Полша: евродепутатите дебатират върховенството на закона с премиера Шидло
OT 11:40:32 20-01-2016
MI1138OT.012
European Parliament Sofia
Полша: евродепутатите дебатират върховенството на закона с премиера Шидло
Решението на ЕК да започне диалог с полските власти относно върховенството на закона и независимостта на медиите в Полша беше обект на разгорещен дебат с премиера Беата Шидло във вторник. Докато някои лидери на политически групи критикуваха нейното правителство, че пренебрегва демократични механизми, други се съгласиха с твърдението ?, че върховенството на закона в Полша не е нарушено.
Председателят Мартин Шулц откри дебата, като каза, че върховенството на закона в Полша е "от централно значение за бъдещето на Европейския съюз".
Берт Кундерс, министър на външните работи на Нидерландия (председател на Съвета) каза: "ЕС е повече от общ пазар, той е съюз, изграден на общи ценности - върховенството на закона, демокрацията и основните права. Но тези ценности не могат да се приемат за даденост. Научихме този урок по трудния начин", добави той и призова за открита дискусия за това как те да бъдат защитени във време на промяна. Вижте пълното му изказване.
Първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс обясни "защо Комисията реши да разгледа последните развития в Полша" и как се надява да "продължи напред в духа на конструктивен и основан на факти диалог с Полша, за да предотврати появата на системна заплаха за върховенството на закона. Вижте пълното му изказване.
Полският министър-председател Беата Шидло настоя, че върховенството на закона в Полша не е нарушено. "Гражданите на Полша избраха нашата програма в рамките на демократични избори и ние я изпълняваме, уважавайки нашата конституция и европейските договори... Спорът относно Конституционния съд на Полша е политически, а не правен, и като такъв представлява вътрешен въпрос за Полша, но аз съм готова да говоря с опозицията", добави тя. Вижте пълното ? изказване, част първа и част втора.
Естебан Гонсалес Понс (ЕНП, Испания) заяви, че авторитаризмът винаги "идва отвътре" и предупреди, че "атаките срещу съдебната власт и контролът върху масмедиите може да бъдат първата стъпка към разрушаването на демокрацията". Той добави, че "нашата единствена цел е да изясним, дали европейските ценности са изложени на риск" и подчерта, че "никой не иска прибързана присъда за Полша". Вижте пълното му изказване.
Джани Питела (С&Д, Италия) отбеляза, че независимостта на съдилищата и медиите са неотменно изискване за демокрацията в ЕС. Той каза, че неговата група е разтревожена, че последните развития в полските власти не съответстват на историята на страната и нейните битки с диктаторските модели. Вижте пълното му изказване.
Сайед Камал (ЕКР, Великобритания) каза, че след като е говорил с полските евродепутати за него "е очевидно, че полските власти не възнамеряват да подкопаят медийния плурализъм" и попита Комисията и евродепутатите защо не са протестирали срещу нередности при назначенията в Конституционния съд, извършени от предишното правителство.
Ги Верхофстад (АЛДЕ, Белгия) каза на госпожа Шидло: "Вашата партия спечели изборите и солиден мандат. Ваше право е да промените медийния пейзаж и реформирате публичната администрация. Но не и ако използвате или злоупотребите с това огромно мнозинство, за да нарушите демократичните механизми във Вашата държава. Това противоречи на конституцията и не е в изборната програма на Вашата партия".
Габриеле Цимер (ОЕЛ/НЗЛ, Германия) каза: "Неолибералните реформи, които са предварително условие за членство в ЕС, не доведоха до благоденствие за всички... Затова много хора в Полша смятат, че Съюзът е отговорен за социалните разделения в обществото".
"Отвъд грижите за върховенството на закона в Полша, ние се тревожим за ЕС като цяло", заяви Ребека Хармс (Зелените, Германия), като добави, че управляващото мнозинство не трябва да диктува решенията си, без да търси подобаващ дебат с опозицията.
"Полските въпроси трябва да бъдат решавани в Полша и от поляци", заяви Ярослав Ивашкевич (ЕДПД, Полша). "Този дебат е ненужен и необоснован, но има едно предимство: евроскептицизмът ще се разрасне", добави той.
Михал Марушик (ЕНС, Полша) каза, че критиката към Полша всъщност е знак, че тези действия защитават полските интереси и че настоящият дебат представлява неоправдана намеса на ЕС във вътрешните работи на Полша.
* * *
Допълнителна информация:
Дебат: вторник, 19 януари;
Гласуване: първа пленарна сесия през февруари;
Процедура: изказвания на Съвета и Комисията, последвани от дебат;
Hashtags: #Poland #ruleoflaw #mediafreedom.
Връзки:
- Видеозапис на дебата (кликнете на 19.1.2016 г.):
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/bg/plenary/search-by-date;
- EbS+:
http://ec.europa.eu/avservices
/ebs/schedule.cfm?sitelang=en&page=3&institution=0&date
=01/19/20146;
- Динамичен пакет със снимки и клипове:
http://audiovisual.europarl.europa.eu/Page.aspx?id=2606;
- Ориентировъчен дебат на Европейската комисия относно последните развития в Полша и рамката за върховенство на закона: въпроси и отговори:
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-62_en.htm;
- Рамка за справяне със системните заплахи за върховенството на закона:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/bg/TXT/?uri=
CELEX:52014DC0158.
/МИМ/