Генералният секретар на ООН с призив към ЕС да работи повече за лидерството си в борбата с климатичните промени

OT 15:26:31 19-11-2020
NS1524OT.023
ЕСВП - прессъобщение

Генералният секретар на ООН с призив към
ЕС да работи повече за лидерството си
в борбата с климатичните промени


Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш ще призове Европа да води чрез примера си в борбата срещу климатичните изменения на специално събитие, организирано от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП), днес, 19 ноември от 17.00 ч. българско време. В навечерието на Срещата на върха за климата на 12 декември, чиито съорганизатори са ООН, Великобритания и Франция и по-малко от една година, деляща ни от COP26 в Глазгоу, се очаква генералният секретар да постави фокус върху обнадеждаващите сигнали за нарастваща коалиция за нетни нулеви емисии (включително идващите от страна на няколко от големите замърсители като ЕС, Япония, Китай и Република Корея) и необходимостта да бъдат подкрепени със силни и конкретни краткосрочни мерки. Преди Срещата на върха за климата на 12 декември, генералният секретар ще изиска по-амбициозен план за климата на ЕС, както и намаляване на емисиите с поне 55 процента до 2030 г.
В отговор на призива на Антонио Гутериш, министри от четири държави-членки на ЕС ще представят правителствените си приоритети. Панелът ще разгледа по какъв начин чрез предоставяне на глобално лидерство ЕС може да установи стандарти, да поддържа технологично лидерство и да бъде пример едновременно за намаляване на емисиите и за поддържане на просперитет, и постигане на устойчив растеж. Панелът ще се състои от:
" Анна Линд, министър на външните работи, Швеция;
" Михал Куртика, министър за климата и околната среда, Полша;
" Барбара Помпили, министър за екологичния преход, Франция;
" Андреас Файт, държавен секретар, Федерално министерство за икономически въпроси и енергетика, Германия.
Събитието ще бъде излъчвано на живо на страницата на ЕСВП.
Очаква се, че генералният секретар ще поиска ясно от ЕС да продължи и да засили лидерството си в климата и да очертае значими действия по ключови проблеми - както в краткосрочен план като отговор на Ковид и мерките за възстановяване, така и в дългосрочен план, сред които:
" Постепенно премахване на въглищата и изкопаемите горива;
" Климатично финансиране;
" Устойчивост и адаптация.
Тази реч е поредната след ключови теми върху климата, които генералният секретар на ООН изнесе в Китай, Индия и Япония през изминалите месеци.
Ръководителят на програмата "European Power" и на дейността на ЕСВП по темата за климата, Сузи Денисън, сподели: "Европейската зелена сделка привлече внимание както в Европа, така и на международно ниво. Изследвания на ЕСВП за общественото мнение през 2020 г. показват, че във всяка държава членка все повече се подкрепя идеята за по-голямо внимание върху климатичните изменения. От друга страна, изпълнението, стоящо зад тези обещания на високо ниво, крие рискове. С наближаването на рецесия в много части на ЕС и имайки предвид пандемията, изтощаваща европейските здравни системи, поддържането на идеята за намаляването на емисиите и инвестициите в развитие на зелени технологии като един от най-големите приоритети в дневния ред, ще изискват постоянно наблюдение от страна на европейските лидери с наближаването на COP26."
За предстоящата дейност на ЕСВП по линия на Китай и климата, Янка Ортел, директор на програмата Азия на ЕСВП, заяви: "Пекин се обвързва с ясна цел за декарбонизация на икономиката си. Ако я изпълни, това ще бъде един от най-значимите индивидуални приноси за справянето с климатичните изменения и ще задвижи последващи глобални амбициозни дейности. Същевременно ще упражни натиск върху Европа да запази в бъдеще конкурентната си позиция на глобална икономика, включително и водещата си роля в зелени технологии и задаване на стандарти. Преходът към по-зелени икономики не само, че няма да сложи край на европейското недоволство от изкривяващите пазара китайки практики, но би могло да го направи по-очевидно".
Събитието ще се излъчва на живо на страницата на ЕСВП.
________________________________________
За климата в работата на ЕСВП:
ЕСВП работи върху серия от изследвания и анализи, свързани с климата - по теми като оформянето на бъдещето на европейската климатична политика при засиленото системно съперничество с Китай; геополитиката на Зелената сделка; Северна Африка и Европейската зелена сделка; и планиране на националните политики около зелената сделка и устойчивото възстановяване в 27-те държави-членки на ЕС. Повече подробности ще бъдат достъпни и споделени с пресата в следващите дни и през следващите седмици.
Всички кратки справки, коментари, събития и други продукти ще бъдат достъпни на уебсайта на ECFR - ecfr.eu







































/НС/