Да спрем насилието над жените: изявление на Европейската комисия и на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността

OT 16:59:31 22-11-2019
NS1655OT.003
ЕС - изявление

Да спрем насилието над жените: изявление на Европейската комисия
и на върховния представител на ЕС за външната
политика и сигурността


В навечерието на Международния ден за премахване на насилието над жените на 25 ноември Европейската комисия и върховният представител Федерика Могерини направиха следното изявление:
"Насилието над жените и момичетата е насилие над цялото човечество и не следва да има място в Европа или другаде по света. Но всички знаем, че въпреки нашия ангажимент, все още сме далеч от преодоляването на това предизвикателство.
Насилието над жените се случва навсякъде, няма сигурно място, дори у дома. Точно обратното. Жените стават жертви на насилие у дома и на работното си място, в училищата и университетите, на улицата, в процесите на разселване и миграция, и във все по-голяма степен онлайн чрез кибернасилие и изказвания, подбуждащи към омраза.
Мащабът на проблема остава потресаващ: една трета от жените в Европа са били жертва на физическо и/или сексуално насилие. Почти всички жертви на трафик с цел сексуална експлоатация в рамките на ЕС са жени и момичета.
В развиващите се страни всяко трето момиче бива омъжвано преди да навърши 18-годишна възраст. Най-малко 200 милиона жени и момичета са били подложени на генитално осакатяване, което все още се извършва в около 30 държави.
Отговорност на ЕС и на международна общност е да поддържаме ангажимента си за предотвратяване, открито отхвърляне и осъждане на всички прояви на насилие над жените и момичетата.
Наше задължение е така да подкрепяме и защитаваме жертвите, като създадем безопасна среда, в която те да съобщават за престъпленията срещу тях.
ЕС се ангажира да продължи да работи неуморно с партньорите си за укрепване на правните рамки и институциите, да подкрепя развитието и образованието, да подобрява услугите за преживелите насилие, да се бори за справянето с първопричините за насилието и да насърчава предоставянето на повече възможности на жените.
Прекратяването на насилието над жените и момичетата изисква твърд ангажимент не само на институционално равнище. За това се изисква широко участие на международните и неправителствените организации, както и на гражданското общество. И най-вече на мъжете.
Следователно нашата цел е ясна: премахване на насилието над жените и момичетата. ЕС ще остане начело на тази международна мобилизация в защита на правата на всяка жена и всяко момиче да живеят свободно и в безопасност. Правим това за нашето бъдеще и за нашето настояще, тъй като жените са стълбът на едно справедливо, отворено, развито и демократично общество, и нищо не трябва да ги лишава от свободата да изпълняват ролята си свободно и безопасно".
ЕС е предприел значителни мерки, за да сложи край на това насилие, включително:
Директивата на ЕС за правата на жертвите осигурява повече и по-добри права за жертвите на престъпления и специализирана подкрепа за жертвите на сексуално или основано на пола насилие.
Комисията е в процес на приключване на присъединяването на ЕС към Конвенцията от Истанбул на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие.
Програмата "Права, равенство и гражданство" подпомага борбата срещу насилието над жените и децата, като финансира проекти на местно равнище, насочени към предотвратяване на насилието, основано на пола, подпомагане на жертвите и жените и момичетата, изложени на опасност, обучение на специалисти и изграждане на способности за предоставяне на услуги за подкрепа.

Съюзът се бори и с насилието над жените извън ЕС.

През последните две години помогнахме на над 1,5 милиона жени и момичета, като предоставяхме закрила и грижи, свързани с гениталното осакатяване на жени. Усилията в областта на предотвратяването имат положително въздействие: около 3000 общности с население от 8,5 милиона души обявиха открито, че прекратяват тези действия.
Що се отнася до детските бракове, ЕС предприе инициативи, достигащи до над 1,6 милиона души и насочени към промяна на нагласите и действията по отношение на правата на момичетата.


Контекст

Насилието над жените и момичетата е широкоразпространено и изключително тежко нарушение на правата на човека, което съществува навсякъде по света. Според оценки на Световната здравна организация една трета от жените и момичетата по света стават жертва на насилие в някакъв момент от живота си. Този брой може да е само върхът на айсберга, тъй като този вид насилие остава до голяма степен недокладван поради мълчанието, стигмата и срама, свързани с него. В резултат на това много от извършителите остават ненаказани.
В допълнение към посочените инициативи ЕС въведе Директивата за правата на жертвите, която дава повече и по-добри права за жертвите на всички видове престъпления. Съгласно тези правила най-уязвимите жертви, като жертвите на сексуално насилие, жертвите на насилие, основано на пола и жертвите на насилие в близки отношения с извършителя, имат достъп до специализирани услуги за подкрепа. Тази подкрепа включва достъп до приюти за жертвите, нуждаещи се от безопасно място за престой, и целенасочена подкрепа, включително за преодоляване на психологическа травма и съвети от специалист. Европейската комисия следи отблизо прилагането на тази директива и предприе действия срещу държавите, които не са въвели изцяло или правилно правилата на ЕС.
Освен това ЕС признава трафика на хора като форма на насилие над жените и момичетата, и това измерение остава в центъра на ключови действия в контекста на правната и политическата рамка на ЕС по хоризонталния мандат на координатора на ЕС за борба с трафика на хора (общ преглед на мандата за 2012-2016 г. и 2017-2018 г.).
Освен това днес Европейският институт за равенство между половете (EIGE) представи ново ръководство за оценка на опасността, предназначено за полицията, за да помогне на правоприлагащите и здравните служби да работят по-добре заедно за предотвратяване на многократните действия на насилие от страна на интимния партньор и за спасяване на човешки живот.
Като приоритет в своята външна дейност Европейската комисия работи за приключването на присъединяването на ЕС към Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие - първия инструмент в Европа за определяне на задължителни от правна гледна точка стандарти за предотвратяване на насилието над жените и домашното насилие, защита на жертвите и наказване на извършителите. Всяка държава има задължението да се справи напълно с този вид насилие във всичките му форми и да предприеме необходимите мерки за предотвратяване, защита и наказателно преследване. Заедно с ООН Европейският съюз започна световната инициатива Spotlight, насочена към изкореняване на всички форми на насилие над жените и момичетата. С безпрецедентна първоначална инвестиция от 500 милиона евро защитаваме и даваме глас на жените и момичетата, които са принудени от своите общества да не говорят, но не искат повече да пазят мълчание. През 2017 г. и 2018 г. ЕС е отпуснал над 62 милиона евро под формата на хуманитарна помощ за предотвратяване и реагиране на сексуалното и основаното на пола насилие в целия свят по програмите си за закрила и здравеопазване.
Европейската комисия ще освети седалището си в Брюксел - сградата "Берлемон", в понеделник вечер, 25 ноември, за да покаже своята съпричастност в борбата срещу насилието над жените.

/НС/