Съюз на сигурност: Комисията представя план за действие за укрепване на европейския отговор за справяне с измамите с документи за пътуване Днес Комисията прие план за действие, в който се предвиждат конкретни мерки за по-голяма сигурност на документит

OT 14:37:01 08-12-2016
NS1434OT.021
Европейска комисия - прессъобщение

Съюз на сигурност: Комисията представя план за действие за укрепване на европейския отговор за справяне с измамите с документи за пътуване
Днес Комисията прие план за действие, в който се предвиждат конкретни мерки за по-голяма сигурност на документите за пътуване. Това съответства на заявеното в съобщението " Повишаване на сигурността в свят на мобилност", което беше прието по повод на речта на председателя Юнкер за състоянието на Съюза през 2016 г. В плана за действие са включени ясни препоръки към държавите членки за справяне с измамите с документи за пътуване. Той съдържа също цялостен набор от действия, които да предприеме Комисията. Сигурността на документите за пътуване е важен фактор в борбата с тероризма и организираната престъпност и допринася за подобряване на граничната защита и на управлението на миграцията, като по този начин се проправя пътя към ефективен и истински Съюз на сигурност.
Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос заяви: " Гаранцията за сигурността на документите за пътуване и за самоличност е важен фактор в борбата с тероризма и организираната престъпност.С днешния план за действие се предлагат конкретни оперативни мерки, които ще позволят на държавите членки да се борят с измамите с документи за пътуване по по-ефективен начин, а това ще допринесе за по-добра защита на нашите граници, ще гарантира вътрешната ни сигурност и ще осигури по-добро управление на миграцията."


Комисарят, отговарящ за Съюза на сигурност, Джулиан Кинг заяви: "Знаем, че терористи са използвали подправени документи за пътуване, за да пътуват на територията на ЕС, без да бъдат забелязани. Действително редица от нашите мерки за сигурност, като проверките при преминаване на външната граница съгласно Кодекса на шенгенските граници или на лицата, които вече са пресекли границата, в Шенгенската информационна система, се базират на сигурни документи за пътуване и за самоличност. Ето защо държавите членки и агенциите на ЕС трябва да работят рамо до рамо, за да направят документите за пътуване по-сигурни и да разкриват повече измами, свързани с тях. Съвкупността от тези мерки ще позволи да се преодолеят съществуващите пропуски в сигурността."
Планът за действие се отнася до документи за пътуване, издадени от държави - членки на ЕС, на граждани на ЕС и граждани на трети държави, които се използват за установяване на самоличността и за преминаване на границата. Държавите членки запазват цялата отговорност за издаването на документите за установяване на самоличността на дадено лице (т. нар. документи за легитимация, като свидетелства за раждане, брак и смърт) преди издаването на документи за пътуване, както и за самото изготвяне и издаване на документи за пътуване. Въпреки това стандартите за сигурност за документите за пътуване, издадени от държавите членки, както и изискванията за граничния контрол се определят на равнище ЕС. Днешният план за действие обхваща всички аспекти на сигурността на документите за пътуване и има за цел да запълни евентуални пропуски. Това ще се осъществи в тясно сътрудничество между държавите членки и с подкрепата на Комисията и агенциите на ЕС.
При пълно зачитане на основните права и правилата за защита на данните и разпределение на правомощията между държавите членки и Комисията, в плана за действие са набелязани мерки в четири основни области:
- Регистрация на самоличността: С подкрепата на Комисията държавите членки трябва да обмислят как да се избегне най-ефикасно издаването на автентични документи въз основа на фалшива самоличност, да проучат какви са възможностите документите за легитимация да станат по-трудни за подправяне и да популяризират използването на наръчника на Европол за документите за легитимация.
- Издаване на документи: Държавите членки трябва да подобрят обмена на информация за най-добрите практики, свързани с процедурите за биометрично запомняне и за издаване на документи, и да засилят мониторинга на издаването на документи за самоличност и за пътуване с цел да се предотврати кражбата на непопълнени документи. Комисията ще улесни обмена на най-добри практики, като организира семинари през 2017 г.
- Изготвяне на документи: В плана за действие се призовава Европейският парламент и Съветът да приемат в най-кратки срокове предложенията за по-сигурен единен формат за визите и разрешенията за пребиваване на граждани на трети държави, за да се предотвратят измамите. Комисията ще приключи с проучването на вариантите за политика на ЕС, целящи по-голяма сигурност на личните карти и документите за пребиваване на гражданите на ЕС за защита от рисковете от измама и фалшифициране. Това ще бъде направено с оглед на евентуалното започване на законодателна инициатива до края на 2017 г. и за проверка на съответствието на защитните елементи.
- Контрол на документите: Държавите членки трябва системно да регистрират всички откраднати, изгубени, незаконно присвоени или обявени за невалидни документи в Шенгенската информационна система (ШИС) и в базата данни на Интерпол за откраднати и изгубени документи за пътуване, да осигурят по-добър достъп до съответните системи за граничната охрана и да ускорят въвеждането на функцията за търсене на пръстови отпечатъци в ШИС. Експертната група на високо равнище по въпросите на информационните системи и оперативната съвместимост проучва какви са възможностите оперативната съвместимост да допринесе за по-качествената проверка на документите и самоличността. Тя ще представи констатациите си до средата на 2017 г. През декември 2016 г. Комисията ще преразгледа правното основание за ШИС с цел да подобри функционалните възможности на системата, а през 2017 г. ще въведе функцията за търсене на пръстови отпечатъци на централно равнище в Шенгенската информационна система. Комисията ще работи също с държавите членки и с агенциите на ЕС, за да насърчи учебните дейности в нови области на документни измами.
Комисията ще оцени постигнатия напредък в изпълнението на плана за действие и ще докладва за отбелязаните постижения на Европейския парламент и на Съвета до края на първото тримесечие на 2018 г.

