Завърнаха се младежките делегати на България на 71-вата сесия на Общото събрание на ООН

OT 13:57:01 20-10-2016
MG1356OT.012
ООН - България - младежки делегати - прессъобщение

Завърнаха се младежките делегати на България на 71-вата сесия на Общото събрание на ООН


София, 20 октомври /БТА/
Младежките делегати на България към ООН Александра Мирчева и Ива Цолова се завърнаха след посещение на Трети комитет (социални, хуманитарни и културни въпроси) на 71-вата сесия на Общото събрание на ООН. По време на двуседмичния си престой в Ню Йорк младежките делегати представиха мненията и идеите на младежи от България. На 4-ти октомври те отправиха изявление в Трети комитет, а на 13-ти октомври организираха събитие, съвместно с румънските си колеги на тема "Младите хора-двигател на промяната днес, съобщи за медиите Боряна Зарева, координатор на програма "Български младежки делегат към ООН".
Интензивната програма за Александра и Ива започна още в началото след пристигането им с отправяне на официално изказване по време на сесиите на Трети комитет. Речта на делегатите постави акцент върху важността на ефективното младежкото включване в процесите на взимане на решения. Александра, в качеството си на младежки лидер и обучител, посочи неформалното образование като основен метод за натрупване на необходимите ключови умения и компетенции за активно участие. Изказването продължи с икономическото и социално включване на младите хора, с акцент върху маргинализирани и уязвими младежи. От професионалния си опит Ива представи темата за социалното предприемачество и технологиите като иновативен подход за справяне с високите нива на младежка безработица. Речта завърши с призив за активно участие на всички заинтересовани страни и отчитане на приноса и ролята на младите хора при постигането на Програмата за устойчиво развитие 2030 и в частност Целите за устойчиво развитие на местно, национално и международно ниво.
Александра и Ива участваха в множество събития на младежка тематика, организирани от постоянни представителства на държавите в ООН, агенции към ООН и техни колеги младежки делегати. Теми на събитията бяха климатичните промени, ролята на младежкото лидерство в постигане на мир и сигурност, правата на детето, влиянието на медиите върху обществените и политическите процеси, предприемачеството като метод за изпълнение на Целите за устойчиво развитие и др. Младежите делегати се срещнаха с Генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун, с председателя на Общото събрание Питър Томпсън, с Ахмад Алендауи - пратеника на Генералния секретар на ООН по въпросите за младежта, с Бониан Голомахамади - Генерален секретар на Световната федерация на асоциациите на ООН, с представители на Програмата за развитие на ООН и други ключови агенции и организации, които имат отношение към въпроси и теми, засягащи младите хора.
Благодарение на подкрепата на Постоянното представителство на България в ООН и съвместно с румънските си колеги, Александра и Ива организираха събитие по темата за ефективно младежкото включване в процесите на вземане на решения. Събитието привлече голям интерес и беше посетено от дипломати от Постоянни представителства на различни държави, представители на неправителствения сектор, агенции на ООН, младежки делегати. Всички те допринесоха за ползотворна и интерактивна дискусия, представляваща различни гледни точки по тема. Панелисти в нея бяха Елизабет Ниланд, представител на Департамента по икономически и социални въпроси към ООН (UN DESA) и Пабло Троконис, ръководител на младежката програма в Световната федерация на асоциациите на ООН (WFUNA). Гледната точка на младите хора в България и Румъния представиха Ива Цолова и Габриел Уфалеан, а Александра Мирчева модерира дискусията.
Тази година програмата "Младежки делегати към ООН" бележи най-мащабното участие на младежки делегати. Над 35 държави в ООН и над 70 младежки делегати участваха в сесии на Общото събрание. България е една от първите държави, включили се в Програмата преди 10 години и българските делегати имаха възможността да споделят добри практики със свои колеги, които са в началото на установяването на програмата в своите държави. Изключително полезна за всички делегати беше възможността за провеждане на разговори по отношение на разпространението, подобряването и задълбочаването на програмата в различните региони на света. Младежите се обединиха около общи идеи и цели, които да организират съвместно, за да увеличат ефекта от своите действия.
След завръщането си българските младежки делегати ще разпространят резултатите от участието си в Трети комитет на ООН и добрите международни практики на локално и национално ниво. Те ще работят активно и за реализацията на проекти и инициативи, насочени към работа с Целите за устойчиво развитие и в приоритетите им "Образование" и "Социално предприемачество".
Програма "Български младежки делегат към ООН" се осъществява с официалната подкрепа на Министерството на външните работи, Постоянното представителство на Република България към ООН в Ню Йорк и Национален младежки форум, както и със съдействие с ISIC Bulgaria (Асоциация за подпомагане на академична общност).
Александра Мирчева е на 23 години и е възпитаник на СУ "Св. Климент Охридски" в специалност "Международни отношения". От 6 години активно е ангажирана с младежка работа и младежки неправителствени организации. В рамките на два мандата е член на Управителния съвет на Национален младежки съвет в България, където осъществява политическо представителство на интересите на над 110 000 млади хора в България и участва в разработването на младежки политики на национално ниво. Като младежки работник и обучител, Александра работи активно по темите младежко овластяване и младежко лидерство за насърчаване на младежкото включване и създаване на позитивна социална промяна. В работата си Александра е водена от убеждението, че всеки млад човек може да реализира пълния си потенциал чрез качествено и приобщаващо формално и неформално образование, участие в процесите на взимане на решения и проактивност за личностно самоусъвършенстване и професионално развитие.
Ива Цолова е на 25г. и е част от фондация "Заслушай се", където работи в името на осигуряването на равен достъп за глухите хора в България. Основател е на Berlle Creative Studio и съосновател на социалната рекламна агенция "LEMUR". Тя завършва бакалавър в УНСС със специалност "Европеистика", а през 2015 година заминава в Америка за лятната предприемаческа програма на Фондация "Америка за България". Ива е преподавала английски език на бежанци в лагера "Военна рампа", била е заместник-председател в международната организация "AIESEC" и е активен член в ABLE. Получава награда за най-изявена млада личност (TOYP) на 2016 г. в категорията Хуманитарно и Доброволческо лидерство на JCI.

