Посланик Наргиз Гурбанова: Днешната азербайджанска дипломация е истинско отражение на вътрешната политика на моята страна

OT 13:17:31 30-05-2019
NP1316OT.003
Азербайджан - посланик - интервю

Посланик Наргиз Гурбанова: Днешната
азербайджанска дипломация е истинско
отражение на вътрешната политика на моята страна


София, 30 май /Оля Ал- Ахмед, БТА/
"Денят на републиката - 28 май, е нашият най-важен празник, символизиращ събитие с историческо значение за азербайджанците по целия свят", каза в интервю за БТА Н.Пр. Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан у нас.
"Денят на републиката отбелязва провъзгласяването на Азербайджанската демократична република от Националния съвет на Азербайджан на 28 май 1918 година. Тази година ние празнуваме 101-годишнината на Азербайджанската демократична република", добави тя.
Гурбанова подчерта, че днешният Азербайджан под ръководството на президента Илхам Алиев е модерна, светска и независима държава, която се гордее с историята си и гледа към бъдещето с големи стремежи, твърдо върви по пътя си към развиване на едно динамично и мултикултурно общество.
"На този важен ден бих искала да подчертая и отличните двустранни отношения във всички сфери, на които се радваме с България. От установяването на дипломатически отношения през 1992 г. успяхме да издигнем тези отношения на ниво стратегическо партньорство. Нашите културни връзки също се разширяват," допълни дипломатът.
Тя поздрави своите сънародници с празника , като пожела по отношение на азербайджано-българските отношения сътрудничеството в областта на стратегическото партньорство да бъде засилено чрез съвместните усилия на двете страни, да се задълбочат традиционните приятелски отношения между двата народа.
"Пожелавам на двата народа мир, благоденствие и просперитет", заключи посланик Гурбанова.

Следва цялото интервю:

