Нов модел разкрива в кои региони има по-висока склонност към контрабанда
OT 10:30:31 30-07-2019
AM1029OT.001
УНСС - проект
Нов модел разкрива в кои региони
има по-висока склонност
към контрабанда
На 31 юли приключва проектът на УНСС за изследване на незаконната търговия с тютюн и свързаните с нея престъпления. Проектът е озаглавен "Идентификация на риска от контрабанда и фалшифициране (анализ на бизнес процесите и пространствения аспект)" и в продължение на две години, експерти от катедра "Национална и регионална сигурност", ръководени от проф. Димитър Димитров проучваха факторите, които влияят на незаконната търговия у нас и по балканския маршрут от Турция към Западна Европа. Какви са основните резултати от този проект разказва проф. Димитров:
1. Проф. Димитров, вашият екип е разработил нов измерител за склонността към контрабандата на тютюневи изделия. Бихте ли ни разказал малко повече за него?
Да, изследователският екип използва един уникален метод за измерване на склонността към незаконна търговия с тютюневи изделия въз основа на техника, наречена Структурно моделиране на уравнения. У нас в тази област такъв метод досега не е използван. При него специфичното е, че до резултатите се достига чрез анализ на изцяло публична информация. Прилагайки този метод, ние достигнахме до нов индикатор, който измерва незаконната търговия с тютюневи изделия. Именно този индикатор - Illicit Trade of Tobacco Products Indicator (ITTPI) е едно от най-важните изследователски достижения от този проект. Той се визуализира на интерактивна карта и по този начин е приложим от всяка една точка на света. Той може да се използва в ежедневната работа на заинтересованите институции. Чрез визуализирането на определени региони моделът дава прогнози за 2-3 години напред, а това допълнително би могло да улесни работата на институциите. Тествахме модела в 186 страни и поотделно за 1744 региона на ЕС.
2. Как смятате,че това може да послужи пред служителите от разследващите органи и другите заинтересовани от борбата с контрабандата институции?
Един от основните плюсове на този индикатор е възможността за прогнозиране. Това улеснява институциите, защото чрез интерактивната карта ние показваме отделни региони в държавата, където има по-висока склонност към контрабанда. Това подпомага дейностите на институциите като им показва къде е добре да съсредоточат усилията за борба с контрабандата на тютюн и тютюневи изделия.
3. Успяхте ли да постигнете заложените в началото цели и възнамерявате ли да продължите да работите в помощ на институциите, борещи се с незаконната търговия?
В началото на проекта си бяхме поставили едни цели: да изведем връзката на контрабандата с други престъпления, да изчислим къде има възможност за контрабанда, да представим контрабандата и фалшивото производство като бизнес процеси - успяхме да идентифицираме 10 такива процеса. Направихме правен анализ на международното, европейското и българското законодателство. В резултат на това събрахме 25 препоръки към законотворците, които представихме пред специализирана комисия в Народното събрание. Когато екипът започна работа постепенно отривахме нови неща, които допълнително развиваха нашия анализ. С радост мога да кажа, че успешно постигнахме целите си и дори надградихме работата си.
Относно институциите - след представянето на резултатите ни, няколко институции заявиха своето желание да продължим съвместна работа. С част от тях даже проведохме срещи за уточняване на бъдещи сътрудничества. Проведохме и обучения за експерти от държавната администрация.
Проектът се финансира от PMI IMPACT, глобална финансираща инициатива на Филип Морис Интернешънъл за подкрепа на проекти срещу незаконната търговия и свързаните с нея престъпления.
/АМ/