидени в подписаното коалиционно споразумение и целят постигането на конкурентно способно и пазарно ориентирано стопанство. Парите ще са насочени основно към малките и средни стопани. Това уточни земеделският министър при представяне на проектобюджета на ведомството за 2022 година в Министерството на земеделието. По късно с него ще бъдат запознати и депутатите от Комисията по земеделие.
Бюджетът е съобразен с извънредната ситуация на ковид епидемията, повишените цени на електроенергията, на торовете и препаратите и други фактори, оказващи влияние на земеделския сектор. През 2021 г. финансовият ресурс за фонд "Земеделие" и през предходните години е бил в размер на 300 млн. и 350 хил. лева. През септември 2021 г. с актуализацията на бюджета допълнително бяха определени 85 млн. лева от бюджета на МЗХГ за подпомагане на стопани, пострадали от пандемията - 70 млн. лева за земеделски стопани и 15 млн. лева за щетите от градушките, каза министърът.
Парите са далеч повече от това, което миналата година беше отпуснато като актуализация и с допълнителните 40 млн. лева, общо за ковид подпомагането те стават 111,5 млн. лева, каза земеделският министър. Допълнителни 8,5 млн. лева влизат в програмата "де минимис" в подкрепа на земеделските стопани, което ще позволи постигане на пълния обем на тази помощ в размер на 36 млн. лева, подчерта Иванов. Той информира, че още утре на УС на фонд "Земеделие" средствата ще бъдат разпределени и приемът по "де минимис" ще започне незабавно. Приоритет ще бъдат организираните производства, пострадали от повишаването на електроенергията.
За свиневъдите /за хуманно отношение към животните/ отделно са предвидени допълнително 12 млн. лева, както и за обезпечаване на разходите по имунопрофилактиката. Други 7 млн. лева допълнително са за компенсиране на стопаните, понесли 100 процента щети от градушките през 2021 г., както и за всички останали природни бедствия през настоящата година.
Общо 11 млн. лева са предвидени за преходната национална помощ.
По бюджета ма Министерството на земеделието за този година са предвидени допълнителни 10 млн. лева над тези за 2021 г. Той уточни, че те са разпределени в няколко направления. Финансиране е предвидено за доставка на противоградови ракети за провеждане на активния сезон по противоградова защита през 2022 г. - с 3 млн. лв.; за осъществяване на обществената услуга за защита от вредното въздействие на водите, която съгласно Закона за водите е възложена на "Напоителни системи" ЕАД посредством договор - 5,3 млн. лв.; за обезпечаване на контролната дейност, която се осъществява от структури на земеделското министерство - близо 1 млн. лева; за финансиране на дейността на Селскостопанската академия - 800 хил. лева.
В бюджета на земеделското министерство не са отчетени парите за БАБХ и Изпълнителната агенция по горите, тъй като съгласно коалиционното споразумение те напускат структурата на министерството и минава на разпореждане на Министерския съвет. Необходимите документи вече са изготвени и депозирани.
Ако предвидените средства за земеделие в настоящия бюджет не стигнат, те ще бъдат коригирани с актуализацията на бюджета през юли, каза министър Иванов.
/ЛМ/