В първите работни дни след Нова година ще стане ясно дали Омикрон е вече у нас

SK 10:29:31 30-12-2021
IS1026SK.002
доц. Ангел Кунчев - COVID-19 - коментари

В първите работни дни след Нова година ще стане ясно дали Омикрон е вече у нас


София, 30 декември /Валерия Димитрова, БТА/

В първите един-два работни дни след Нова година ще стане ясно дали Омикрон е вече в България, защото пълното секвениране на пробите отнема между 8 и 10-12 дни, каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в ефира на Би Ти Ви.

По думите на Кунчев вероятно Омикрон е вече тук, но докато не излязат пробите от секвенирането, никой не може да каже, че това е така.

"Излизаме от предната вълна на едно не много ниско базово ниво, ясно е, че и след празниците вероятно ще ни достигне вълната от Западна Европа", каза Кунчев. Той отбеляза, че тенденция на покачване или на задържане има. През последните дни процентът на положителните проби от 3,5-4 на сто, или 4,5-5 на сто, днес вече е 9 на сто, все още се движи между 5 и 6 на сто, което обаче не е нисък процент, каза Кунчев. Над 4000 са хората в болници, а 462-ма са в интензивни отделения.

Според главния държавен здравен инспектор днешната статистика повтаря статистиката след струпване на няколко празнични дни, която я е имало и в предишни години при грип. Затова, по думите на Кунчев, в Европа се проследява 14-дневна заболеваемост, тъй като тя дава по-пълна и обектива картина.

Омикрон протича по-леко и има по-малка смъртност, но лошата му характеристика е, че удвоява случаите на два-три дни, припомни главният държавен здравен инспектор. "У нас ще се случи най-лошият вариант поради ниското ваксинационно покритие. Ако другите страни карат по определен начин всички вълни, ние ги караме по по-тежък и плащаме по-голяма цена като загубени човешки животи", заяви доц. Ангел Кунчев. По думите му по-тежкото протичане няма да можем да го преодолеем и при тази вълна, макар че вече се предприемат обнадеждаващи първи стъпки като финансовата подкрепа за стимулиране на възрастните да се ваксинират.

Според доц. Кунчев политическата експлоатация на темата е попречила на правилите решения. Той изрази надежда, че занапред ще правим това, което науката ни казва, за да се справим по-добре както от здравна и медицинска гледна точка, така и с най-малко последствия за икономиката ни.

Според него фатални грешки не са допуснати, няма и провал на ваксинационната кампания, защото провал би имало, ако държавата не осигури ваксини и достъп до тях, грешката е била в липсата на комуникационна кампания, насочена към притесненията на всеки човек. Той посочи, че има около 10-15 процента от хората, които никога не могат да бъдат убедени да се ваксинират, но има и други 48 процента, които включват колебаещите се и страхуващите се. Специалистите трябва да дадат на тях точната информация, включително индивидуална, насочена към конкретния човек и неговите притеснения за определено заболяване, бременност и т.н, смята експертът.

До момента 33 са сигналите, подадените от РЗИ към прокуратурата за фалшиви сертификати, като в някои райони като Велико Търново, Ловеч и Пловдив органите по реда са в напреднал етап по доказване на това кой го прави. Очаква се скоро да има и осъдителни решения, каза доц. Кунчев.

До края на годината ще бъде взето решение за намаляване на интервала за поставяне на трета бустерна доза от шест на три месеца, а за "Янсен" - на два месеца, каза Кунчев и допълни, че България не е закъсняла в предприемането на тази стъпка.



/ИС/