Необходима е комуникация, която събаря мостове, според ръководителя на българската програма на Радио "Ватикана"

SM 14:31:31 17-10-2021
IS1429SM.029
медии - световна среща - Димитър Ганчев

Необходима е комуникация, която събаря мостове, според ръководителя на българската програма на Радио "Ватикана"


Рилски манастир, 17 октомври /Десислава Велкова, БТА/
Необходима е комуникация, която събаря мостове и е в помощ на хората, каза по време на дискусията в първия панел от 16-ата световна среща на българските медии Димитър Ганчев - ръководител на българската програма на радио "Ватикана". Според Ганчев медиите следва да са посредник на посланието на църквата, но и трябва в съвременния контекст църквата по-добре да предава своето послание към обществото и най-вече към новото поколение.
Димитър Ганчев посочи, че вече много църковни институции имат свои църковни сайтове, което променя комуникационния модел. От друга страна, за религиозните медии е трудно, а Ганчев даде като пример закриването на два католически вестника във Великобритания, които са издавани в продължение на 170 години.
Димитър Ганчев посочи възможностите, които дава интерактивната комуникация, но и минусите. "Както каза папа Франциск, дигиталната връзка не е в състояние да обедини човечеството, защото връзката и близостта не може да се даде от медиите. Особено в църквата, литургията по телевизията, по радиото, не може да замени истинското общение с Бог, което става само в църквата", добави той.
Според Димитър Ганчев църквата има тясно разбиране за нуждата от взаимодействие с медиите, а медиите от своя страна разбират, че трябва да имат по-различно отношение към църквата.
Шестнадесетата световна среща на българските медии, организирана от БТА, се провежда в Рилския манастир, а ръководителят на Българската програма на радио "Ватикана" припомни посещението на папа Йоан Павел Втори през 2002 година в България и именно в Рилския манастир.
Димитър Ганчев е ръководител на българската програма на радио "Ватикана". През 2018 г. той получи наградата на Национален дарителски фонд "13 века България" за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия в чужбина. Отличието бе връчено на 14-ата Световна среща на българските медии, която се състоя в Скопие, Република Северна Македония.

Видео можете да видите тук.

Световната среща на българските медии се провежда в партньорство с Рилската света обител, Община Кюстендил, Национален дарителски фонд "13 Века България", Държавен културен институт към Министъра на външните работи, Студентско читалище "Свети Климент Охридски", Сдружение ГЛАС - Босилеград, България Ер, Сдружение за модерна търговия, Пощенска банка, EasyPay.

/ИС/