Дружество за ООН в България
Дружество за Обединените нации в България (Дружество за ООН в България) е организация, която работи в полза на обществото в продължение на много години. Дружество за ООН в България е създадено през 1948 година с основна цел да подкрепи кандидатурата за членство на България в ООН, което става факт през 1955 година. Организацията е член на Световната федерация на Асоциациите за ООН (WFUNA) заедно с над 160 други национални асоциации. През годините, благодарение на тясното сътрудничество с МВнР, успяхме да създадем и постигнем устойчива програма Български младежки делегат в ООН. Младежка секция на Дружество за ООН в България е част от СМС (Софийски младежки съвет) към Столична община.
Членове на Дружество за ООН в България са предимно дипломати, университетски преподаватели и студенти. Организацията е член и учредител на Българска платформа за международно развитие и Национален младежки форум.
Дългогодишното ни партньорство с ВКБООН и УНИЦЕФ позволи на Дружество за ООН в България да стане една от добрите и често цитирани практики за Образование по права на човека, Глобално образование и
Култура на мира. Повече информация за организацията можете да откриете на: http://www.una.bg/ и https://www.facebook.com/UNABulgaria ,">https://www.facebook.com/UNABulgaria , както и на :
https://www.facebook.com/UNABulgaria https://www.facebook.com/UNABulgaria .
Програми и проекти
Младежката секция на Дружество за ООН в България е основана през 2001 година по препоръка на Световната федерация на асоциациите на ООН (WFUNA). В рамките на Младежката секция на Дружество за ООН в България
активно членуват и доброволстват млади хора от 15 до 29 години включително. Дейността на Младежка секция е в унисон с работата и принципите на ООН и Дружество за ООН в България и има за цел повишаване на капацитета на младежи във връзка с правата на човека, глобалното образование, културата на мира и др.
Клубната мрежа (Клуб за ООН в моето училище) на
Дружество за ООН в България е основана през 1999 година. Работата ни с над 35 клуба става възможна благодарение на мрежата от ученически и студентски клубове, които получават статут на асоциацирани групи и работят по избор в една или в повече от основните сфери на дейност на световната организация Ц права на човека, опазване на околната среда, акции по поддържане на общественото здравеопазване, Целите за устойчиво развитие (ЦУР), кампании в подкрепа на регионалния и световния мир.
UNA News България е онлайн медия с идеална цел, работеща в обществена полза. Сайтът предоставя информация в публичен интерес с фокус върху международни новини, дейности и инициативи на ООН, права на човека, бежанци, екология, деца и младежи и много други. Освен да се информирате за важните събития, случили се през седмицата, там ще намерите и теми, които не се засягат толкова често в българското медийно пространство. В сайта ще намерите актуална информация за събитията и инициативите на Дружество за Обединените нации в България. Това е и официалният сайт на УНА Нюз : http://news.unabg.org/
Програмата Български младежки делегат към ООН е основана през 2006 г. Координира се от Дружество за ООН в България и работи съвместно с Министерство на външните работи. Програмата помага на младите хора да бъдат част от идентифицирането на проблемите, развитието на стратегии за младежки политики и тяхното прилагане. Младежките делегати на Дружество за ООН в България инициират диалог между младите хора и институциите по актуални проблеми, допринасят за повишаване на информираността на младите хора в ценностите на ООН и приоритети на Световната програма за действие на младежта: www.bgyouthdelegate.org
Модел ООН е симулативна игра, в която младежи влизат в ролята на дипломати и в рамките на конференцията симулират работата на различни органи на Организацията на Обединените нации. Посредством учене чрез преживяване и ролеви игри младежите се запознават с процеса на вземане на решения в най-голямата международна организация, развиват способностите си за публично говорене и дебатиране и се научават как се пишат политически документи, разисквайки актуални геополитически и геоикономически въпроси. (http://www.unmodel.una.bg)
Образованието по права на човека не е изучаването на договори и конвенции, проблеми и явления, а развитието на лични ценности, изграждането на позиции и формирането на поведение. Обученията по права на човека целят възпитание на отговорно отношение към другите и към обществото. То изисква прилагане на методи на съучастие, при коите се обръща внимание на независимото наблюдение, на анализа и на критичното мислене.
/МИГ/