Въпрос : Г-жо Гурбанова, преди дни отбелязахте Националния празник на Република Азербайджан. Как тази година протече това събитие в страната Ви и у нас?
Отговор: Отбелязването на 28 май, Денят на републиката е нашият най-важен празник, символизиращ събитие с историческо значение за азербайджанците по целия свят. Денят на републиката отбелязва провъзгласяването на Азербайджанската демократична република от Националния съвет на Азербайджан на 28 май 1918 година. Тази година ние празнуваме 101-та годишнина на Азербайджанската демократична република.
Приемането на Декларацията за независимост на Азербайджан от Националния съвет през 1918 г. е исторически момент, който възстановява държавността на Азербайджан в нова форма на парламентарна демокрация. На този ден Азербайджан е обявен за демократична република, която гарантира всички граждански и политически права на всички свои граждани, независимо от тяхната етническа принадлежност, религия, социален статус и пол. Азербайджанската демократична република става първата светска и парламентарна демокрация в ислямския и тюркския свят, първата държава с преобладаващо мюсюлманско население и сред първите страни в Европа, която предостави на жените равни избирателни права.
Новата република е създадена в много предизвикателна вътрешна и международна политическа среда по време на Първата световна война. Въпреки че от първите дни републиката е изправена пред сериозни предизвикателства, нейният парламент и правителство взимат и изпълняват редица важни решения. Липсата на предишен опит на демократична държавност в Азербайджан не е пречка за лидерите му. Ръководени от демократичните стремежи и прогресивния дух те успяват да учредят добре функционираща демократична държава и общество.
Всички националности, живеещи в Азербайджан, са представени както в правителството, така и в националния парламент, включващ 120 депутати, представени от 11 парламентарни групи. В рамките на две години от съществуването си националният парламент приема 230 закона. Положени са значителни усилия за осигуряване на международно признаване на Азербайджанската демократична република. Азербайджанската делегация, водена от председателя на парламента Алимардан бей Топчубашов, присъства на Парижката мирна конференция и успява да постигне признаване на Азербайджанската демократична република.
Азербайджанската демократична република просъществува само 23 месеца и прекратява съществуването си през април 1920 година след болшевишката интервенция. Въпреки това нейните демократични идеали, ценности и традиции продължават да живеят в сърцата и съзнанията на следващите поколения азербайджанци. И толкова очаквания момент става реалност на 17 ноември 1990 година. На този незабравим ден трицветното знаме на Азербайджанската демократична република отново е издигнато в Азербайджан. Това се случва на историческата сесия на Върховното събрание на Нахчъванската автономна република на Азербайджан, председателствана от нашия национален лидер Гейдар Алиев. Тогава знамето на Азербайджанската демократична република е обявено за флаг на Нахчъван. По-късно, на 5 февруари 1991 година, то е обявено за национален флаг на Азербайджан. 7 месеца по-късно държавната независимост на Азербайджан е възстановена с приемането на Конституционния акт, който обявява съвременната Република Азербайджан за наследник на Азербайджанската демократична република.
Днешната азербайджанска дипломация е истинско отражение на вътрешната политика на моята страна под ръководството на президента Илхам Алиев, което даде възможност на Азербайджан да стане надежден и уважаван актьор на международната сцена. Ангажиран да развива взаимноизгодно и справедливо сътрудничество както в двустранни, така и в многостранни отношения с нашите партньори, Азербайджан остава влиятелен играч в нашата география.
Днес можем да кажем, че Азербайджан се превърна от потребител на сигурност в доставчик на сигурност. Изхождайки от неделимостта на сигурността, Азербайджан участва в мироопазващите операции, които са одобрени от Съвета за сигурност на ООН. Изпращаме войски в Мисията "Решителна подкрепа" на НАТО в Афганистан и участваме в операции за поддържане на мира в Африка. Азербайджан бе надлежно признат като важен фактор за Южния газов коридор, допринасящ за енергийната сигурност на света и ЕС.
Азербайджан е верен поддръжник на международния правен порядък. Осигуряването на пълно уважението към нормите и принципите на международното право в международните отношения, по-специално уважението към суверенитета, териториалната цялост и независимостта на държавите, е от особено значение в контекста на разрешаването на продължителните конфликти на европейския континент, включително този, който засяга моята страна.
Днешният Азербайджан под ръководството на президента Илхам Алиев е модерна, светска и независима държава, която се гордее с историята си и гледа към бъдещето с големи стремежи, твърдо върви по пътя си към развиване на едно динамично и мултикултурно общество. Моята страна продължава да допринася за регионалното икономическо сътрудничество и международния мир и сигурност, както и за междукултурния диалог в световен мащаб.
Миналата седмица Посолството на Азербайджан в България бе домакин на прием по повод на националния празник в емблематичния Хотел София Балкан с участието на Н.Пр. г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, Н.Пр. г-жа Теменужка Петкова, министър на енергетиката на Република България, Негово величество Цар Симеон II, Нейно Кралско Височество принцеса Мария Луиза Българска като почетни гости, както и други изтъкнати български и чуждестранни гости.
В този контекст бих искала да подчертая и отличните двустранни отношения във всички сфери, на които се радваме с България. От установяването на дипломатически отношения през 1992 г. успяхме да издигнем тези отношения на ниво стратегическо партньорство. Нашите културни връзки също се разширяват. Миналия месец азербайджанският 5-хилядолетен град Нахчъван стана побратимен с Велико Търново, историческата и духовна столица на България. По време на приема по повод на Националния празник на Азербайджан ние бяхме домакини на изложбата, показваща забележителностите на Нахчъван, столица на Нахчиванската автономна република на Азербайджан, която навършва 95 години тази година.

