Изявление на върховния представител на ЕС по случай Деня на международното наказателно правосъдие

OT 13:40:02 16-07-2019
MI1338OT.009
ЕС - изявление

Изявление на върховния представител на ЕС по случай Деня на международното наказателно
правосъдие


Брюксел, 16 юли 2019 г.

С отбелязването на Деня на международното наказателно правосъдие Европейският съюз потвърждава дългогодишната си подкрепа за международната наказателноправна система и особено неизменната си ангажираност с Международния наказателен съд (МНС), като част от основания на правила международен ред.

Миналата година отбелязахме 20-годишнината на Римския статут на МНС, като обещахме да използваме всичките си вътрешни и външни политически средства в подкрепа на борбата с безнаказаността и в търсене на справедливост, като основа за постигането на траен мир и сигурност, като допринасяме за възстановяване на доверието и за помирението в засегнатите общности. ЕС и неговите държави ще продължат да работят за всеобщото ратифициране и прилагане на Римския статут. ЕС и неговите държави са решени да утвърждават и защитават принципите и ценностите, заложени в Римския статут, както и за опазването на неговата цялост, тъй като постоянните предизвикателства пред международното наказателно правосъдие представляват сериозна пречка за пълната му ефективност.

Механизмите за международно правосъдие са от основно значение, за да може най-тежките престъпления, които будят загриженост у международната общност, да бъдат разследвани, извършителите да бъдат подведени под отговорност и жертвите да получават необходимата помощ и обезщетение за претърпените вреди. Никога няма да забравим зверствата от миналото, напротив - ще ги помним като част от общата човешка памет и решимостта да предотвратяваме бъдещи конфликти и геноцид. Затова всяка година от 2014 г. насам ЕС допринася за утвърждаването на международното наказателно правосъдие с над 38 милиона евро, като подкрепя МНС и инициативите и механизмите в областта на правосъдието в условията на преход за много държави, например международните механизми в Сирия и Мианма.

В световен мащаб ЕС допринася за по-общи реформи в областта на правосъдието чрез програми за допълване и укрепване на националните правосъдни системи, и ще продължи да участва в усилията за подпомагане на работещите в областта на правата на човека общественици, адвокати, прокурори и всички допринасящи за международната правосъдна система, които работят неуморно за постигането на справедливост и защитата на основните човешки права.

/МИМ/