Комплексно проучване на KPMG за усвояването на средствата от Европейския съюз показва по-добро представяне на България в края на програмния период 2007 – 2013 г.

Комплексно проучване на KPMG за усвояването на средствата от Европейския съюз показва по-добро представяне на България в края на програмния период 2007 – 2013 г.

Новият доклад на KPMG „Средствата от ЕС в Централна и Източна Европа“ за периода 2007 – 2014 г. показва, че във всички страни е натрупан значителен опит в проектното финансиране, като резултатите са видими особено по отношение на големите инфраструктурни проекти, информационните технологии и развитието на човешкия капитал.

Слаб е обаче напредъкът в областта на научно-изследователската дейност и въвеждането на иновации, които са с най-малък дял в усвояването в целия регион.

Сумарно за Централна и Източна Европа размерът на договарянето към края на периода достига близо 180 млрд. евро, което надхвърля с 5% разполагаемия бюджет. Средният процент на плащанията във всички държави от региона е 77%. По основните показатели за договорени, изплатени и сертифицирани средства начело в класацията са балтийските страни, което се запазва като тенденция в рамките на целия програмен период.

Какво показват данните за България?

България вече не стои в дъното на класацията, както се отчиташе в предходни периоди. Към края на 2014 г. страната ни, заедно със Словакия и Унгария, има най-висок процент на договаряне на средствата: 115% пропорционално за периода.

Високите нива на договаряне не винаги водят до високи нива на плащанията. По този показател представянето на страната ни е идентично спрямо средния процент на плащания в региона. В България той е достигнал 77% към края на 2014 г. сравнено с 54% към края на 2013 г. Най-нисък е процентът на плащанията в Румъния – 52%, а най-висок в Литва – 88%.

Интересен паралел между страните може да се направи по отношение на разликата между договорени и изплатени средства. Това е показател за постигнатата степен на ефективност и ефикасност. Колкото по-малка е разликата, толкова по-ефикасно е управлението на средствата от гледна точка на действителното усвояване на помощта. В тази връзка, лидер е отново Естония със само 11 процентни пункта разлика. България е постигнала напредък през 2014 г. спрямо 2013 г., като разликата намалява съответно от 58 на 38 процентни пункта. След страната ни към 2014 г. Румъния с 54 и Словакия с 47 процентни пункта.

При сертифицирането на средствата от страна на Европейската комисия за България е достигната стойност от 64% към края на 2014 г., което е с 15 пункта по-високо спрямо края на 2013 г. Сравнено с останалите страни, сходен е процентът на сертифицираните средства в Чехия (65%), като най-напред са Литва, Естония и Латвия с над 80% сертифициране към края на 2014 г. България изпреварва Словакия и Румъния, чийто дял на сертифицираните средства е съответно 47% и 45%.

„Докладът може да има практическа полза за органите и институциите, които са ангажирани в процесите по управление и контрол на средствата от Европейския съюз, тъй като систематизира научените уроци от близо осемгодишно усвояване на средствата в Централна и Източна Европа. Резултатите от изследването на KPMG могат да се използват и за формулиране на стратегически управленски решения през новия програмен период“, казва Гергана Мантаркова, управляващ съдружник в KPMG в България.

Докладът е достъпен на следната интернет страница:
http://www.kpmg.com/BG/en/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Pages/EUFundsinCentralandEasternEuropeProgressReport20072014.aspx

Експертите на KPMG в България в направление „Консултантски услуги в публичния сектор“ са на разположение да предоставят повече информация по резултатите от изследването и да обсъдят с Вас въпросите, които Ви интересуват.

За доклада: В доклада на KPMG „Средствата от ЕС в Централна и Източна Европа“ се разглежда изпълнението на европейските структурни фондове за периода от 2007 г. до края на 2014 г. Той предоставя полезна информация и сравнителен анализ относно напредъка в изпълнението на оперативните програми в 11 страни от региона, като са включени данни относно степента на договаряне, плащане и сертифициране на средствата на ниво държава-членка и в сравнителен план.

Всички използвани данни са от официални източници на информация като Евростат, Европейската комисия и националните мониторингови системи.

Докладът представя за всяка отделна страна общите тенденции и научени уроци през референтния период. Посочени са конкретни примери за проблемите и специфичните мерки, които са предприели органите по управление с цел засилване темпа на усвояване, от една страна, и от друга – с цел осигуряване финансирането на по-качествени проекти, с дългосрочна перспектива на въздействието.

Предвид стартиралия вече нов програмен период докладът съдържа и информация относно разпределението на средствата от Европейския съюз по страни от Централна и Източна Европа, както и статуса в програмирането и изпълнението на новите мерки.

За КПМГ България ООД

„КПМГ България” ООД е фирма-членка на международната мрежа на KPMG от независими фирми-членки, които осъществяват дейност в 155 държави и разполагат със 162 000 служители. Основана е през 1992 г. и се е утвърдила като една от водещите фирми за професионални услуги в страната. Има повече от 330 служители и офиси в София, Варна и Бургас.

За повече информация:

Евгения Колданова

ekoldanova@kpmg.com

+359 2 9697 300