ЕС с призив към целия свят за свеждане до нула на въглеродните емисии в авиационния сектор
IF 17:38:01 04-02-2022
ES1734IF.007
Франция - ЕС - авиация - България
ЕС с призив към целия свят
за свеждане до нула на въглеродните емисии
в авиационния сектор
Тулуза, Франция, 4 февруари /БТА/
Целият свят беше призован днес да вземе мерки, така че до 2050 година въздухоплавателният сектор да не допринася повече за глобалното затопляне. Призивът беше отправен в "Декларацията от Тулуза", приета днес под егидата на френското председателство на ЕС, предаде Франс прес.
Представителите на страните от ЕС, подписали документа, призовават всички партньори по света да работят заедно преди насрочената за края на септември 41-ва асамблея на Международната организация за гражданска авиация (ICAO). Те се събраха във френската "столица" на аеронавтиката, където е разположена и централата на "Еърбъс" (Airbus), с пожеланието на форума да бъде приета дългосрочна амбициозна цел за международната авиация, а именно - постигане на нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 година.
Много страни и международни институции, както и обединения на авиокомпанииите и самолетостроителите, вече подкрепят принципа за нулеви емисии към средата на века, се отбелязва в документа.
Рекорден брой летища в Европа подписват "Декларацията от Тулуза" като ангажимент за бъдеще без вредни емисии. Летище София също е част от споразумението в борбата с климатичните промени, посочи в прессъобщение летищният оператор "СОФ Кънект" (SOF Connect).
Летищата отдавна са лидери в борбата с въглеродните емисии - в Европа вече 200 са сертифицирани по Програмата за въглеродна акредитация на летищата, а техният брой в световен мащаб нараства до около 400, отбелязва летищният оператор. Европейските летища съвместно са поели ангажимента за постигането на нулеви нетни въглеродни емисии за операциите под летищен контрол до 2050 г. през 2019 г. и оттогава го следват, като много от тях са обявили пътни карти за постигане на целта си до 2030 година.
Подписването на декларацията от страна на ACI EUROPE - европейското подразделение на Международния съвет на летищата (ACI), който е единствената световна професионална асоциация на летищните оператори, сега се допълва и от индивидуалния ангажимент на повече от 200 летища от целия континент.
Подкрепа към плана са изразили ЕС, САЩ, Международната асоциация за въздушен транспорт (МАВТ - IATA), която представлява близо 300 авиолинии, осъществяващи 80 процента от световния въздушен трафик, допълва Франс прес. Някои страни големи източници на емисии обаче са посочили като краен срок 2060 година.
Призивът, който няма задължителен характер, разчита и други страни да последват примера на ЕС като Бразилия, Индия, Република Южна Африка или държави от Близкия изток, каза в началото на седмицата френският делегиран министър на транспорта Жан-Батист Джебари.
За да се постигне въглеродна неутралност след 28 години, подписалите документа подкрепят подобряването на технологията на летателните машини, усъвършенстването на операциите, използването на устойчиви авиационни горива, мерки, основани на пазара, финансови насърчения и подкрепа за природозащитни и климатични иновации в сектора.
Те настояват за определяне на ефикасни и амбициозни междинни етапи, за да се постигне напредък. /Росица Николова/ЕС/
/ЕС/