Евродепутатите наблягат на солидарността в ЕС относно приемането на бежанци

OT 11:50:32 12-05-2016
KL1149OT.010
EPsofia@europarl.europa.eu - прессъобщение

Евродепутатите наблягат
на солидарността в ЕС
относно приемането на бежанци


EPsofia@europarl.europa.eu

Евродепутатите наблягат на солидарността
в ЕС относно приемането на бежанци

Дъблинските правила, които уреждат коя държава членка на ЕС е отговорна за обработката на молбите за убежище, не работят. Това казаха евродепутати по време на дебата в сряда относно предложението на ЕК за промяната им. Те трябва да бъдат заменени с ефикасна система за даване на убежище, основана на солидарност между държавите членки на ЕС, която да позволи ефективното управление на молбите.
Много евродепутати се надяваха на по-амбициозно предложение и изразиха съмнение, дали схемата за преразпределение би работила на практика. Те също така критикуваха факта, че държавите членки биха могли да избегнат приемането на кандидати за бежански статут в замяна на финансови вноски за тези, които обработят молбите им вместо тях.
Някои подчертаха правото на самоопределение на държавите членки и критикуваха предложението страните да трябва да допринасят финансово, ако не приемат бежанци.

Гледайте изказванията:
Франс Тимерманс, първи заместник-председател на Европейската комисия;
Димитрис Аврамопулос, комисар за миграцията и вътрешните въпроси;
Роберта Мецола (ЕНП, Малта);
Ели Шлайн (С&Д, Италия);
Хелга Стивънс (ЕКР, Белгия);
Сесилия Викстрьом (АЛДЕ, Швеция);
Корнелия Ернст (ЕОЛ/СЗЛ, Германия);
Джийн Ламбърт (Зелените, Великобритания);
Лаура Ферара (ЕСНП, Италия);
Маркус Прецел (ЕНС, Германия).
Бележка за редакторите
На 4 май Европейската комисия представи своето предложение за реформа на дъблинския регламент. Според предложението, критерият "първа държава", залегнал в дъблинската система, остава, но ще бъде допълнен с "коригиращ механизъм за разпределение", който ще бъде активиран автоматично, когато определена държава членка изпита непропорционално голям брой молби за убежище. Всяка държава членка, която не участва в механизма за разпределение, ще трябва в замяна да изплати солидарна вноска от 250 000 евро за всеки кандидат, за когото иначе тя би била отговорна.
През април Парламентът прие незаконодателна резолюция относно холистичен подход към миграцията, в която настоя за цялостна промяна на дъблинската система, която да осигури споделена отговорност, солидарност и по-бърза обработка на молби за убежище.

/КЛ/