ЕК предлага задължителен регистър за прозрачност за всички институции на ЕС

OT 13:46:01 28-09-2016
MG1344OT.025
ЕК - съобщение за медиите

ЕК предлага задължителен регистър за прозрачност за всички институции на ЕС


Брюксел, 28 септември /БТА/
Европейската комисия предложи днес въвеждането на задължителен регистър за прозрачност, който да се отнася за Европейския парламент, Съвета на ЕС и за ЕК.
Комисията вече даде пример, като обвърза срещите с отговорните за вземането на решения в нейния състав, с условието представителите на интереси да бъдат вписани в регистър за прозрачност.
Първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс заяви: "Необходимо е институциите на ЕС да работят заедно, за да си върнат доверието на гражданите. Трябва да бъдем по-открити във всичко, което правим. Днешните предложения за общ задължителен регистър за прозрачност са важна крачка в правилната посока. Гражданите имат право да знаят кой се опитва да влияе на законотворчеството в ЕС. Предлагаме съвсем просто правило: без предварителна регистрация няма среща с онези, отговорни за вземането на решения. Чрез регистъра обществеността ще разбира кой лобира, кого представляват лобистите и колко харчат."
Комисията предложи днес междуинституционално споразумение, чрез което ще бъде създадена стабилна система, осигуряваща прозрачност на лобистките дейности. За основа ще се използва съществуващият доброволен регистър за прозрачност на ЕП и ЕК. Комисията предлага и за трите институции за първи път да се прилагат едни и същи минимални стандарти. Съгласно предложенията участието в срещи с отговорните за вземането на решения в трите институции ще бъде обвързано с условието за предварителна заявка в регистъра за прозрачност. След като през ноември 2014 г. ЕК въведе това правило за отношенията си с представителите на интереси, в сега действащия регистър бяха вписани около 4000 нови субекта.
Днешното предложение изяснява също кои дейности и образувания попадат в приложното поле на регистъра и засилва наблюдението и ефективното прилагане на правилата на Кодекса за поведение на лобистите, който е част от регистъра. Чрез предложението данните в регистъра се опростяват, а качеството им се повишава благодарение на оптимизирани изисквания за тяхното въвеждане и по-строг контрол на качеството. Комисията предлага да се увеличат наличните ресурси за постигането на тези цели. Регистрираните субекти, които не спазват кодекса на поведение, могат да бъдат временно лишени от възможност да поддържат отношения с институциите или да бъдат заличени от регистъра.
Вече бе даден по-голям достъп до документите, свързани с преговорите по Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) със САЩ. Подписаното през април междуинституционално споразумение за по-добро законотворчество увеличи прозрачността благодарение на приемането на мерки за по-голяма откритост на процеса на вземане на решения в ЕС, включително по отношение на вторичното законодателство. През май 2016 г. ЕК прие нови правила за експертните групи, чрез които бяха въведени по-строги изисквания за прозрачност.
Регистърът за прозрачност е един от основните инструменти за изпълнение на ангажимента на ЕК по отношение на прозрачността. Той обхваща всички дейности, извършвани с цел да се повлияе на протичащите в институциите на ЕС процеси на законотворчество и осъществяване на политиките. Първият регистър за прозрачност беше създаден съвместно от Европейския парламент и ЕК през 2011 г.. Той беше актуализиран чрез междуинституционално споразумение, договорено през април 2014 г., и сега се прилага само за двете институции. В списъка има над 9800 субекта, обвързани от Кодекса за поведение, а вписването е доброволно. Регистрираните субекти варират от консултантски фирми в областта на обществения живот и адвокатски фирми до търговски и професионални сдружения, неправителствени, религиозни и академични организации.


/МИГ/