Годишен доклад на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) относно положението в областта на убежището в Европейския съюз

OT 13:16:31 08-07-2015
MG1316OT.001
ЕАSО - доклад

Годишен доклад на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) относно положението в областта на убежището в Европейския съюз


Европейска служба за подкрепа в областта на убежището, MTC Block A, Winemakers Wharf, Grand Harbour Valletta, MRS 1917, Малта1/2
Тел.: +356 22487500, уебсайт: www.easo.europa.eu
Съобщение за пресата
СП 13/2015
8 юли 2015 г.

Днес EASO представи своя годишен референтен доклад. Годишният доклад на EASO относно положението в областта на убежището в Европейския съюз. Докладът има за цел да предостави цялостен преглед на положението в областта на убежището в ЕС (държавите членки на ЕС, плюс Норвегия и Швейцария) чрез проучване на исканията за международна закрила в ЕС, анализиране на данните за кандидатстването и решението и акцентиране върху някои от най-важните държави на произход на кандидатите за международна закрила.
През 2014 г. са били подадени повече от 660 000 молби за международна закрила в ЕС- най-висок брой от началото на събирането на данни на равнището на ЕС през 2008 г. Сред кандидатите за убежище са били преобладаващи гражданите на Сирия, държавите от Западните Балкани и Еритрея. Основните приемащи държави са били Германия, Швеция, Италия, Франция и Унгария. В края на 2014 г. повече от 500 0001 души са очаквали решение по подадените от тях молби за убежище в ЕС; броят на неразгледаните молби се е увеличил с 37% в сравнение с 2013 г. Броят на молбите от граждани на държавите от Западните Балкани е достигнал 110 000, като значителна част от тях са били подадени от граждани на Сърбия и Косово. Настоящата криза в Сирия поражда основно предизвикателство в ЕС през 2014 г., тъй като броят на молбите от сирийци достигна повече от 128 000. Афганистан е останала една от основните държави на произход на кандидатите за убежище през изминалата година; броят от 42 745 молби за 2014 г. сочи, че е налице увеличение с 53% в сравнение с 2013 г. Освен това от тази държава са кандидатствали за убежище в ЕС+ най-много непридружени непълнолетни лица. Повече от 14 000 са били кандидатите за убежище от Украйна, което е 13 пъти повече в сравнение с данните за 2013 г.
Освен това в доклада се разглеждат основните развития, свързани с убежището през 2014 г., например работната група по въпросите на Средиземноморието, капацитетът за приемане в държавите членки, развитията в националните системи за предоставяне на убежище и подкрепата от EASO. Наред с другите неща, EASO е продължила да оказва оперативна подкрепа на Гърция, Италия, България и Кипър и успешно е ръководила проекти за съвместно обработване и проект с Малта и Италия за улесняване на незаконните мигранти. EASO е обучила повече от 2800 служители по предоставяне на убежище и приемане. Освен това EASO е провела дейности с външно измерение с редица държави, включително Турция, Сърбия, Йордания, Мароко и Тунис. В допълнение EASO е стартирала ново събиране на статистически данни в рамките на своята система за ранно предупреждение и готовност (СРПГ), чрез която ежемесечно се вижда приносът на всички държави от ЕС+ и се добавят данни към информацията, налична от Евростат.
Последните данни за 2015 г. показват, че броят на молбите за международна закрила продължава да нараства. През първите 5 месеца от настоящата година е отбелязан ръст от 68% в броя на молбите за международна закрила в ЕС+ в сравнение със същия период през миналата година. Тази тенденция следва увеличението от 43% на броя на молбите през 2014 г. в сравнение с 2013 г. През 2015 г. изглежда възникват нови тенденции. Броят на кандидатите за убежище от Косово е много висок до март 2015 г.
1 В това число се включват и подалите жалби лица
Косово е основната държава на произход на кандидатите, регистрирани в ЕС+ в периода януариЧмай 2015 г., като тя се нарежда преди Сирия. Това е така въпреки фактът, че броят на кандидатите от Сирия е бил по-висок от регистрирания брой за същия период през 2014 г. Освен това през последните месеци е налице съществено увеличение на броя на кандидатите от Афганистан. От януари 2015 г. насам в ЕС+ е отбелязано значително увеличение на броя на кандидатите, които твърдят, че са непридружени непълнолетни лица. Те са с произход основно от Афганистан, Еритрея, Сирия и Сомалия, а се приемат главно от Швеция, Австрия, Германия и Италия.

