Прессъобщениена ИБЕИ-БАН

 

OT 11:53:31 28-03-2016
AM1153OT.003
Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания - съобщение

Прессъобщение
на
ИБЕИ-БАН


Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българската академия на науките (ИБЕИ-БАН) стартира изпълнението на проект "Картиране и оценка на екосистемните услуги във влажните зони на България"(WEMA), финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Проектът е финансиран по Програма BG03 Биологично разнообразие и екосистеми по Покана BG03.02: Картиране и оценка на екосистемните услуги. Стойността на финансирането е в размер на 586 000 лв.

Период на продължителност: септември 2015 г. - ноември 2016 г.

Реализирането на проекта ще предостави екологична и биологична научна информация за влажните зони в България, разположени извън екологичната мрежа Натура 2000, на базата на която първо ще бъде оценено екологичното състояние на целевите места и второ ще бъдат оценени и картирани потенциалните екосистемни услуги, които предоставят на обществото тези влажни зони.

Обект на дейностите по проекта ще бъдат следните типове екосистеми: преходни блата и плаващи подвижни торфища; карбонатни мочурища; извори с твърда вода с туфести формации; алкални блата; блата и мочури с хигрофитна и хидрофитна растителност с преобладаване на тръстика, папур и камъш. Екосистемното картиране и статистическият анализ на екосистемите в България ще бъде основано на съществуващи/налични данни в редица източници/бази данни. Ще има посещения на терен на целевите влажни зони за потвърждение на съществуващите и натрупване на нови данни. Националната информационна система за биологичното разнообразие ще бъде актуализирана със събраната информация и ще бъде надежден източник за наблюдение на промените и прилагане на адекватни консервационни мерки.

В резултат от реализацията на проекта ще се оцени състоянието на проучваните влажни зони в страната, ще се анализират и прецизират подходите за извършване на мониторинг на целевите места, ще се индикира къде да бъдат насочени усилията и средствата, така че в дългосрочен план обществото в България да разполага с най-важните услуги, които предоставят проучените екосистеми.

Резултатите от проекта ще са от полза за Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по околна среда, Басейновите дирекции, областни и местни власти, ВиК дружества, неправителствени организации, бизнес, изследователи, студенти и ползвателите на влажни зони.

Най-важните екосистемни услуги на влажните зони са осигуряване на местообитания на видове с висока консервационна стойност, биомаса за енергия (от тръстика), растения използвани в козметиката и фармацевтиката, естествено пречистване на отпадни води, регулиране на местния микроклимат.

Проектът се изпълнява от екип от учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките.
За информация: http://www.iber.bas.bg/sites/default/files/projects/WEMAи larus@abv.bg

"Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програма BG03 по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по Договор номер Д-33-86/27.08.2015 г. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от ИБЕИ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата - Министерство на околната среда и водите."
/АМ/