Омбудсманът Диана Ковачева внесе законодателна промяна за разсрочване сметките за ток и парно на неправителствените организации за хора в риск

Омбудсманът Диана Ковачева внесе законодателна промяна за разсрочване сметките за ток и парно на неправителствените организации за хора в риск

IF 13:22:31 04-02-2022
RI1316IF.037
омбудсман - Диана Ковачева - сметки - ток - парно - НПО

Омбудсманът Диана Ковачева внесе
законодателна промяна за разсрочване сметките за ток и парно
на неправителствените организации за хора в риск


София, 4 февруари /Николай Танев, БТА/
Омбудсманът Диана Ковачева внесе в Народното събрание законодателна промяна в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, с която да се регламентира разсрочено плащане на сметките за ток и парно за неправителствените организации - доставчици на социални услуги. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.
Предложената от омбудсмана законодателна промяна гласи: "по време на извънредната епидемична обстановка и два месеца след нейната отмяна, сроковете за заплащане на дължими суми във връзка със снабдяването с електрическа енергия на неправителствените организации се удължават на 30 дни, след изтичането на които, при поискване от страна на клиента, задълженията се разсрочват. По време на извънредната епидемична обстановка и два месеца след нейната отмяна се забранява спиране на електроснабдяването на неправителствените организации - доставчици на социални услуги."
В мотивите си Диана Ковачева подчертава, че е получила множество жалби от неправителствени организации, които работят с хора и деца от уязвимите групи, в които я за сезират за невъзможността да продължат да изпълняват задължението си по предоставяне на качествени социални услуги. "Причините за това са непосилните цени за електроенергия, които им се налага да плащат като небитови клиенти наравно с търговците, за разлика от които обаче не генерират печалби. Директива 2019/944 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия не допуска възможността тези организации да заплащат ток като битови клиенти", пише общественият защитник.
Омбудсманът припомня, че вече е представила този проблем на вниманието на народните представители на извънредното заседание в Комисията по енергетика, което се състоя на 1 февруари, а също така и че е изпратила становище и до вицепремиера и министър на финансите, до социалния министър и депутатите от ресорната социална комисия в парламента.
/РИ/