Призив на ръководителите на различни вероизповедания в Азербайджан към световната общност, религиозните водачи и международни организации

OT 21:52:31 31-07-2020
GG2151OT.030
Съобщение от посолството на Азербайджан в София

Призив на ръководителите на различни вероизповедания в Азербайджан към световната общност, религиозните водачи и международни организации


Ние, ръководителите на вероизповедания в Азербайджан, категорично осъждаме акта на военна агресия, извършен на 12 юли от арменските въоръжени сили, и използването на тежка артилерия за умишлен и непрекъснат обстрел на цивилни, населени места и религиозни храмове в участъка от азербайджано-арменската държавна граница в региона Товуз. Призоваваме световната общност, религиозните водачи и международните организации да заклеймят категорично провокацията.
В резултат на военната офанзива на Армения бяха убити и ранени войници на азербайджанските въоръжени сили, а 76-годишен цивилен загуби живота си. Бяха нанесени щети на държавни и частни имоти. Армения застраши стратегически проекти за транспорт и нефтопроводи и газопроводи по трасето на транспортния коридор Изток-Запад, които благоприятстват за развитието и просперитета на региона.
Сблъсъкът на границата е част от политиката за окупация, която Армения провежда срещу Азербайджан вече почти 30 години. Армения е окупирала азербайджанския регион Нагорни Карабах и седем съседни региона в грубо нарушение на нормите и принципите на международното право. Бе извършено кърваво етническо прочистване срещу азербайджанските жители на окупираните територии. Трагедията от Ходжалъ, призната от властите на повече от 10 държави като геноцид и извършена от арменските въоръжени сили, е престъпление срещу човечеството. Богатата история и материалното, културното и религиозното наследство на азербайджанския народ са обект на унищожение и вандализъм в окупираните от Армения територии.
Целта на Армения е да създаде нов източник на напрежение в региона, да предотврати договореното разрешаване на арменско-азербайджанския конфликт и да прекъсне процеса на преговори, воден с посредничеството на съпредседателите на Минската група на ОССЕ.
Докато целият свят се бори с този ужасен бич коронавируса, Армения провежда ужасна провокация умишлено и с предварителен замисъл. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предложи глобална инициатива за прекратяване на огъня на фона на пандемията от COVID-19. Армения подкрепи тази инициатива на думи, но в действителност извърши кървав акт на военна агресия на границата между двете страни, което е лицемерие и неуважение към международната общност.
Организацията на обединените нации е международна организация, която последователно защитава международното право и основните права на човека. Армения все още не е изпълнила четирите резолюции относно арменско-азербайджанския конфликт, които бяха приети от влиятелна международна организация като Организацията на обединените нации, която тази година отбелязва 75-та годишнина от създаването си. Съгласно резолюциите арменските войски трябва да бъдат изтеглени изцяло и безусловно от окупираните райони на Азербайджан.
Предприемането на стъпки за гарантиране на прилагането на тези резолюции би затвърдило престижа и ролята на ООН в навечерието на нейната славна годишнина. Съпредседателите на Минската група на ОССЕ трябва да предприемат съществени и ориентирани към резултатите стъпки, въз основа на нормите и принципите на международното право и историческата справедливост в посока на изпълнението на резолюциите.
Приравняването на окупатора със страната, подложена на окупация, не може да спомогне за разрешаването на конфликта. Задължение на всеки без изключение е да спазва международното право и норми. Използването на оръжие срещу цивилното население е продължение на текущата военна агресия от страна на арменската държава и етническото прочистване и терористичните актове, извършени срещу азербайджанския народ.
Арменските лобистки групи и терористични организации организират масови актове на насилие срещу азербайджанците в много градове и столици по света въз основа на етническа дискриминация, омраза и краен шовинизъм и атакуват посолства и генерални консулства на Република Азербайджан.
Призоваваме органите на реда и съдебните органи на тези страни да разследват обстойно и безпристрастно тези престъпни деяния.
В духа на вечните човешки ценности, които поддържат баланса в света, религиозните водачи винаги трябва да подкрепят мира и разбирателството по цялото земно кълбо. Нашата родина Азербайджан е една от малкото страни, в които мирното съвместно съществуване на различни религии е ежедневие в бита ни и където мултикултурализмът е начин на живот. Нашата отговорност пред Единния Създател ни мотивира, нас лидерите на вероизповедания, да подкрепим усилията за мир и справедливо разрешаване на съществуващите проблеми. Въпреки това пътят към мира и разбирателството не е лек и изисква много упорит труд, силна воля и съвместни усилия.
От началото на конфликта насам, Руската православна църква посредничи в редица срещи между азербайджански и арменски религиозни водачи за постигане на мир. Комуникацията, която имаше за цел да укрепи взаимното доверие, за да се постигне мирно съжителство, помогна за предотвратяването на ескалацията на конфликта до междурелигиозно ниво. Справедливият и траен мир е възможен само ако са налице добри и искрени намерения. За съжаление обаче арменските провокации отново водят до прекъсване на преговорния процес за мирно уреждане на конфликта. Цялата политическа и правна отговорност за тази провокация е на Армения.
Всички Аврамически религии считат убийството на мирни и невинни хора за най-тежкото престъпление. Призоваваме международната общност да реагира остро срещу неприемливите убийства на цивилни от арменските въоръжени сили в окупирания Нагорни Карабах и в седемте съседни региона, а също и по време на последните военни провокации на азербайджано-арменската граница, категорично да осъди актовете на агресия и провокация и да обедини усилията си да се предотвратят тези инциденти и да се установи справедлив мир. Нашият дълг и отговорност пред Създателя и пред нашите народи ни повелява отговорност на нас, религиозните водачи, да полагаме усилия в името на мира и милостта и за решаването на съществуващите проблеми.
Междувременно високо ценим загрижеността на водача на католиците по света, Негово Светейшество папа Франциск, относно ескалацията на военното напрежение между Армения и Азербайджан в Кавказкия регион и неговите молитви за семействата на загиналите в неотдавнашните бойни действия. Споделяме надеждата на Понтифа, че както той каза, с помощта на международната общност "чрез диалог и добронамереност на страните може да се постигне трайно мирно решение на конфликта, което в своята сърцевина носи добро на тези мили нам народи".
Надяваме се скоро да се намери справедливо решение за арменско-азербайджанския конфликт в Нагорни Карабах чрез усилията на световните религиозни водачи, международните организации и подкрепата на световната общност и въз основа на нормите и принципите на международното право.
Нека Всемогъщият Създател въдвори мир и спокойствие на Земята! Амин!
Шейхулислам Аллахшукур ПАШАЗАДЕ
Председател на Съвета на мюсюлманите от Кавказ
Мелих ЙЕВДАЙЕВ
Ръководител на планинските евреи в Азербайджан
Робърт МОБИЛИ
Председател на Албано-удинската християнска религиозна общност
Александър ШАРОВСКИ
Ръководител на бакинската религиозна общност на европейските евреи
/ГГ/