Губите пари, които ви се полагат по закон
OT 15:57:32 26-02-2020
AM1554OT.006
компания RT Tax - българи в чужбина - възстановяване на данъци
Губите пари, които ви се полагат по закон
С това предупреждение се обръща към българите, работещи в чужбина, RT Tax - водеща компания за възстановяване на данъци
По-голямата част от българите, работещи в чужбина, не подават документи за връщане на надвнесени данъци след като се приберат в България. Причина за това е заблудата, че искането да им бъдат върнати пари ще им попречи да вземат чуждестранна пенсия или да използват здравните си осигуровки в съответната страна. Някои смятат, че подаването на документи за възстановяване на данъци ще е проблем, ако искат да кандидатстват и да бъдат одобрени за нова работа в чужбина.
В резултат на тези си убеждения българските емигранти губят пари, които им се полагат по закон.
Как да убедим хората, че е съвсем законно да си поискат парите и няма да загубят своите социални гаранции
Росен Ковачев, управителят на RT Tax за България, изтъква няколко довода, които би трябвало да успокоят и убедят емигрантите да потърсят парите си от надвнесени данъци.
1. Подаването на чуждестранна данъчна декларация е задължително и се контролира от данъчните власти на съответната държава. Изчислено е, и в декларацията ви е записано, точно какви данъци са платени. Вие, както и съответните власти, можете да видите, когато има надвнесена сума и дали тя е по-ниска от облагаемия минимум.
2. Възстановяването на данъците е напълно законно и няма нищо общо с пенсията, здравните осигуровки и възможността да ви наемат на нова работа в чужбина. Връщат се надвнесените суми, само от данък върху доходите. Средствата, които сте платили за социално осигуряване си остават непокътнати.
Плащат ли емигрантите данъци и в чужбина, и в България
"Това е друга, широкоразпространена заблуда" - казва мениджърът на RT Tax. Той разясни, че страната ни е подписала повече от 60 международни договора за избягване на двойното данъчно облагане. Това означава, че българските граждани могат спокойно да си подадат данъчните декларации в страната, в която работят и след това да изискат възстановяване на надвнесените суми, без да плащат отново данъци в България.
Какво ще стане, ако работещият в чужбина не подаде данъчна декларация
Обикновено удържаните данъци върху дохода са около 42 процента от прихода на работещия в чужбина. Звучи стряскащо и има хора, които решават изобщо да не подават данъчна декларация и да не плащат данъци в съответната страна. Проблемът е, че носят наказателна отговорност за действията си и подлежат на доста солени глоби. Колкото по-дълго работят без да декларират дохода си, толкова по-големи стават задълженията им.
Неподаването на данъчна декларация може да доведе до много сериозни последствия за работника и проблеми с пребиваването му в съответната държава.
Затова и експертите от RT Tax съветват българските емигранти да спазват законите на съответната страна, да подават данъчните си декларации и след това да се възползват от процедурата за връщане на надвнесени суми. Тя може да бъде стартирана лично от всеки или с помощта на фирма за възстановяване на данъци. В единия случай човек сам събира и подава документите и може да се разколебае от бюрократични спънки, които губят доста време. В другия случай фирмата се заема с придвижването на документите и човекът просто изчаква да си получи дължимата сума. От RT Tax твърдят, че връщат на своите клиенти средно около 804 евро.
За да получите повече информация за процедурата по възстановяване на данъци или за да научите повече за RT Tax, свържете се с
Росен Ковачев
тел.: +359 897 011 665
имейл: rossen@rttax.bg
www.rttax.bg
/АМ/