Човекът стъпи на друга планета, но все още e длъжник на хората, които не могат да стъпят с краката си на нашата собствена
OT 12:39:31 05-05-2017
AM1239OT.001
благотворителни каузи - Wings for Life World Run - интервю
Човекът стъпи на друга планета, но все още
e длъжник на хората, които не могат да стъпят
с краката си на нашата собствена
На 7 май България ще се присъедини към една от най-големите световни благотворителни каузи - Wings for Life World Run, набираща средства за проучвания за откриване на лекарство за гръбначни заболявания. Чрез мотото "Бягай за тези, които не могат", кампанията обединява хиляди професионални бегачи, известни личности, представители на неправителствени организации и обикновени хора от над 50 локации в целия свят.
За философията на каузата, за ползите от спорта и за големия смисъл на човешката съпричастност разговаряме с Георги Киряков и Илиян Лазаров Run BG - две от българските лица на Wings for Life. Те призовават да подкрепим идеята, като се включим в световното бягане, което у нас ще започне в 14 часа на 7 май от езерото "Ариана" в столицата.
Въпрос: Защо решихте да се присъедините към каузата на Wings for Life?
Георги Киряков: Wings for Life е организация, бореща се за събирането на средства и откриване на лечение на заболяванията и травмите на гръбначния мозък - нещо, която ме засяга пряко от 2007 година, когато в автомобилна катастрофа счупих прешлен на гръбнака си и се оказах парализиран от кръста надолу.
Когато изведнъж се озовеш в подобно положение, бързо осъзнаваш важността на здравото тяло, както и това, че то изобщо не е неразрушимо. Неприятната истина е, че всичко може да се промени за секунда, само с един силен удар в гърба. Видях колко лесно можеш да се окажеш заклещен в ситуация, от която всички лекари ти съобщават, че няма да има изход. Не съм съгласен. Изход все някога ще има. Просто е за предпочитане да е по-скоро. За това нещо обаче трябва да се работи, колкото и време и усилия да отнеме.
Илиян Лазаров Run BG: Каузата и бягането. Това са основните причини. Да помогнеш на някой, докато практикуваш любимия си спорт е прекрасно.
Въпрос: В подкрепа на фондацията се организират световните бягания Wings for Life World Run. Вие сте силно обвързани с бягането като спорт, но как бихте мотивирали повече хора да "обуят маратонките"? Кои са най-големите ползи от спорта?
Георги Киряков: Всъщност световното бягане, организирано от Wings for Life e събитие, проектирано и осъществено по такъв иновативен и безпрецедентен начин, че няма как да не грабва вниманието, стига да си и информиран за съществуването му, естествено. Концепцията на бягане, което се случва по едно и също време навсякъде по света, с финиш линия, ролята на която поемат коли, "тичащи" към теб със скорост 30-40 км/ч, след дадена ти 30 минутна преднина, е без аналог.
Заради това и се радвам, че най-накрая ще имам възможност да участвам в бягането, което се организира за първи път в България, но което следях с интерес всяка година от създаването му през 2014-та.
Надявам се да се даде повече гласност на инициативата, за да може да добие популярност и тепърва да бъде редовно събитие в календара у нас. И да, хората трябва да обуят маратонките. Важно е и определено ще си струва бягането. Защото иначе абсолютно всеки един човек може да се озове в инвалидна количка и да трябва се бори с мисълта, че няма как да й избяга.
Илиян Лазаров Run BG: Без значение дали можете да пробягате 2 или 20 км. Вашето усилие е част от кауза помагаща на 3 000 000 души по света. Ползите от спорта са много - от това да сме активни и да изглеждаме добре, до личното удовлетворение и пример.
Въпрос: В бяганията по света и у нас се включват всякакви хора - от професионални спортисти, през активно спортуващи, до хора, които не се занимават сериозно със спорт. Можете ли да дадете няколко основни съвета за постигане на по-добри резултати в едно бягане, при което няма финал, а финиш линията гони бегачите?
Георги Киряков: Идеята финиш линията да настига бягащите на състезанието определено е супер готина, нова е, и има своите предимства за всеки, не само за хората в неравностойно положение, които участват.
Когато знаеш, че имаш преднина от около половин час, и че финиш линията се "движи" зад теб с точно определена скорост, то можеш по-лесно да планираш колко и какви усилия да влагаш по време на бягането си, за да постигнеш максимално добри резултати. С една дума, адаптираш бягането си спрямо собственото си оптимално темпо. А пък и за мен има нещо мотивиращо в това да бягаш, знаейки, че нещо зад теб е тръгнало и в даден момент ще те догони. Тръпка си е.