Приложение: Основни констатации в доклада на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) относно положението в областта на убежището в ЕС за 2014 г.
Въведение
Годишният доклад на EASO за 2014 г. предоставя цялостен преглед на броя и естеството на молбите за международна закрила във всички 28 държави членки на ЕС плюс Норвегия и Швейцария (ЕС+). В него се разглеждат тенденциите в областта на убежището, включително основните предизвикателства и отговорите в рамките на годината, както и главните институционални и правни развития, и се предоставя общ преглед на практическото функциониране на Общата европейска система за убежище (ОЕСУ). Изходните данни са предоставени от държавите членки, Върховния комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН), гражданското общество, информационни специалисти и служители на място.
Основни моменти в доклада
- През 2014 г. са били подадени повече от 660 000 молби за международна закрила в ЕС+ - най-висок брой от началото на събирането на данни на равнището на ЕС през 2008 г.
- Сред кандидатите за убежище са били преобладаващи гражданите на Сирия, държавите от Западните Балкани и Еритрея. Основните приемащи държави са били Германия, Швеция, Италия, Франция и Унгария.
- В края на 2014 г. повече от 500 0001 души са очаквали решение по подадените от тях молби за убежище в ЕС+; броят на неразгледаните молби се е увеличил с +37% в сравнение с 2013 г.
- Настоящата криза в Сирия е породила основно предизвикателство в ЕС+ през 2014 г., тъй като броят на молбите от сирийци достигна повече от 128 000. Това е довело до въвеждането на специални мерки по отношение на презаселването и приемането по хуманитарни съображения.
- Афганистан е останала една от основните държави на произход на кандидатите за убежище през изминалата година; броят от 42 745 молби за 2014 г. сочи, че е налице увеличение с 53% в сравнение с 2013 г. Освен това от тази държава са кандидатствали за убежище в ЕС+ най-много непридружени непълнолетни лица.
- Броят на молбите от граждани на държавите от Западните Балкани е достигнал 110 000, като значителна част от тях са били подадени от граждани на Сърбия и Косово.
- Повече от 14 000 са били кандидатите за убежище от Украйна, което е 13 пъти повече в сравнение с данните за 2013 г.
- Фондът "Убежище, миграция и интеграция" (ФУМИ) е стартирал през 2014 г. за срок от 7 години и с бюджет от 3,137 млрд. EUR с цел подпомагане на проекти в държавите членки.

