Информация за проведена среща - дискусия на теми "Новият закон за счетоводството" и "Данък Уикенд"

OT 17:57:31 03-02-2016
AM1756OT.004
Институт на дипломираните експерт-счетоводители в България

Информация за проведена среща - дискусия
на теми "Новият закон за счетоводството"
и "Данък Уикенд"


Темите: Новият Закон за счетоводството - облекченията за микро- и малки предприятия и санкциите за непубликуване на годишни финансови отчети; "Данък уикенд" - или усложненията за бизнеса, произтичащи от стария "нов" данък - бяха поставени като основни въпроси за обсъждане в среща-дискусия, вчера, 02.02.2016 г.

Домакин на събитието беше Българска стопанска камара (БСК).Форматът се проведе с участието на представители от работодателските и професионални организации в лицето на БСК, Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия (АССП).

Закон за счетоводството

Велин Филипов, зам.-председател на УС на ИДЕС очерта за обсъждане два практически аспекта по темата с новия Закон за счетоводството (ЗСч):

1. Предвидените облекчения за микро- и малки предприятия по отношение изготвяне на годишните им финансови отчети (ГФО) и ефектите от тях.

В полза на реалното отражение на предвидените облекчения при изготвяне на (ГФО) за микро- и малките предприятия се предлага да се проведе диалог с Националния статистически институт (НСИ), за да се намери пресечна точка и създаване на действителна и функционираща среда за използване на въведените за фирмите облекчения.
В случай че НСИ не намали изискванията, до реално облекчение няма да се стигне - на практика фирмите ще изготвят информацията за статистически цели, като същата няма да е на разположение на потребителите.

2. Сериозните административни санкции при непубликуване на финансов отчет (ФО) в Търговския регистър (ТР).

Въведените тежки финансови санкции при непубликуване на ФО в ТР предполагат провеждането на среща с Агенцията по вписванията, целта, на която да бъде обсъждане на облекчение на процедурите при подаване на информацията от предприятията, както и техническо обезпечаване на публикуването в предвидените от закона срокове, за да се избегнат нежелани и случайни административни грешки, които биха довели до налагане на високи финансови глоби за добросъвестните дружества. Подчертано беше, че във връзка с изискванията на европейската директива (Директива 2013/34/ЕС) санкциите за непубликуване на годишни финансови отчети (ГФО) са значително завишени, но неуказването на горна граница за санкциите е прецедент в законодателството, който трябва да бъде коригиран.

Всеобщо споделено мнение беше, че с премахване на изискването за публикуване с ГФО на ОПР и доклади за дейността от микро- и малките фирми, неподлежащи на задължителен финансов одит, за част от малките предприятия, условието ще доведе до непрозрачност на дейността им. Наблегнато беше на факта, че процентът (92 процента) на предприятията, попадащи в обхвата на "микро- и малки" е съществен и съществува реален риск по отношение липсата на прозрачност на отчетността им.

Бойко Костов, председател на ИДЕС подкрепи предложението на Васил Велев, председател на АИКБ за въвеждане модела на "Единна входна точка" (ЕВТ) и допълни, че създаването на ЕВТ е препоръчано и в европейската директива, но е възможно, само ако НАП и НСИ обявят срок за подаване на отчетите до 30 юни, а не до 31 март, както е в момента, тъй като голяма част от фирмите са задължени да преминават през финансов одит, който пък практически е невъзможно да се вмести в срока 31 март.

"Данък уикенд"

Велин Филипов (ИДЕС) очерта в детайли неудобствата за бизнеса във връзка с Указанието на НАП.

Основните акценти, върху които той постави фокуса на дискусията - въвеждане на допълнителна данъчно-осигурителна тежест за ползването на служебните активи за лични цели, като върху основните 20 процента ДДС, 10 процента отгоре се падат на данък върху доходите на физическите лица и около 30 процента отгоре за осигурителни вноски, което води до сумарно данъчно увеличение от близо 60 процента; наличие на сериозна детайлизация в указанието; наличие на скрити разходи за администриране; указанията трябва да обхващат отчетността на скъпите активи.

В хода на дискусията и в търсене на адекватно решение във връзка с произтичащите усложнения за бизнеса - както административно-организационни, така и финансови, бяха споделени практически и професионални опасения и разбирания, че въвеждането на "данък уикенд" ще се отрази негативно на микро- и малките предприятия, където смесеното използване на активи е често съществуваща практика.

Като възможно решение от АИКБ беше предложено въвеждане на твърд процент на облагане (80/20), в подкрепа на предложението Емил Евлогиев, зам.-председател на УС на ИДЕС изведе конкретни данни от съществуващата европейска практика в направлението.

По време на срещата Велин Филипов (ИДЕС) представи идеята за създаване на обществен съвет по данъци, предложение широко подкрепено от работодателските и професионални организации. Като аргумент в подкрепа на ползите от създаването на такъв орган беше изведена необходимостта от укрепване на диалога и комуникацията между държавните институции, професионалната общност и бизнеса, в резултат на което да се постигне предварително обсъждане на предложенията и проектите на нормативните актове и постигане на оценка на въздействието им. Общото мнение беше, че стратегическите ползи и ефекти от такъв род сътрудничество ще са с общозначима и обществена добавена стойност.

Участниците в срещата се обединиха около необходимостта от изработване на обща позиция на всички работодателски и професионални организации, която да съдържа конкретни искания и предложения към представителите на законодателната и изпълнителната власт, така че всички натоварващи бизнеса процедури (с неясен и неубедителен като обем фискален ефект за държавата) да бъдат отстранени.Съвместната позиция ще бъде изготвена, координирана и разпространена публично до края на настоящата седмица, а на 9 февруари предстои да се проведе среща с ръководството на НАП, както и с екипа, изготвил Указанията за данъчно третиране по ЗДДС на използването и отделянето на стоки за лични нужди.
/АМ/