Картиране и оценка на екосистемните услуги във влажните зони на България (WEMA)
Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българската академия на науките (ИБЕИ-БАН) завършва изпълнението на проект „Картиране и оценка на екосистемните услуги във влажните зони на България” (WEMA), финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Проектът е финансиран по Програма BG03 Биологично разнообразие и екосистеми по Покана BG03.02: Картиране и оценка на екосистемните услуги.
Събрана и анализирана е екологична и биологична научна информация за екосистеми от тип „вътрешни влажни зони“ извън мрежата Натура 2000 в България. Събраната информация ще бъде интегрирана в Информационната система към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие към Изпълнителната агенция по околна среда.
Дейностите по проекта са изпълнени съгласно „Методика за оценка на състоянието и предоставяните екосистемни услуги от екосистеми на вътрешни влажни зони в България“, разработена по проект „Методическа помощ за оценка на екосистемите и биофизичното им остойностяване“ (MetEcosMap).
Обект на картиране и оценка на състоянието и предоставяните услуги са следните подтипове екосистеми на „вътрешни влажни зони“: преходни блата и подвижни торфища; алкални блата и мочурища; съобщества от тръстика, папур и острицови треви, които не са свързани с открити водни площи.
Основните резултати са:
- Идентифицирани и картирани са 285 екосистеми от тип „вътрешни влажни зони“ посредством GIS-обработка и теренни проучвания;
- Оценено е състоянието на идентифицираните екосистеми чрез директно измерване или анализ на налични данни за растително и животинско разнообразие, почви, води, влияние на пожари, сметища и инвазивни видове;
- Оценени са предоставяните продоволствени, културни, регулаторни и поддържащи екосистемни услуги;
- Изготвени са отделни карти на подтиповете екосистеми, тяхното състояние и предоставяните услуги;
- Събраната информация и направените оценки са въведени в база данни.
Състоянието на екосистемите от тип „вътрешни влажни зони“ се определя от динамиката на годишния воден бюджет в условията на местния микроклимат и релеф. Най-важните екосистемни услуги на вътрешните влажни зони са поддържане на биоразнообразието, осигуряване на местообитания на видове с висока консервационна стойност, естествено пречистване на отпадни води, предотвратяване на ерозията и регулиране на местния микроклимат.
Резултатите от проекта ще са от полза за Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по околна среда, Басейновите дирекции, областни и местни власти, ВиК дружества, неправителствени организации, бизнес, изследователи, студенти и ползвателите на влажни зони.
Проектът се изпълнява от екип учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките.
За информация: http://www.iber.bas.bg/sites/default/files/projects/WEMA и larus@abv.bg.
„Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програма BG03 по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по Договор № Д-33-86/27.08.2015 г. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от ИБЕИ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата – Министерство на околната среда и водите.“