Илиян Лазаров Run BG: Просто бягайте и се забавлявайте, не мислете за дистанцията, а за хората, за които го правите.
Въпрос: Илиян, разкажи ни повече за бягането, което организираш като част от Wings for Life World Run. Къде ще се проведе, какъв е маршрутът, по който участниците ще бягат?
Илиян Лазаров Run BG: Бягането ще се проведе по 5-километрова отсечка (обиколка) в Борисовата градина, с начална точка езерото Ариана. Трасето е доста интересно и разнообразно - включва алеи и пътеки, намиращи се след алея Яворов. Трасето е добре познато на редовните бегачи в парка.
Въпрос: Георги, можеш ли да ни разкажеш кои са най-големите ползи от спорта, особено за хора с увреждания на гръбначния стълб?
Георги Киряков: Говорейки от свой собствен опит мога да посоча няколко неща, за чието наличие спортът със сигурност е допринесъл неимоверно.
Спортът подобри физическата ми форма. Това е нещо, което не се постига, нито пък поддържа лесно, а и особено, ако си относително ограничен от наличието на парализа, но и което е много важно, както във физически аспект, така и в психически аспект.
Просто ти дава самочувствие. Спортът носи настроение, намалява стреса, който често, когато си в инвалидна количка, особено в началото, не е малък. Спортът променя и представата, която имаме за себе си в по-положителна светлина.
Друго предимство е и увеличението на силата. А тя, силата, повярвайте ми, има много голямо значение, когато ти се налага да разчиташ главно на горната половина от тялото си.
Третото, за което ми помогна спортът, е това да опозная тялото си. След травмата, която претърпях, то донякъде се промени, а това беше нещо, с което нямаше как да съм наясно в началото.
Спортът ми помогна (и все още ми помага) да науча по-бързо какво мога да правя, как мога да го правя. Научаваш също и какво не можеш вече, но пък и че с тренировки и усилия можеш да опитваш да си го върнеш.
Въпрос: Както знаете, Wings for Life World Run App дава възможност на всеки да бяга, без значение къде се намира, като приложението включва резултата му към генералното класиране от всички бягали по света. Можете ли да дадете идеи за маршрути, по които желаещите да подкрепят каузата, ако нямат възможност да се включат в организирано бягане?
Георги Киряков: Идеите ми може би няма да са особено оригинални, но все пак препоръчвам преди всичко, ако хора, движещи се в колички се включват, то да го правят на места, където ще е достатъчно безопасно. Настилката, по която ще се движат, трябва да бъде достатъчно гладка. Това първо, за да е по-комфортно придвижването им бутайки се, но и второ, което е и по-важното - за да се избегнат инциденти от рода на падания и неприятни наранявания.
Вероятно всяка по-просторна спортна зала би могла да свърши работа. Така и стадионите и някои хубави паркове.
Илиян Лазаров Run BG: Всички паркове са подходящи за целта. Изберете най-удобния или любим за вас. Ще се радваме и ако дойдете в Борисовата градина в неделя в 14. 00 ч., за да подкрепим каузата заедно.
Въпрос: Защо е важно мисията на Wings for Life да достигне до повече хора?
Георги Киряков: Защото всяка година хиляди хора се озовават на количка след инциденти или пък заболявания, засягащи гръбначния мозък, като в голяма част от случаите нещата не се оправят. В същото време човечеството може да се похвали, че е намерило начин да стъпи на Луната. Парадоксално е. Можем да стъпим на друга планета, но все още не знаем как да направим така, че да помогнем на онези, които не могат да стъпят с краката си на нашата собствена. Вярвам, че ако всички хора наистина се обединят и положат нужните усилия, то проблемите със заболяванията и травмите на гръбначния мозък рано или късно ще се разрешат. Това касае всички и всеки от нас. Просто наистина е едно от иначе не многото неща, които много си струват. Дано повече хора го разберат, без преди това да им се налага да се окажат в колички.
Илиян Лазаров Run BG: Защото каузата на Wings for Life има потенциала да променя десетки хиляди човешки съдби и да помага на хора, страдащи от гръбначни увреждания. Всички средства събрани от бягането отиват 100 процента за медицински проучвания, целящи гръбначните увреждания да станат напълно лечими.
/АМ/