Текстилната промишленост оказва силно влияние върху околната среда, според агенция на ЕС
IF 14:05:31 10-02-2022
SS1401IF.001
ЕС - текстилна промишленост - околна среда
Текстилната промишленост оказва
силно влияние върху околната среда,
според агенция на ЕС
Копенхаген, 10 февруари (БТА)
Всеки гражданин на ЕС купува средно почти 15 килограма облекло и друго текстилни изделия годишно, според данните на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС), цитирана от ДПА.
Това изисква 391 килограма суровини, 9 кубични метра вода и 400 квадратни метра земя на човек, което оставя въглероден отпечатък от около 270 килограма, съобщи базираната в Копенхаген агенция.
Преди планираното за март представяне на стратегията на ЕС по въпроса агенцията призова текстилната промишленост да премине към кръгови бизнес модели и да се съсредоточи върху устойчив и неподвластен на времето дизайн, за да намали влиянието си върху околната среда.
Въпреки незначителния спад в продажбите на текстилни стоки по време на пандемията от Ковид-19, потреблението на човек от населението от гражданите на ЕС през 2020 г. все още се оценява приблизително на 14,8 килограма.
Според разбивките на ЕАОС от общите килограми 6,1 килограма се дължат на облекло от якета до чорапи, 6 килограма са текстилни изделия за домакинството като завивки и килими и 2,7 килограма са обувни принадлежности.
Тъй като тези стоки се произвеждат основно в Азия, по-голямата част от потреблението на ресурси и емисии се случва в този регион. От еквивалента на 270 килограма емитирани въглеродни емисии само 27 на сто са били произведени в ЕС, според агенцията.
ЕАОС не е изчислила данните за потреблението в отделните 27 страни членки, но по принцип хората в по-богатите страни потребяват повече, казва експертът Ларс Мортенсен.
Агенцията на ЕС подчерта, че данните са прогнозни и могат да варират от проучване до проучване. Средната годишна стойност обаче е останала относително стабилна през изминалото десетилетие. Очаква се данните за 2021 г. да са подобни на тези от 2020 г., с повишение на прогнозата за 2023 г., коментира Мортенсен.
Според данните на ЕАОС потреблението на текстилни изделия има четвъртото най-голямо влияние върху околната среда и климата в ЕС след хранителната промишленост, жилищното строителство и транспорта.
ЕК възнамерява да представи стратегия за устойчива текстилна промишленост и кръгови бизнес модели в края на март. Текстилната промишленост е един от най-големите икономически сектори.
ООН прогнозира годишен обем от 2,4 трилиона долара и твърди, че над 75 милиона души работят в сектора по света.
В ЕС секторът на текстила и облеклото е имал оборот от 162 милиарда евро (185 милиарда долара) през 2019 г. и над 1,5 милиона заети в сектора, сочат данните на ЕАОС. 27-те страни членки на ЕС внасят текстилни изделия основно от Китай, Бангладеш и Турция, а изнасят за Великобритания, Швейцария и САЩ.
Според ЕАОС отрицателното влияние на текстилната промишленост върху климата и околната среда може да бъде намалено, като се запази стойността на изделията, увеличи се жизнения им цикъл и се използват по-често рециклирани материали.
Това изисква не само технически, социални и икономически иновации, но и промяна в поведението на потребителите и политическа подкрепа.
Трябва да бъдат взети мерки и срещу отрицателното влияние на микропластмасата от текстилната промишленост върху екоситемите, животните и хората например посредством устойчив дизайн и алтернативни производствени процеси. /Галя Горнишка/
/СС/