Лихвите по италианските държавни облигации растат на фона на опасенията за затягане на политиката на ЕЦБ и политическо разделение

IF 13:17:31 09-02-2022
SS1313IF.020
Италия - ЕЦБ - облигации

Лихвите по италианските държавни облигации растат
на фона на опасенията за затягане на политиката
на ЕЦБ и политическо разделение


Рим, 9 февруари /БТА/
Преизбирането на Серджо Матарела за президент на Италия може и да предотврати засега политическа нестабилност, но пазарните наблюдатели са предпазливи относно икономическото и политическо бъдеще на третата икономика в ЕС, предаде Си Ен Би Си.
Доходността по 10-годишните италиански облигации достигна вчера следобед равнище от 1,8680 на сто, което е увеличение с около 5 базисни пункта и продължава растежа от понеделник насам. Лихвата по референтната облигация е най-високото си ниво от април 2020 г., което означава, че италианското правителство в момента се сблъсква с по-високи разходи при привличане на средства от публичните пазари. А това в крайна сметка може да създаде главоболия на Рим, посочва Си Ен Би Си.
Периферният пазар на облигации трябва да се приспособи към един свят без количественото изкупуване от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ), заяви вчера в обръщение към клиентите старшият икономист в "Пиктет уелт мениджмънт" (Pictet Wealth Management) Фредрик Дюкрозет.
Една от причините за тазседмичното раздвижване на европейските дългови пазари е все по-голямото очакване, че ЕЦБ ще затегне паричната си политика през 2022 г., като по-късно през годината може да бъде повишена и основната лихва. Каквото и да е повишаване на лихвата ще е първото от 2011 г., когато банката бе критикувана, че е действала прибързано във време на големи финансови сътресения.
Еврозоната, част от която е и Италия, смекчи паричната си политика от кризата със суверенния дълг от 2011 г. и изля милиарди в икономиката си, за да стимулира кредитирането и икономическата активност. След като перспективите в района започнаха да се подобряват, той бе ударен от пандемията от коронавируса и в резултат на това ЕЦБ стартира нова програма за изкупуване на облигации.
Тя включваше още по-голямо закупуване на държавни облигации в еврозоната, за да могат страните да имат по-малки разходи при набиране на нов дълг.
През 2020-2021 г. Италианската централна банка изкупи над 100 на сто от нетното предлагане на държавния дълг. Прогнозите са, че през 2022 г. Банка д'Италия (Banca d'Italia) ще изкупи до 60 на сто от нетните емисии. През 2023 г. това търсене ще изчезне, заяви Дюкрозет, изтъквайки като причина променящия се пейзаж за паричната политика. /Галя Горнишка/
/СС/