В болест и в здраве: Европейското сътрудничество по време на кризата с коронавируса

OT 14:44:31 09-07-2020
NS1443OT.002
ЕСВП - прессъобщение

В болест и в здраве: Европейското
сътрудничество по време на
кризата с коронавируса


От март 2020 г. европейското сътрудничество и значимостта на институциите на ЕС са подложени на редица тестове: първо координирането на първоначалната реакция на пандемията; по-късно предоставянето на помощ на най-силно засегнатите от вируса държави членки; и на последно място, споделянето на финансовата тежест за справяне с икономическите последици от Ковид-19. Но това само временно премеждие ли е, или повратна точка в начина, по който работи ЕС?
България е на 25-о място в по-широкия контекст на изследването на коалициите в ЕС. Страната не търси такива и не е търсена от други страни членки, като според анкетираните София не използва потенциала си за изграждане на партньорства и упражняване на влияние.

Изследване на способността на държавите да правят коалиции в ЕС показва:

" Потвърждава лидерския статут на Германия в ЕС.

" Въпреки колебливата си първоначална реакция, Германия възвърна доверието на другите държави в здравеопазването и икономиката. Холандия обаче плати репутационна цена за лидерството си на "икономичните" държави, противопоставящи се на разпределението на финансовата тежест.

" Върху Германия и Франция ще падне отговорността да се справят с разделението север-юг, като изграждат коалиции по основните политики. Докато се съсредоточават върху това, те не трябва да забравят, че справянето с този проблем остава основна цел.

" Съществува риск някои източни държави членки да почувстват, че не получават достатъчно внимание. Те в действителност все повече се отдалечават от Запада икономически и политически.

" За Германия ще бъде важно да гарантира, че Западът и Изтокът няма да се отдалечат твърде много един от друг, докато фокусът на ЕС е върху спасяването на Юга. Тя пое председателството на Съвета на ЕС в решаващ момент, в който се водят преговорите за фонда за възстановяване на ЕС и за многогодишната финансова рамка.

" 80 процента от българските политици и експерти, участвали в изследването, посочват, че Германия е демонстрирала най-голямо лидерство в справянето с кризата в Европа.

" 22 от 25 респонденти от България вярват, че правителството на страната би подкрепило повече компетенции на ЕС в областта на здравеопазването. Единствените три страни от ЕС27, в които преобладава обратното мнение, са Полша, Унгария и Чехия.

" Две трети от анкетираните българи смятат, че по време на кризата е имало по-малко сътрудничество между държавите членки, отколкото биха очаквали. Респондентите от Румъния, Словакия и Чехия са най-големите критици на нивата на сътрудничество между държавите-членки на ЕС по време на Ковид-19.

В новия си текст експертът на ЕСВП Павел Зерка анализира въздействието на кризата върху моделите на сътрудничество между правителствата на 27-те държави-членки на ЕС и върху ролите, които политиците на целия континент очакват да играят в институциите на ЕС и в столиците.

Анализът стига до заключение на основа на данните, събрани и визуализирани в "Coronavirus Special", който представя резултатите от експертно проучване в 27-те държави членки за европейското сътрудничество по време на коронавирус кризата. Целта на проучването, проведено през май 2020 г., е да даде представа за случващото се с европейското сътрудничество до момента в който пандемията достигна своя връх.

Coronavirus Special представлява изследване на европейското сътрудничество и проверка на данните, събрани в изданието на EU Coalition Explorer от 2020 г., документиращо резултатите от проучването, проведено през март и април 2020 г. от екипа на ECFR Rethink: Europe. EU Coalition Explorer илюстрира мненията на повече от 800 анкетирани експерти, които работят по европейската политика в правителства, тинк танкове, академични среди, медии и др. Той визуализира възгледите на европейската професионална политическа класа - информация, която в противен случай не е достъпна за политиците и обществеността.

-КРАЙ-

За автора:
Павел Зерка е анализатор в Европейския съвет за външна политика. Той допринася за инициативата Rethink: Europe на ЕСВП, която изследва и илюстрира европейското сътрудничество по иновативни начини чрез EU Cohesion Monitor и EU Coalition Explorer. Зерка участва в анализа на европейското обществено мнение като част от инициативата Unlock на ЕСВП. Базиран в офиса на ЕСВП в Париж, той е част от екипа от август 2017 г. Има докторска степен по икономика и магистърска степен по международни отношения от Warsaw School of Economics. Учил е също в Science Po Bordeaux и Universidad de Buenos Aires.
Екип на проекта Rethink:Europe:
Claire Busse, Ulrike Franke, Rafael Loss, Jana Puglierin, Pawel Zerka
Медии:
Павел Зерка и екипа на проекта са на разположение за излъчвания, коментари и печатни интервюта със заинтересованите журналисти. За да направите съответната уговорка, моля, свържете се с Marlene Riedel, ръководител на комуникациите в ЕСВП за Берлин (marlene.riedel@ecfr.eu) или с комуникационния екип на ЕСВП (communications@ecfr.eu), T: +49 (0) 30 3250510-27
За Rethink: Europe:
Инициативата Rethink:Europe на ЕСВП стартира през 2015 г. и начертава стратегии на основата на събрани данни и на диалог. Инициативата се състои от проучвания на експерти, открити източници на данни и държавна статистика за анализ на сближаването и сътрудничеството в Европейския съюз. Rethink:Europe също така предоставя форум за дискутиране, провеждане на брифинги и публични събития за професионалисти в областта на политиката и други, които имат интерес към новите стратегии за подобряване на европейското сътрудничество.
За Stiftung Mercator:
Stiftung Mercator е частна и независима фондация. С работата си се стреми към открито към света, солидарно общество, предоставящо равни възможности. В този аспект фондацията се концентрира върху укрепване на Европа; увеличаване на образователния успех на деца и младежи в неравностойно положение, особено на тези с мигрантски произход; подобряване на качеството и въздействието на културното образование; насърчаване на смекчаването на климатичните промени и насърчаване на науката и хуманитарните науки. Stiftung Mercator символизира връзката между академичната експертиза и практическия опит по проекти. Като една от водещите фондации в Германия, работи както на национално, така и на международно ниво. Stiftung Mercator изпитва силно чувство за лоялност към региона Рур, дом на семейството-основател на фондацията и нейно седалище. www.stiftung-mercator.de/en
За ЕСВП
Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) е паневропейски тинк танк. Той е основана през октомври 2007 г., като предназначението му е да провежда изследвания и да насърчава подплътен с широка информация дебат в цяла Европа при разработването на последователна и ефективна европейска външна политика, основана на европейските ценности. ЕСВП е независима организация с идеална цел и се финансира от различни източници. Повече информация можете да намерите на адрес: www.ecfr.eu/about/donors










/НС/