Картиране и оценка на екосистемните услуги във влажните зони на България (WEMA) ПРОГРАМА BG03 „БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ И ЕКОСИСТЕМИ“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.

Картиране и оценка на екосистемните услуги във влажните зони на България (WEMA)

ПРОГРАМА BG03 „БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ И ЕКОСИСТЕМИ“

по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. 

 

 

Прессъобщение

На 31 май 2016 г. в Конферентна зала „София“ на „БестУестърн Хотел Европа“, ул. Лидице № 1 в София, се проведе Първата работна среща-семинар по проект Картиране и оценка на екосистемните услуги във влажните зони на България“ (WEMA), финансиран чрез Договор № 33-86/27.08.2015 между МОСВ и ИБЕИ-БАН като бенефициент.

В семинара взеха участие 49 човека. Освен преките участници/експерти по проект WEMA, присъстващи бяха и представители на Програмния оператор (МОСВ), експерти от НСЗП (МОСВ), експерти от ИАОС, ръководители и експерти от другите проекти за картиране на състоянието и екосистемните услуги в България по Програмата BG03 “Биоразнообразие и екосистемни услуги“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ-ЕИП), както и специалисти от академичните среди.

След като гл.ас.д-р Невена Иванова – ръководител на проекта откри работната среща, г-жа Кремена Гочева - Гл.експерт в Отдела за управление на проекти на ПО/МОСВ приветства събитието и му пожела успех. Доц.д-р Анна Ганева – Директор на бенефициента ИБЕИ-БАН в няколко слайда представи Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН и защо той има капацитета да изпълни този проект. След това доц.д-р Стоян Недков от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН представи концепцията за екосистемните услуги и основните документи, на които се базират проектите за оценка състоянието и услугите на различните типове екосистеми в България. проф.д-р Нешо Чипев от ИБЕИ-БАН, които е участник в „Методологичния проект“(MetEcoSMap) представи основните концепции и методи при оценка на състоянието и екосистемните услуги в България. След това гл.ас.д-р Десислава Сопотлиева  от ИБЕИ-БАН, също участник в „Методологичния проект“, представи предизвикателствата, които екипа е имал при изготвянето на методиките за картиране на състоянието и услугите на екосистемите.

Ръководителят на проекта представи основните цели, задачи, дейности и очаквани резултати от изпълнението на проекта, както и индикаторите, които ще се използват при определяне състоянието на екосистемите тип „вътрешни влажни зони“ както и услугите, които те предоставят на обществото.Подчертана бе и връзката на този проект с единната Национална методична рамка за оценяване и картиране на различните типове екосистеми у нас, съгласувани с аналогични подходи, разработвани в страните от Европейския съюз.

Валери Георгиев представи по-подробно основните методични подходи при оценяването и картирането на главния обект на проекта – екосистеми тип „вътрешни влажни зони“. Представянето на методиката за събиране на данни и картирането бе съпроводено с детайлни разяснения и множество подходящи илюстрации на процеса на картирането с инструментите на ГИС.

В последвалата дискусия бяха зададени редица въпроси и потърсени отговорите за отделни по-специфични подробности както по методичната рамка за оценяване на състоянието и екосистемните услуги, така и относно начините за картиране и валидиране на натрупаните данни.

Преценява се, че предоставените към момента данни са добра, но недостатъчна основа за пълноценно оценяване и картиране на състоянието и екосистемните услугина влажните зони у нас. Работната среща-семинар завърши с обобщението, че ще се търсят още източници за допълване на базатаданни необходими за да се извърши по-пълна оценка на състоянието на влажните зони и услугите, които те предоставят на обществото в България.

Материали от Работната среща-семинар могат да бъдат намерени на сайта на проекта WEMA: http://www.iber.bas.bg/sites/default/files/projects/WEMA

 

„Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програма BG03 по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по Договор № Д-33-86/27.08.2015 г. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от ИБЕИ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата – Министерство на околната среда и водите.“