Въпрос : С какво може да се похвали Азербайджан за изминалата една година?
Отговор: Миналата година Азербайджан беше богат с някои забележителни събития. Преди всичко, както споменах по-горе, миналата година се запомня със 100-годишнината от основаването на Азербайджанската демократична република. Съвременната Азербайджанска република, която е наследник на АДР, се развива успешно и стремително, независимо от процесите в света и в региона.
Днес Азербайджан осигурява около 75 на сто от БВП на целия Южен Кавказ. Азербайджански компании са най-големите инвеститори и данъкоплатци в някои от съседните ни страни. В доклада "Да правиш бизнес 2019" (Doing Business 2019), публикуван от Световната банка, Азербайджан е включен в списъка на 10-те най-реформиращи се страни и е обявен за най-реформиращата се страна. Според доклада, тя се нарежда на 25-о място от 190 страни, оставяйки след себе си много страни в света и превръщайки се в лидер сред държавите от Общността на независимите държави.
Официалното откриване на Южния газов коридор, който ще допринесе за енергийната сигурност на света и Европейския съюз се състоя през 2018 г. 3 проекта от общо 4, включени в този коридор, вече са реализирани. Трансадриатическият газопровод (ТАР) е на последен етап на строителството му, като 87,5 процента от изграждането вече е изпълнено.
Азербайджан изведе своя трети спътник в орбита и по този начин страната ни още повече укрепи позицията си като космическа държава.
Благодарение на местоположението си като стратегически мост между Европа и Азия и своята развита мултимодална транспортна инфраструктура, Азербайджан винаги е бил инициатор и партньар на водещи регионални и трансрегионални инициативи за свързване по транспортните коридори Изток-Запад и Север-Юг. Като цяло енергията, транспортът, ИКТ и други проекти, инициирани от Азербайджан, спомогнаха да се съберат заедно не само страни, но и региони и континенти в полза на нашите народи и икономики.
Азербайджан укрепи позицията си като интересна туристическа дестинация. През 2018 г. броят на пристигащите в Азербайджан се е увеличил с 6 процента. В страната се провеждат световните BMX шампионати и световните шампионати по Джудо, състезания от Формула 1, Световна купа по художествена гимнастика, проведе се и финалния мач на Лига Европа.
Азербайджан е и един от световно признатите центрове на мултикултурализъм. Всички етнически и религиозни групи живеят в Азербайджан в мир и хармония. Ние сме домакини на множество международни прояви, насочени към укрепване на междукултурния диалог. Като член на Организацията за ислямско сътрудничество и на Съвета на Европа, през 2008 г. Азербайджан започна Бакинския процес, чиято основна цел е да засили диалога, партньорството и сътрудничеството между ислямския свят и Европа.
По-рано този месец заедно с Алианса на цивилизациите на ООН, ЮНЕСКО, Световната организация по туризъм към ООН, Съвета на Европа и Ислямската организация за образование, наука и култура (ИСЕСКО), Азербайджан беше домакин на 5-ия Световен форум за междукултурен диалог на тема "Изграждане на диалог в действие срещу дискриминацията, неравенството и насилствените конфликти".
Азербайджан е и един от инициаторите и организаторите на двугодишния Международен хуманитарен форум в Баку. В нашата столица през март тази година беше организиран 7-ия Глобален бакински форум, който имаше за цел да обсъди днешния дневен ред на глобалните въпроси. Министър-председателят на България г-н Бойко Борисов беше сред почетните гости на форума.
Както виждате се осъществява активна дейност, насочена към развитието на Азербайджан във всички сфери и се постигат конкретни успехи. Изброеното по-горе не е пълен списък на нашите постижения.

