Питър Тийл напуска управителния съвет на "Мета"

IF 10:33:01 08-02-2022
ES1029IF.010
САЩ - технологии - компании - ръководство

Питър Тийл напуска
управителния съвет
на "Мета"


Сан Франциско, 8 февруари /БТА/
Инвеститорът Питър Тийл, съосновател на "ПейПал" (PayPal), водещ акционер в компанията за анализ на големи данни "Палaнтиър" (Palantir) и открит поддръжник на Доналд Тръмп, ще напусне управителния съвет на "Мета" (Meta), компанията майка на "Фейсбук" (Facebook), предаде Франс прес. Тийл беше сред първите, които се включиха във финансирането на социалната мрежа след създаването й.
"Фейсбук", който се преименува на "Мета" през есента, съобщи снощи, че Питър Тийл, член на управителния съвет от 2005 година, няма да се кандидатира тази година.
Според американски медии инвеститорът иска да се съсредоточи върху подкрепата си за кампанията на републикански кандидати, поддържащи Тръмп, за междинните избори за Конгреса през ноември.
Основателят на "Мета" Марк Зукърбърг изрази дълбока признателност за всичко, което Тийл е направил за компанията.
"Той повярва в нас, когато никой друг не вярваше и ме научи на много неща за бизнеса, за икономиката и за света", заяви Зукърбърг.
Милиардерът Питър Тийл е изградил богатството си благодарение на компанията за онлайн плащания "ПейПал", основана през 1998 година. Той е инвестирал и в "Еърбиенби" (Airbnb), "Аффирм" (Affirm), "Страйп" (Stripe) и "СпейсЕкс" (SpaceX).
През 2016 година подкрепя Доналд Тръмп - рядко срещана политическа ориентация в иначе силно демократичния регион на Сан Франциско. Той дава за кампанията 1,25 милиона долара и става първият открито хомосексуален оратор, който говори на конгрес на републиканците.
Тийл е член на управителния съвет на "Фейсбук" в продължение на 17 години, но според сп. "Форбс" вече е продал повечето си дялове от калифорнийската компания.
"За мен беше привилегия да работя с един от най-големите предприемачи на нашето време", увери Тийл, цитиран в комюникето на "Мета".
Той е съосновател на "Палантиър", компания, специализирана в анализ на големи данни, чийто софтуер се използва от американското разузнаване.
"Все по-малко споделяме ценностите на технологичния сектор", отсече през септември 2020 година другият съосновател на "Палантайър" - Александър Карп, в писмо, представящо компанията на американската борса. В него той нанася няколко удара срещу съседите си, "Фейсбук" и "Гугъл" (Google), изтъквайки: "Винаги сме отхвърляли възможности да купуваме или събираме данни. Други изградиха икономическия си модел, вършейки именно това!"
"Мета" и нейният ръководител преживяват "криза на репутацията", започнала със скандалите, свързани с поверителността на личните данни през 2016 година. Миналата есен нашумя нов скандал с изтичането на вътрешни документи, разпространени от разобличителката Франсис Хаугън. /Росица Николова/
/ЕС/