1 В това число се включват и подалите жалби лица
Значими събития през 2014 г.
Кризата в Средиземноморието
Достъпът до процедурата за предоставяне на убежище и управление на миграционните потоци са били изведени на преден план в политическия дебат през 2014 г. поради значителното увеличение на пристигащите по море, което често води до трагична загуба на човешки живот в Средиземно море. Работната група по въпросите на Средиземноморието се е опитала да разбере повече за първопричините за проблема и да открие решения за справяне с него. Силен акцент е бил поставен върху началния етап от процедурата за предоставяне на убежище, включително процедурите за кандидатстване и регистрация, по отношение на които продължават да съществуват значими предизвикателства, особено в държавите от ЕС+, изправени пред значително и/или внезапно увеличение на новопристигащите лица.
Инфраструктура за приемане
Нарасналият брой на молбите за предоставяне на убежище през 2014 г. е довел до недостиг на места за настаняване в редица държави, което е подчертало необходимостта от по-голяма гъвкавост по отношение на инфраструктура за приемане. Държавите членки от своя страна са изградили нова инфраструктура и са създали извънредни центрове. В този контекст Съдът на Европейския съюз (СЕС) е пояснил, че финансовата издръжка, предоставена на лицата, подаващи молби, трябва да им позволи, ако това се налага, жилища под наем на частни начала. Редица държави от ЕС+ са решили да разширят достъпа до трудовия си пазар, така че кандидатите за убежище да могат да подобрят възможностите си за самоиздръжка. В много от държавите членки са били преразгледани политики по задържане, като се наблюдава тенденция за въвеждането на алтернативи на задържането.
Развитие на национални системи за предоставяне на убежище
С оглед на увеличаващия се брой молби за убежище и неразгледаните случаи, редица държави от ЕС+ са преструктурирали администрацията си в сферата на предоставянето на убежище, като са наели допълнителни служители и са преразпределили отговорностите и ресурсите. Били са въведени няколко мерки с цел подобряване на ефективността и прилагане на гъвкав отговор на нарастващия натиск. Те включват: създаване на план за действие в непредвидени ситуации, прилагане на специални процедури за по-бързо вземане на решения, преразглеждане на националните списъци за безопасни държави на произход, приоритизиране на определени класове от случаи на кандидатстване за убежище и въвеждане на нови технологични решения.
Подкрепа от EASO
EASO е продължила да оказва оперативна подкрепа на Гърция, Италия, България и Кипър и успешно е ръководила проекти за съвместно обработване, които са демонстрирали ползите от работата на екипи за съвместно обработване в държавите членки, както и проект съвместно с Малта и Италия за улесняване на незаконните мигранти. EASO е обучила повече от 2800 служители по предоставяне на убежище и приемане. Освен това EASO е провела дейности с външно измерение с редица държави, включително Турция, Сърбия, Йордания, Мароко и Тунис. В допълнение EASO е стартирала ново събиране на статистически данни в рамките на своята система за ранно предупреждение и готовност (СРПГ), чрез която ежемесечно се вижда приносът на всички държави от ЕС+ и се добавят данни към информацията, налична от Евростат. Годишният доклад включва подобрен анализ въз основа на тези нови данни.
Правни въпроси
Съдът на Европейския съюз (СЕС) е постановил решения по важни аспекти на субсидиарната закрила (най-вече във връзка с понятието "въоръжен вътрешен конфликт" и случаите на сериозни здравословни проблеми) и е пояснил как националните органи могат да оценят надеждността на декларираната информация за сексуалната ориентация на кандидатите за убежище. Националните съдилища и трибунали са анализирали редица основни понятия, свързани с убежището, каквито са преследването въз основа на религиозна принадлежност и използването на различни форми на закрила (статут на бежанец и субсидиарна закрила), базирани на индивидуалните обстоятелства във всеки случай.
Уязвими групи
През последната година молба за международна закрила са подали повече от 24 000 непридружени непълнолетни лица. Държавите от ЕС+ са се ангажирали да се справят с тежкото положение на уязвимите групи, каквито са непридружените непълнолетни лица, хората с увреждания, жертвите на трафик на хора, насилие и мъчение, и извършват специализирани услуги, свързани с процедурите по предоставяне на убежище, с цел да отговарят на нуждите на тези групи от хора.
Подобрени услуги
В съответствие с неотдавнашните промени в пакета от закони на ЕС в областта на убежището много държави от ЕС+ са преразгледали своите политики за правна помощ, информиране и тълкуване, за да подобрят стандарта на тези услуги. През 2014 г. тези области са представлявали предизвикателство, особено с оглед на увеличеното търсене и често ограничения набор от специализирани ресурси.
Съпоставимост
В различните държави членки има значително различаващи се потоци от кандидати, които подават молби по различни причини. В главата за съпоставимостта от доклада се отбелязва, че фактори като наличието на диаспори, процент на признаване, исторически и езикови връзки, придобивки, предоставяни от държавите членки, и срокове на обработка биха могли да повлияят на търсещите убежище за това да изберат определени дестинации пред други, но нито един от тях не може да бъде разглеждан поотделно.
Стратегия за бъдещи периоди
Въз основа на дебата, проведен през 2014 г., Комисията е очертала нови насоки за европейската политика в областта на убежището в съобщението Европейска програма за миграцията (ЕПМ), издадено през май 2015 г. Били са предложени незабавни действия за спасяване на хора в морето, борба с престъпните трафикантски мрежи, реагиране при голям наплив от пристигащи в ЕС чрез дейности по преместване и разработване на общ подход към презаселването. EASO ще има основна роля в редица от посочените мерки, включително в областта на съвместното обработване на молби за убежище, борбата с престъпните трафикантски мрежи, преместването, презаселването и приемането.


Допълнителна информация може да се получи от Европейската служба за подкрепа в областта на убежището, като се свържете с г-н Жан-Пиер Шембри на следния адрес на електронна поща: jean-pierre.schembri@easo.europa.eu








/МИГ/