СЛЕД РЕШЕНИЕ НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - УЛИЦА ЩЕ НОСИ ИМЕТО НА ДИМИ ПАНИЦА

OT 12:30:01 14-05-2019
AM1229OT.002
Американски университет в България - Дими Паница

СЛЕД РЕШЕНИЕ НА СТОЛИЧНИЯ
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - УЛИЦА ЩЕ НОСИ
ИМЕТО НА ДИМИ ПАНИЦА


Офис "Комуникации и маркетинг"
+359 888801748
akehayova@aubg.edu
www.aubg.edu
14.05.2019 г. Съобщение до медиите


Кметът на София Йорданка Фандъкова ще присъства на церемонията на 16 май

Събитие по именуване на улицата пред родния дом на визионера и филантроп Дими Паница ще се проведе на 16 май от 09.30 ч. Решението улицата, разположена между площад "Народно събрание" и бул. "Васил Левски", успоредна на бул. "Цар Освободител", да бъде наречена на името на бележития българин беше взето през април от Столичния общински съвет. Събитието се осъществява с любезното съдействие на Столична община.
На събитието са поканени кметът на София г-жа Йорданка Фандъкова, Н. Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция, Марина Фон Кристиерсън, племенница на Дими Паница, както и близкият му приятел проф. Минко Балкански. Сред гостите ще бъдат представители на Американския университет в България (АУБ), Българското училище за политика "Димитър Паница", Института за изследване на близкото минало и други институции, основани и вдъхновени от Дими Паница. Водещ на церемонията ще бъде Елена Маринова, член на Настоятелството на АУБ и президент на Мусала Софт.
Същевременно, в Ларгото ще бъде наредена открита изложба, която ще запознае жителите и гостите на столицата с живота, делото и приноса на Дими Паница. В изложбата, посветена на Дими Паница, столичани и гости на града ще могат да разгледат редки снимки от Фондация "Свободна и демократична България", чието основаване бележи началото на обществената и дарителска дейност на Дими и съпругата му Ивон у нас, както и черно-бели фотографии от основаването на Американския университет в България. Включени са и слабо известни факти: той проучва, а впоследствие инициира създаването на "Джуниър Ачийвмънт" България, а ролята му за АУБ не се изчерпва с основаването на висшето учебно заведение и участието му в Настоятелството, защото той и съпругата му Ивон имат основен принос за създаването на библиотеката на университета, която днес е една от най-големите англоезични библиотеки в Югоизточна Европа. Изложбата се организира благодарение на подкрепата на Столична община и Музея за история на София.

За Дими Паница:
Димитрий-Иван Евстатиев Паница, по-известен като Дими Паница, e роден на 2 ноември 1930 година в София. Голяма част от живота му преминава в Съединените щати, където четиридесет и две години работи в издателство "Рийдърс дайджест". С настъпването на демократичните промени в България след 1989 г. се завръща в страната. Заедно със съпругата му Ивон Паница основават Фондация "Свободна и демократична България", за да подпомагат процеса на демократизация на българското общество на основата на плурализъм, свободна преса и свободен пазар. Дими Паница е сред основателите и дългогодишен член на борда на Американския университет в България (АУБ), един от създателите на "Джуниър Ачийвмънт България", "Аутуърд Баунд България", Сдружение "Деца и юноши", Института за изследване на близкото минало, Института за пазарна икономика - София, основател на Училището за политика, след смъртта му наречено на негово име. В чужбина Дими Паница участва в Консултативния комитет на годишната Международна награда за гражданска смелост в Ню Йорк, член е на борда на Балканската фондация за децата и младежта (BCYF), дългогодишен член на Международния институт за стратегически проучвания (IISS) в Лондон, Англо-американската пресасоциация в Париж, френския Форум на бъдещето, Института за демокрация в Източна Европа (IDEE), международната Тристранна комисия. За активната си обществена дейност Дими Паница е носител на редица награди: удостоен е с най-високото българско отличие - орден "Стара планина" първа степен; кавалер е на Ордена на Почетния легион на Френската република; носител е на почетен Медал за заслуги на Съвета на Европа; почетен настоятел на Кралския колеж в Лондон.

За Американския университет в България (АУБ):

Основан през 1991 г. със съдействието на правителствата на Република България и САЩ, Американският университет в България (АУБ) предлага висококачествено американско образование на изключително конкурентна цена и се слави с успехите на своите възпитаници по цял свят. АУБ е акредитиран както в САЩ от New England Commission of Higher Education (NECHE), така и в Европа от българската Национална агенция за оценяване и акредитация. В резултат успешно завършилите АУБ студенти получават двойна диплома - за САЩ и Европа. Университетът предлага 12 бакалавърски програми, магистърска програма по бизнес администрация за ръководни кадри и магистърска програма по финанси, банково дело и управление на недвижими имоти съвместно с икономическия университет Bocconi в Милано. В АУБ се обучават 1000 студенти от над 40 държави, а преподавателският състав надхвърля 70 души от над 20 страни. АУБ разполага с най-добрата университетска база в региона: комфортни общежития, отличения с награди студентски център "Америка за България" и най-голямата англоезична библиотека в Югоизточна Европа. Така студентите живеят и учат в кампус, отговарящ на най-високите световни стандарти. Общо завършилите АУБ са около 5000 души, като 99,8 процента от тях са започнали работа или са продължили обучението си в магистърски или докторски програми броени месеци след дипломирането си. В допълнение АУБ заема водещи позиции в рейтинговата система на Министерството на образованието за осма поредна година.

Кратка информация и история: http://aubg.edu/quick-facts
Нашата мисия и нашите ценности: http://aubg.edu/mission-values
Разяснение на нашия модел на образование: http://aubg.edu/liberal-arts-explained
АУБ в София: https://www.aubg.edu/executive-education
Защо бъдещи студенти избират АУБ: http://aubg.edu/smartversity

За допълнителна информация, моля свържете се с Албена Кехайова на тел.: 073 888 215 или мобилен: 0888 80 17 48.
/АМ/