Галерия Аросита представя стари автори
OT 10:40:01 29-12-2016
AM1037OT.001
галерия Аросита - изложби
Галерия Аросита
представя
стари автори
Вече се превръща в традиция в първите дни от Новата година, през януарската пауза, галерия Аросита да представя стари автори, които не са имали възможност да представят свои юбилейни изложби.
Галерия Аросита
Представя
03. 01 - 09.01. 2017 г.
ЛЮДМИЛ РУНЕВСКИ /РУНЕТО/ 1916 - 1985
ОТКРИВАНЕ 03. 01. 2017 г. от 18.00 ч.
ул. "Врабча" 12-Б, гр. София,
работно време: 15.00-19.00, събота и неделя - неработни,
тел.: +359 885 87 28 04
ЛЮДМИЛ РУНЕВСКИ /РУНЕТО/ 1916 - 1985
Роден в Дряново навръх Бъдни вечер в сравнително заможно семейство. Майката преподава пиано, а баща му - Стефан Руневски, дипломиран и практикуващ юрист, добива известност като писател. Семейството се мести в София през1905 г., където сътрудничи в литературни списания и издава 7 тома с разкази и повести, като след смъртта му са издадени още два тома /60-те и 70-те години/. За нещастие, участието му в Първата световна война му докарва малария, от която една година по-късно умира на 42-годишна възраст.
Майката остава сама да се грижи за Руневски и по-голямата му сестра.
Завършва средно образование в известната тогава Втора мъжка гимназия. Освен свиренето на пиано и влечението към литературата, любовта му към живописта го води към вратите на Художествената академия, където по това време професори са Николай Райнов - по История на изкуството, по живопис - Никола Маринов, Борис Митов, Никола Ганушев, по скулптура - Андрей Николов и Иван Лазаров, по декоративно изкуство - Дечко Узунов, по керамика - Стоян Райнов и по графика - Васил Захариев. От изключително голямо значение през този студентски период е близкият му контакт с проф. Николай Райнов. Безкрайното възхищение, респект и благодарност от възможността да е чест гост на разговорите, масата и компанията му, Руневски описва в една глава от книгата, която подготвя за печат в последните години от живота си. Имал е славата и привилегията да бъде негов любим ученик, често са излизали на разходки из Витоша, адмирирал е свиренето на пиано и рисунките му. Покровителстван и напътстван от проф. Н. Райнов, в тесен контакт с него, Руневски приема неговите високи критерии за чистота, отдаденост и безкомпромисност в изкуството.
Дипломира се и започват години на работа. Сътрудничи на издателствата Чипев, Смрикаров, Просвета, Кювлиев /автор е и на техните каталози/, илюстрира детски книжки, част от които са изложени тук. Сътрудничи на вестниците Млада воля, Днес, Здравна просвета, Народен Спорт, Вечерни новини, Полет, Стършел, както на списанията Турист, Читалище, София и др. Подготвя и публикува серия пощенски марки, посветени на български птици, подготвя двама студенти за Художествената Академия /приети/.
![]() |
|
Освен художествените карикатури и шаржове, илюстрациите и графични материали, през годините 1967 - 1973 работи на хонорар към Студията за Хроникални, а после и в тази за Документални Филми в София. Плод на тази дейност са филмите "Слънце в бутилки" и "В царството на цветните метали". Автор е на 7 от модерните по това време диафилми за деца.
Запленен през целия си живот от красотата и природата, а най-вече от планините и по-специално Витоша, където е работил към наблюдателницата като млад алпинист, през последните години от живота си подготвя за печат книгата "На Витоша преди 50 години". Тя е приета за публикуване в списание"Турист", но за нещастие Руневски си отива от този свят на 69 години преди да види проекта си завършен.
Има откупки от Националната галерия и Софийската ГХГ, както и в частни български колекции /Б.Райнов, д-р Анастасов и др./. Освен участие в общи изложби, подготвя и представя три самостоятелни изложби, последната от които е в Галерията на ул. Раковски /днес Галерия Райко Алексиев/ през 1965 година.
Пост мортем е включен в изложбата "Нарисувани един от друг", Галерия В. Емануилова, София.
ПОКАНА
Галерия Аросита
/АМ/