Икономическата комисия прие на първо гласуване законопроекта за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане
IF 17:55:01 02-02-2022
ZM1751IF.018
Парламент - икономическа комисия - законопроекти
Икономическата комисия прие на първо гласуване
законопроекта за промени
в Закона за корпоративното подоходно облагане
София, 2 февруари /Екатерина Тотева, БТА/
Членовете на парламентарната икономическа комисия приеха на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, внесен от Любомир Каримански и група народни представители, със 17 гласа "за". "Против" и "въздържал се" нямаше.
Законопроектът опростява и облекчава данъчния режим, като ще бъдат прецизирани малки детайли, обясниха вносителите му. В законопроекта е включено предложение за намаляване на ставката на данък "уикенд", адресирани са и ваучерните схеми с оглед компенсиране на възможността за издаване на ваучери за храна по индивидуални квоти до приемането на Закона за държавния бюджет за 2022 г. Предлагат се и промени в Закона за данъка върху доходите на физическите лица, с които се цели разширяване на обхвата на необлагаемите доходи от лихви по банковите влогове. Законопроектът адресира и Закона за местните данъци и такси, Закона за предучилищното и училищно образование, Закона за здравето, където е уредено в Бюджет 2022 да отпаднат дължимите от родителите такси за ползване и хранене в детските ясли и градини. Законопроектът адресира и месечните отчисления и обезпечения, събрани от общините по Закона за управление на отпадъците, като става дума за около 150-160 млн. лева, които в момента остават от отчисления и молбата на общините е да останат при тях, за да могат да ги ползват целево за разходи, свързани с отпадъците.
Людмила Петкова - директор на дирекция "Данъчна политика" в Министерството на финансите, напомни по въпроса за данък "уикенд", че през 2016 г. поради неяснота по третирането на личното ползване на активите е бил въведен отделен данък - данък върху разходите.
За ваучерите за храна Петкова изтъкна, че Законът за бюджета за 2022 г. все още не е приет, а е приет законът, с който се удължи действието на бюджета за 2021 г., но с оглед на това, че той е бил обнародван в петък и се е забавило даването на ваучери на работодателите, може да се получи в един месец - февруари, да се предоставят ваучери за януари и февруари, а в Закона за корпоративното подоходно облагане е записано, че разход се признава само за един месец. По тази причина, за да няма проблем при данъчното третиране, е записано, че ако за януари и февруари ваучерите се предоставят в едни месец, да се признаят 160 лева, колкото е сумата за двата месеца. Стойността на ваучерите е 80 лева.
Данък "уикенд" ни подлуди, това беше безумна глупост, като казаха брюкселските другари това да влезе - и, полудяхме, каза заместник-председателят на Комисията Петър Кънев (БСП за България), който подкрепи законопроекта.
Данъкът "лихва" беше другата голяма глупост на един министър на финансите, добре че станаха лихвите отрицателни, та се сетиха да ги махнат, допълни Кънев. Той постави въпроса за изпълнението и на други ангажименти по коалиционното споразумение, като визира патентния данък, таксата смет, вдигането на прага на ДДС. "Обрасъл" е бизнесът с простотии, допълни Кънев.
Александър Иванов (ГЕРБ-СДС), заместник-председател на Комисията, който също подкрепи законопроекта, заяви, че голяма част от предложенията са заложени в управленската програма на партията, с която политическата формация се е явявала на избори.
По генералната идея сме "за" отпадане на данък "уикенд" или за неговото редуциране, както и "за" отпадането на данъка върху лихвите, заяви председателят на комисията Мартин Димитров (Демократична България - обединение) ("Да България", ДСБ, Зелено движение).
На 16 февруари, сряда, ресорната комисия ще изслуша министрите на икономиката и индустрията Корнелия Нинова и на иновациите и растежа Даниел Лорер, обяви председателят на парламентарната икономическа комисия Мартин Димитров. Във вторник - 8 февруари, от 11:00 ч., ще има извънредно заседание за бюджета за 2022 г., където фокусът ще е върху бюджетите на двете икономически министерства.
/ЦМ/