Въпрос : Какво е новото в отношенията между нашите две страни?
Отговор: Както знаете, отношенията между Азербайджан и България се развиват успешно във всички сфери. Отношенията, започвайки от установяването на дипломатически отношения през 1992 г., са достигнали нивото на стратегическо партньорство през 2015 г. и беше създадена голяма правна рамка, която отразява повече от 50 документа.
През последните години между двете страни бяха проведени много посещения на високо равнище. Трябва особено да се отбележат посещения на министър-председателя на Република България Бойко Борисов в Азербайджан през януари 2018 г. и през март тази година. Вече сме свидетели на начало на реализирането на договореностите, постигнати по време на преговори, водени с президента на Република Азербайджан Илхам Алиев.
През октомври 2018 г. се състоя посещението на министъра на външните работи на Република Азербайджан Елмар Маммадяров в България и се проведе първото заседание на стратегическия диалог на високо равнище между Азербайджан и България.
Прекрасните политически отношения също създадоха големи възможности за икономическо сътрудничество. През 2018 г. търговският оборот между Азербайджан и България достига най-високия показател за последните 3 години и възлиза на 65,9 млн. щатски долара. Специално внимание се отделя на сътрудничеството между двете страни в областта на енергетиката, транспорта, туризма, селското стопанство и други сфери.
Преди няколко дни беше проведена церемония за начало на строителни дейности за междусистемна газова връзка между Гърция и България, по която азербайджанският природен газ ще се доставя в България. Делегация, водена от първия заместник министър-председател на Република Азербайджан Ягуб Еюбов, посети България с цел да присъства на церемонията, проведена в близост до с. Кирково. Посредством междусистемната газова връзка между Гърция и България, която е част от Южен газов коридор, се предвижда доставка на 1 млрд. куб. метра азербайджански газ за България както и от други източници, така и от находището "Шах Дениз 2", а това е 1/3 част от потребностите на България от природен газ.
Завършването на Междусистемната газова връзка между Гърция и България през 2020 г., като логично разклонение на Транс-Адриатическия газопровод (ТАР) на Южния газов коридор, ще допринесе за политическите и икономическите отношения както между Азербайджан и България, така и с Европа, също така и за енергийната сигурност на Европа като цяло.
От 1 май използвайки територията на България, Азербайджан започна да изнася електроенергия за Румъния и Унгария.
Миналата година в София се проведе поредната среща на Съвместната комисия по търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество между Република Азербайджан и Република България, което се счита за важна платформа за разширяване на икономическите отношения между двете страни. В рамките на срещата се проведе бизнес форум с участието на около 140 бизнесмени от Азербайджан и България, подписани са редица документи за сътрудничество.
Като естествен мост между Европа и Азия, Азербайджан, благодарение на своето географско и стратегическо местоположение, се превърна в активен участник на регионални и трансрегионални инициативи и основен играч, допринесъл за осъществяването им. Като страна, която няма достъп до открито море, Азербайджан излиза извън границите си и се опитва да създаде по-голяма търговска динамика в огромния регион.
Транспортните коридори Изток-Запад и Север-Юг, преминаващи през Азербайджан, както и железопътната линия Баку-Тбилиси-Карс имат много важно значение. В това отношение Азербайджан е заинтересуван от разширяване на сътрудничеството с България в областта на транспорта. Откриването на директна въздушна връзка между Баку и София от януари 2018 г. е неоспоримо доказателство за това.
Азербайджан и България активно си сътрудничат и в областта на културата, науката и образованието. Взаимните посещения, съвместните инициативи и проекти, сътрудничеството между образователните институции, обменът на студенти и преподаватели, разширяването на регионалните връзки са неразделна част от дневния ред на двустранните отношения. Забележително е, че в средата на миналия месец град Велико Търново, който е обявен за историческа и духовна столица на България се побратими с град Нахчъван в Азербайджан, който има петхилядигодишна история.
Азербайджан успешно си сътрудничи с България не само на двустранно ниво, но и в рамките на Европейския съюз и различни глобални и регионални организации.

Въпрос: Какво ще пожелаете на Вашите сънародници и на приятелите ви от България?
Отговор: Поздравявам азербайджанския народ и пожелавам независимостта, постигната с големи трудности да е вечна. По отношение на азербайджано-българските отношения желая сътрудничеството в областта на стратегическото партньорство да бъде засилено чрез съвместните усилия на двете страни, да се задълбочат традиционните приятелски отношения между нашите народи и пожелавам на двата народа мир, благоденствие и просперитет. /ОА/



/НП/