Злоупотреби с правата на работници на "Експо 2020" в Дубай установи нов доклад

IF 18:56:31 04-02-2022
ES1853IF.010
ОАЕ - Дубай - "Експо 2020" - трудови права

Злоупотреби с правата на работници
на "Експо 2020" в Дубай
установи нов доклад


Дубай, 4 февруари /БТА/
Легионите от работници, които построиха екстравагантния комплекс за "Експо 2020" в Дубай и продължават да го поддържат, са подложени на експлоатация, сурови условия и широк спектър от злоупотреби. Това описва доклад на базираната в Лондон група за защита на трудовите права "Екуидeм" (Equidem), публикуван по-рано тази седмица и цитиран от Асошиейтед прес.
Докладът също така сочи, че правителството на Обединените арабски емирства (ОАЕ) не успява да покаже ангажираност с подобряването на положението на хората, работещи за изложението, за което са похарчени милиарди. Установени са и нарушения на правата на работниците.
Организаторите на експото не отговориха на запитванията за коментар относно доклада. Властите в ОАЕ също не пожелаха да коментират.
Докладът от 37 страници е базиран на близо 70 интервюта с работници мигранти, проведени в рамките на три месеца миналата есен, и представлява изчерпателен анализ на ситуацията с труда, полаган за световното изложение.
Огромното международно събитие предложи на ОАЕ ключова възможност да излъска имиджа си като глобализирана страна, привлекателна за туристи и инвеститори.
В ОАЕ съотношението на чужденците към местните жители е почти девет към едно. В основата на механизма на обществения живот е системата за спонсорство, по която страната наема милиони нископлатени работници от Африка, Близкия изток и Югоизточна Азия. Този схема отдавна е повод за обвинения в злоупотреби с работниците, които биват лишавани от справедливо заплащане, адекватни работно време и условия за живот, припомнят от Асошиейтед прес.
В доклада на "Екуидeм" се посочва, че, за да получат работа, по-голямата част от интервюираните работници са били принудени да плащат незаконни такси за набиране на персонал, често надвишаващи месечното им възнаграждение.
Въпреки забраната на тази практика за изложението и в страната като цяло, много работодатели са наясно, че работниците плащат високи такси на посредници, набиращи персонал в родните им страни, не възстановяват тези средства и по този начин се създава ситуация на дългово робство.
Докладът документира случаи на работници, на които не са предоставени трудови договори или които не могат да прочетат договорите, защото те не са преведени на родния им език, както изисква законът. Някои са получавали частично заплащане или е трябвало да чакат повече от седмица, за да получат заплатите си всеки месец, които включват и надбавката за храната им. На работниците често се отказват заплащане за извънреден труд, обезщетения при прекратяване на трудовите отношения и обещани бонуси. В някои случаи работодателите са намалили заплатите до 75 процента, заради удара, който пандемията нанесе на икономиката, твърдят работници.
"Отнасят се към персонала като с роби", е казал пред сътрудниците на "Екуидeм" работник в кафенето "Краб Чик" (Crab Chic), което има изглед към емблематичния купол на изложението. "Много е изморително. Работя от ранна сутрин до вечер. Никога не съм получавал плащане за извънреден труд'', добавя той.
Повечето интервюирани работници са предали паспортите си на работодателите и никой от тях не е успял да си ги върне без условия въпреки законите на ОАЕ, които забраняват на компаниите да конфискуват документите за самоличност на служителите.
Работници също така разказват, че са били обект на дискриминация, описвайки как расата им диктува отношението и задълженията им, пише в доклада си групата за защита на трудовите права.
"Азиатците получават тежката работа и по-малко заплащане, докато на европейците и арабите се дават по-леки задачи с големи доходи", казва един от интервюираните. "Азиатците са първите, които губят работата си", допълва той.
Расизмът остава дълбоко вкоренен проблем в ОАЕ, където робството не е официално премахнато до 60-те години на миналия век. В днешни дни тъмнокожи работници от Африка и Южна Азия редовно съобщават, че получават по-ниски заплати от светлокожите си колеги.
Работници на дубайското "Експо" са казали през сътрудниците на "Екуидем", че се страхуват от репресии, включително уволнение и депортиране от работодатели и полицията, ако говорят за условията на труд и тормоза, се казва в доклада. Създаването на профсъюзи и провеждането на масови прояви за по-добро отношение към работниците остава криминализирано в ОАЕ.
Световното изложение, което се стреми да привлече 25 милиона гости, постави Дубай под светлината на прожекторите. Властите обещаха да увеличат усилията срещу практиката за използване на принудителен труд. Организаторите на изложението приеха насоки, очертаващи силна защита за правата на работниците. ОАЕ изпращат инспектори, които да следят, че работниците няма да бъдат експлоатирани. Въпреки това нито един от работодателите, включени в доклада, изглежда не отговаря на стандартите на изложението.
"Бяха наети толкова много международни консултанти. Милиони са похарчени. Това повдига въпроса - наистина ли са сериозни по отношение на справянето с принудителния труд? Или това е просто замаскиране на една наистина лоша ситуация?'', казва Мустафа Кадри (Mustafa Qadri), автор в доклада и изпълнителен директор на "Екуидeм".
/Илиян Цвейн/
/ЕС/