Конференция „Картиране и оценка на сладководните и морски екосистемни услуги в България“
Конференция
„Картиране и оценка на сладководните и морски екосистемни услуги в България“
На 31.03.2017 г. вх-л Метрополитън, гр. София, ще се проведе конференция с международно участие на тема „Картиране и оценка на сладководните и морски екосистемни услуги в България“. Събитието се организира в рамките на проект FEMA, който се осъществява с финансовата подкрепа на Програма BG03 „Биологично разнообразие и екосистеми” по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.Проектът се изпълнява от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ-БАН) в партньорство с Регионалния екологичен център за Централна и Източна Европа – клон България, Центъра за приложение на спътникови изображения – ReSAC и Клуб “Икономика 2000”.
Целта на конференцията е да се представят напредъка и постигнатите резултати по проекта, да се обмени опит, както и да се индентифицират добрите практики при картитране и оценка на екосистемните услуги. В рамките на събитието от 10.30ч. в зала София на хотел Метрополитън ще се проведе пресконференция, на която журналисти могат да получат по-подробна информация относно изпълнението и резултатите на проекта.
Картирането и оценката на екосистемните услуги е ново направление в изучаването на околната среда, което свързва екологията, икономиката и социалните аспекти и е силно представено в съвременните политики за устойчиво развитие. То дава възможност за научно обосновани управленски решения в полза на опазването на природата.Оценката на относителната стойност на славководните и морски местообитания на базата на предоставяните от тях услуги и чувствителността им към различни човешки дейности е важна стъпка за въвеждането на добре планиран подход към управлението и устойчивото ползване на водните ресурси и морските води. До този момент информацията за благата и услугите, предоставяни от сладководните и морски местообитания, за тяхната чувствителност към човешки дейности и за консервационното им състояние не е систематизирана.
Териториалният обхват на проекта включва цялата територия на България и морските акватории с изключение на мрежата Натура 2000.От началото на проекта са картирани и са събрани данни за 32 000 речни участъка, 7200стоящи водоеми (езера и язовири) и 36 215 кв. километра морски акватории. Изготвени са подробни описания (паспорти) на индикатори за оценка на състоянието на екосистемите и за предоставяните от тях услуги. Събраните данни са верифицирани чрез полеви наблюдения и са организирани в бази данни и географска информационна система (ГИС), съвместими с Националната методологична рамка, одобрена от Изпълнителна агенция по околната среда.
За повече информация: http://freshwater-ecoservices-bg.eu
http://marine.freshwater-ecoservices-bg.eu/index.php/bg/
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програма BG03 „Биологично разнообразие и екосистеми” по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Бенефициента по проекта ИБЕИ-БАН и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното
становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата – Министерство на околната среда и водите. Страница на програмата http://www.bg03.moew.government.bg/.