Контекст

Сигурността е постоянно застъпена тема от началото на мандата на Комисията Юнкер - като се започне от политическите насоки на председателя Юнкер от юли 2014 г. и се стигне до последната му реч за състоянието на Съюза от септември 2016 г.
На 28 април 2015 г. Европейската комисия прие Европейската програма за сигурност, в която са очертани основните действия, които да гарантират ефективна реакция на ЕС срещу тероризма и заплахите за сигурността в Европейския съюз в периода 2015-2 020 г. От приемането на програмата насам е отбелязан значителен напредък в нейното изпълнение, който проправя пътя към ефективен и истински Съюз на сигурност.
Специалният ресор на комисар, отговарящ за Съюза на сигурност, създаден от председателя Юнкер през август 2016 г., показва колко голямо значение отдава Комисията на засиления отговор на терористичната заплаха.
Както е посочено в съобщението от 6 април 2016 г. относно по-надеждни и по-интелигентни информационни системи в областта на границите и сигурността, за да се установят по-надеждни граници и да се постигне по-голяма сигурност, освен наличието на добре функциониращи системи е необходимо също така автентичността на документите за пътуване и документите за самоличност да се проверява лесно и надеждно. Вниманието беше насочено към все по- задълбочаващия се проблем с измамите с документи за пътуване в контекста на неотдавнашните терористични атаки в Европа и настоящите миграционни потоци. Документната измама се превърна във фактор за тероризма и организираната престъпност и се свързва с трафика на хора и контрабандата на мигранти. В този контекст е от решаващо значение Европейският съюз и най- вече държавите членки да засилят действията за подобряване на сигурността на документите за пътуване, издавани на граждани на ЕС и граждани на трети държави. За тази цел Комисията обяви, че ще представи мерки за борба с документната измама. С цел стартиране на процес за установяване на оперативна съвместимост на информационните системи на равнище ЕС. Комисията реши да сформира експертна група по информационните системи и оперативната съвместимост на равнище висши служители с участието на агенциите на ЕС, национални експерти и заинтересовани институции, които да дадат начало на този процес.
През септември Комисията публикува съобщение относно повишаването на сигурността в свят на мобилност, в което се ангажира до декември 2016 г. да приеме план за действие относно сигурността на документите за пътуване.

За повече информация: План за действие за укрепване на европейския отговор по отношение на измамите с документи за пътуване
Съобщение относно повишаването на сигурността в свят на мобилност
Съобщение относно напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност Информационен документ: Съюз на сигурност
IP/16/4264
Лица за контакти с медиите:
Natasha BERTAUD (+32 2 296 74 56)
Tove ERNST (+32 2 298 67 64)
Kasia KOLANKO (+ 32 2 296 34 44)
Markus LAMMERT (+ 32 2 298 04 23)
Въпроси на граждани: Europe Direct на телефон 00 800 67 89 10 11 или на електронния адрес на информационната служба


/НС/