Жените могат да имат значителен принос за развитието на високите технологии
АУБ проведе уебинар за мястото на жените-лидери в IT сферата.
Днес няма нищо необичайно в това жените да постигат забележителен успех в сферата на високите технологии и този бизнес тепърва ще се отваря все повече за дамите. Това беше един от основните изводи на виртуалното събитие, проведено от Американския университет в България с участието на две от неговите възпитанички с успешна международна кариера във високите технологии: Ана Миличевич (съосновател на Sparrow Digital Holdings, Ню Йорк) и Деница Кръстева (старши директор разработката на продукти в Oracle, Ню Йорк).
Когато жена започва работа в технологичната област, трябва да бъде психически подготвена, че може да се окаже единствената дама в офиса. В такава ситуация жените често заемат „отбранителна позиция“ и има риск да развият „комплекс на натрапника“: когато си различен в дадена среда, започваш да се съмняваш дали мястото ти е там.
Проучвания сред бизнеса показват, че при наемане на нови членове на екип, предпочитаме хора, които приличат на нас самите – така че е съвсем нормално мъжете подсъзнателно да предпочитат мъже. „Не мисля, че те умишлено се опитват да изключат жените“, споделя Деница Кръстева и допълва: „Вярвам, че през последните години има голям напредък в това отношение, но като общество имаме да извървим още много път до равнопоставеност“.
В излязло съвсем наскоро изследване на агенция „Тренд“ за реализацията на жените в бизнеса у нас 34% от участниците считат, че в България няма достатъчно жени на високи позиции в бизнеса, а 60% вярват, че мъжете могат да се реализират по-лесно в бизнес сферата. Според проучването най-ефективните мерки за постигане на професионална равнопоставеност между жените и мъжете включват обучения за повишаване на квалификацията, еманципация при заплащането, предоставяне на повече възможности, както и гласуване на повече доверие на жените.
„Когато наемаме хора, трябва да вземем предвид положителните страни на разнообразието. Жените със сигурност имат какво да дадат на света на високите технологии и всеки мениджър, който им предоставя повече възможности за развитие, залага на печеливша стратегия”, казва в заключение Деница Кръстева.
Онлайн дискусия https://www.facebook.com/AUBGcurious
Гост-лектори:
Ана Миличевич (Сърбия), директор и съосновател на Sparrow Digital Holdings, Ню Йорк; предприемач с мениджърски опит в медиите и дигиталните иновации; завършила специалност „Компютърни науки“ в АУБ през 2001 г.
Деница Кръстева (България), старши директор за разработката на продукти в Oracle, Ню Йорк; през последните 13 години се издига от директор за уеб разработки в Oracle до старши мениджър за софтуерното инженерство; завършила специалност „Компютърни науки“ в АУБ през 1995 г.
Модератор:
Мария Маринова, изпълнителен директор на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране; завършила специалностите „Бизнес администрация“ и „Журналистика и масови комуникации“ в АУБ през 2013 г.
За Американския университет в България (АУБ):
Основан през 1991 г. със съдействието на правителствата на Република България и САЩ, Американският университет в България (АУБ) предлага висококачествено американско образование на изключително конкурентна цена и се слави с успехите на своите възпитаници по цял свят. АУБ е акредитиран както в САЩ от New England Commission of Higher Education (NECHE), така и в Европа от българската Национална агенция за оценяване и акредитация. В резултат успешно завършилите АУБ студенти получават двойна диплома – за САЩ и Европа. Университетът предлага 13 бакалавърски програми, както и магистърска програма по бизнес администрация за ръководни кадри в София. В АУБ се обучават близо 1000 студенти от над 40 държави, а преподавателският състав надхвърля 70 души от над 20 страни. АУБ разполага с най-добрата университетска база в региона: комфортни общежития, отличения с награди студентски център „Америка за България“ и най-голямата англоезична библиотека в Югоизточна Европа. Така студентите живеят и учат в кампус, отговарящ на най-високите световни стандарти. Завършилите АУБ са около 5000 души, като 99,8% от тях са започнали работа или са продължили обучението си в магистърски или в докторски програми броени месеци след дипломирането си. В допълнение АУБ заема водещи позиции в рейтинговата система на Министерство на образованието за осма поредна година.
Кратка информация и история: http://aubg.edu/quick-facts
Нашата мисия и нашите ценности: http://aubg.edu/mission-values
Разяснение на нашия модел на образование: http://aubg.edu/liberal-arts-explained
АУБ в София: https://www.aubg.edu/executive-mba
Защо бъдещи студенти избират АУБ: http://aubg.edu/imagine
INTERIMAGE