Парламентът принуждава вносителите да следят за "кървави минерали"
OT 15:17:01 16-03-2017
KL1514OT.006
European Parliament Sofia - прессъобщение
Парламентът принуждава
вносителите да следят
за "кървави минерали"
European Parliament Sofia
Парламентът принуждава вносителите да следят за "кървави минерали"
В четвъртък евродепутатите приеха проект на регламент, който да предотврати финансирането на въоръжени групи и нарушаването правата на човека със средства, произлизащи от търговията с минерали от конфликтни зони. Всички компании, които внасят калай, волфрам, тантал и злато в ЕС, освен най-малките ще трябва да извършват проверки по цялата веригата на доставки. Най-големите ще трябва и да обявяват как ще правят това.
Докладчикът Юлиу Винклер (ЕНП, Румъния) каза: "Новият регламент има потенциала да промени живота на хора, живеещи в условия на война. Нашата система обаче ще сработи в реалност, само ако остане гъвкава и всички участници се учат постоянно и действат отговорно".
Бернд Ланге (С&Д, Германия) от комисията по международна търговия добави: "Не можем да обърнем гръб на щетите, които причиняваме в други части на света. Тези правила трябва да поставят основите на ефективни инструменти, които да прекъснат връзката между конфликти, нарушения на правата на човека и употребата на стоки от ежедневието".
Резолюцията беше приета с 558 гласа "за" срещу 17 "против", с 45 "въздържал се".
Парламентът извоюва задължителни проверки за вносители
В предварително споразумение със Съвета евродепутатите убедиха министрите, че повечето вносители на калай, волфрам, тантал и злато, както и на техните руди от конфликтни зони с висок риск трябва да се проверят в съответствие с насоките на ОИСР. Първоначалното предложение на Комисията и Съвета беше само за доброволни проверки. Властите в държавите членки на ЕС ще носят отговорността за спазването на законодателството от страна на компаниите. Рециклираните материали и малките вносители като зъболекари и бижутери ще бъдат освободени от проверки, за да се намали излишната бюрократична тежест.
Производителите и продавачите да разкриват практики за снабдяване
По време на преговорите, Парламентът осигури гаранция, че големите вносители (над 500 служители), които купуват калай, волфрам, тантал и злато за своите продукти, ще бъдат насърчавани да докладват как се снабдяват с минерали, и ще могат да се регистрират в съвместен регистър на ЕС.
Високи стандарти
Регламентът предвижда съществуващите схеми за контрол на индустрията да бъдат използвани, за да се избегне двойната тежест. Парламентът се погрижи тези схеми да бъдат редовно проверявани, за да се поддържат високи стандарти в съответствие с насоките на ОИСР.
Клауза за оценяване
Европейската комисия ще трябва редовно да оценява ефективността на новото законодателство, като обръща внимание на резултатите на място и спазването от страна на европейските фирми. Тя също така може да предложи допълнителни задължителни мерки, ако проверките на фирмите се окажат незадоволителни.
Следващи стъпки
След като Европейският парламент и Съветът одобрят споразумението, текстът ще бъде публикуван в Официалния вестник на ЕС. Задълженията за проверки от страна на компаниите ще влязат в сила от 1 януари 2021 г., за да може държавите членки да имат достатъчно време, за да определят и назначат компетентни органи, които да следят изпълнението му, а вносителите на минерали да се запознаят с новите задължения.
Обща информация
Богатите на минерали страни, които попадат във конфликтни зони, са изправени пред порочен кръг, в който приходите от незаконния добив на суровини подхранват въоръжени бунтове. Регламентът покрива всички засегнати от конфликти райони и високорискови райони в света, като най-очевидните примери са Демократична република Конго и региона на Големите езера. Експерти ще изготвят неизчерпателен списък с области, но държавата източник няма да бъде единственият показател: информация за транзит или безотговорен доставчик също ще е причина за проверка.
Калай, волфрам, тантал и злато се използват в производството на високотехнологични устройства, в автомобилостроенето, електрониката, космическите изследвания, строителството, осветлението, индустриални машини, както и в бижутерията. Характерът и обхватът на проверките са определени от международните насоки на ОИСР, за да помогнат на компаниите да спазват човешките права и да не допринасят за конфликти чрез търговията с минерали. В момента те имат статут на препоръки.
* * *
Допълнителна информация:
Процедура: обикновена законодателна инициатива, споразумение на първо четене.
Колко? В Африка има 27 конфликта, за които е известно, че са свързани с природни ресурси.
Факти: Минералите от конфликтни зони се използват в много високотехнологични устройства, автомобилостроенето, електрониката, опаковането, строителството, осветлението, промишлените машини и оборудване, както и в бижутерията.
Връзки:
- Приетият текст (2014/0059(COD) скоро ще бъде достъпен тук (16.03.2017 г.)
http://www.europarl.europa.eu/plenary/bg/texts-adopted.html
- Видеозапис на дебата (15.03.2017 г.)
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/bg/plenary/search-by-date
- EbS+ (15.03.2017 г.)
http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?sitelang=
en&page=3&institution=0&date=03/15/2017
- Съобщение за медиите относно вътрешно-институционално споразумение (22.11.2016)
http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/
20161122IPR52536/
conflict-minerals-meps-secure-mandatory-due-diligence-
for-importers
- Брифинг на Мозъчния тръст на ЕП: Конфликтни минерали (май 2015 г.)
http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2015/
556993/EPRS_ATA%282015%29556993_EN.pdf
- Процедурно досие, съдържащо всички документи
http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.
do?reference=2014/0059%28COD%29&l=en
- Аудиовизуални материали за професионалисти
http://www.audiovisual.europarl.europa.eu/conflict-minerals
/КЛ/