Студентски проект прави портрет на хората с бензин в кръвта
OT 11:45:31 09-02-2022
GI1141OT.001
платена - студенти - проект
Студентски проект прави портрет
на хората с бензин в кръвта
Студенти от АУБ разкриват духа на моторните спортове в региона на
Благоевград
Двама студенти по журналистика и масови комуникации намират мотивация за своята дипломна работа в желанието да разказват вълнуващи човешки истории. Така Виктор Харитон (Украйна) и Йенлик О'Нийл (Казахстан) от Американския университет в България създават своя проект "Моторград", който включва три дигитални очерка и едноименния 25-минутен документален филм.
Проектът е посветен на особеностите, предизвикателствата и трудностите за автомобилистите от Благоевградска област. Екипът на "Моторград" си поставя за цел да даде повече гласност на силната регионална общност за моторни спортове и да разкаже за хората с "бензин в кръвта", които въпреки проблемите остават верни на своята страст. Проектът отразява един от приоритетите на Американския университет в България - да насърчава и мотивира своите студенти за устойчива ангажираност с местните общности като ключов компонент на бъдещото лидерство. Филмът на студентския екип вече е достъпен и онлайн на този линк.
В рамките на кратък срок снимачният екип се фокусира върху част от състезанията през сезон '2021 на Българския шампионат по мотокрос. Процесът включва осигуряване на финансиране, снимачно оборудване, както и насрочване на снимките, пътуване до локациите и работа на терен на състезателните писти в Самуилово, Зелен дол, София и в околностите на Благоевград. Виктор и Йелник успяват да привлекат своята колежка от АУБ Анастасия Мозгова, която се заема с работата по звука на филма.
"Насочихме се към моторния спорт в региона, защото темата остава встрани от общественото внимание", споделя Виктор. "Благоевград е доста развит откъм моторни спортове, писти, брой професионални отбори - но дали местните хора знаят за това и подкрепят ли местните фенове своите състезатели? Същата ситуация виждаме и в украинския автомобилен спорт, където се състезавах в продължение на шест години. Ето защо решихме да дадем гласност на местните състезатели, използвайки знанията, които придобихме по време на своето следване в АУБ, и с помощта на опитни ментори. Като продуцент и мениджър на "Моторград" за мен беше голямо удоволствие да бъда част от една наистина страхотна екипна работа", допълва той.
"Лично на мен най-много ми хареса да чуя историите на хора, които влагат истинска страст в това, което правят", разказва Йенлик. "Наистина е удивително как въпреки всички обстоятелства, финансови затруднения или лични проблеми тези хора все още намират начин да останат верни на моторните спортове. Честно казано, този проект напълно промени моето възприятие за общността на хората, "инжектирани с бензин", и посветени на спорта като цяло."
След четири месеца процес на продукция снимачният екип представи проекта пред регионалните медии в Благоевград на 8-и февруари. Авторите имат амбицията да покажат късометражния документален филм "Моторград" на различни местни и международни филмови фестивали. Проектът живее и в социалните медии на: https://www.facebook.com/motorgrad.project
https://www.instagram.com/motorgrad.project/
###
БЕЛЕЖКИ ДО РЕДАКТОРИТЕ
За Американския университет в България (АУБ):
Вече 30 години Американският университет в България, създаден от визионери от България и САЩ, обучава млади визионери, които да променят света към по-добро, и отстоява своето мото "Напред и нагоре". Визията му е да се развива като отличим център за върхови постижения в усвояването на знания, преподаването и екипната работа в Югоизточна Европа. АУБ дава висококачествено американско образование по системата Liberal Arts. При този модел на висше образование студентът е в центъра на обучението, а приоритетите са стимулирането на критичното мислене, активното учене и креативността. Университетът предлага 13 бакалавърски програми в Благоевград, както и магистърска програма по бизнес администрация за ръководни кадри в София.
АУБ разполага с най-добрата университетска база в региона: комфортни общежития, отличения с награди студентски център "Америка за България" и най-голямата англоезична библиотека в Югоизточна Европа. Днес в университета се обучават близо 1000 студенти от над 40 държави, а преподавателският състав надхвърля 70 души от над 20 страни. Всяка година АУБ предоставя близо 5 млн. щ.д. за стипендии и финансово подпомагане на най-добрите студенти и така насърчава равните възможности. Висшето училище поддържа програми за обмен с някои от водещите университети в САЩ, сред които Харвард, Йейл, Станфорд, Принстън и др. АУБ е акредитиран както в САЩ от New England Commission of Higher Education, така и в Европа от българската Национална агенция за оценяване и акредитация. В резултат успешно завършилите студенти получават двойна диплома - за САЩ и Европа. АУБ заема водещи позиции в рейтинговата система на българското Министерство на образованието и науката. Общо завършилите Американския университет в България за 30 години са около 5000 души, сплотени в глобална общност и активно подкрепящи развитието на своята Алма матер. Над 3 000 са възпитаниците на висшето училище, които заемат ръководни позиции в международни компании, развиват успешно собствен бизнес или продължават обучението си в престижни университети в цял свят. Сред техните работодатели са Министерският съвет на Република България, Българската народна банка, Организацията на обединените нации, Световната банка, Microsoft, SAP, Citibank, CNN, The New York Times, bTV и др.
Кратка информация и история: http://aubg.edu/quick-facts
Нашата мисия и нашите ценности: http://aubg.edu/mission-values
Разяснение на нашия модел на образование: http://aubg.edu/liberal-arts-explained
АУБ в София: https://www.aubg.edu/executive-education
Защо бъдещи студенти избират АУБ: https://www.aubg.edu/admissions/why-aubg
/ГИ/