В галерията "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил продължава 16-ата Световна среща на българските медии

SM 06:20:01 18-10-2021
RM1911SM.017 06:20
Кюстендил - Световна среща на българските медии - програма

В галерията "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил продължава 16-ата Световна среща на българските медии


Кюстендил, 18 октомври /Елица Иванова, БТА/
В галерията "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил днес продължава шестнадесетата Световна среща на българските медии, организирана от БТА.
Тържественото откриване на художествената галерия в Кюстендил е станало на 24 май 1959 година, като първоначално тя се е помещавала в сградата на Еврейската синагога в града. Така културният институт започва своето самостоятелно съществуване първо под името Градска картинна галерия, разполагайки с фонд от около 150 творби на кюстендилски художници, като сред тях са и 50 картини на Майстора.
Сега галерията разполага с фонд от над 3600 творби на над 700 автори от страната и чужбина. Художествената галерия притежава и най-голямата колекция в страната от творби на своя патрон - Владимир Димитров - Майстора - маслена живопис, акварели, тушове и рисунки, 1359 на брой.
Името на Владимир Димитров - Майстора галерията носи от 1961 г. /Майстора умира на 29 септември 1960 г./. През 1972 година, по случай 90-годишнината от рождението на Владимир Димитров - Майстора, галерията е преместена и функционира и до днес в първата в България сграда, построена специално за целта, с естествено горно осветление. Интериорът е подчинен изцяло на идеята за създаване на подходяща среда за картините на Майстора. Пространствата са решени на нива, свързани от общото естествено горно осветление на тавана /оберлихт/ и осигуряващи кръгова линия на движение. Всяко ниво е с възможности на отделно експозиционно пространство. Галерията разполага с 245 м експозиционна площ. Недовършената й част също често приютява различни арт проекти.
С откриване на изложбата "Чудотворни икони и св. Мощи на Балканите", организирана от Държавния културен институт към МВнР, в галерията днес продължава програмата от шестнайсетата среща на българските медии. Показан пред гостите и участниците в срещата ще бъде филмът на БТА "Спомен за Максим Минчев".
Шестнадесетата Световна среща на медиите, организирана от БТА, започна вчера в Рилския манастир, когато се състоя и първият панел в програмата - "Вярата в медиите". Оставащите три панела от срещата са днес, а домакин е галерията в Кюстендил. Вторият панел започва от 11.00 часа и е под надслов "Надеждата в медиите". Модератор е Петър Галев, оперативен директор на CredoWeb. Участници ще бъдат доц. Георги Лозанов, културолог и медиен експерт, проф. Коста Костов, национален консултант по белодробни болести към НЗОК и главен редактор на списание "INSPIRO", Бранислава Бобанац, журналист /Кипър/ и Камелия Илиева от списание "Роден глас" /Чехия/.
"Лъжата в медиите" е темата на третия панел с модератор Ралица Ковачева - главен редактор на Factcheck.bg. Участници са проф. Боян Знеполски - социолог, Мариана Христова - редактор на EuroChicago, Йосиф Давидов - редактор във вестник "Нова дума" /Испания/. Журналистът от БНТ Бойко Василев ще модерира четвъртия панел "Изборът в медиите", в който ще се включат историкът проф. Петър Стоянович от БАН, Доника Ризова - комуникационен директор на Сдружението за модерна търговия, и Борислав Николов - ръководител на Ethnique media в Монреал /Канада/.
Предвидена е свободна дискусия в края на всеки един от панелите.
Днес ще бъде подписан договор за сътрудничество между генералния директор на БТА Кирил Вълчев и кмета на Кюстендил Петър Паунов за съвместно отразяване на 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора, които ще бъдат отбелязани на 1 февруари 2022 година. Тогава традиционно се връчва и националната награда за живопис на името на Майстора.
В програмата на Световната среща на българските медии днес ще бъде връчена традиционната награда за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия в чужбина. Наградата се дава от Националния дарителски фонд "13 века България" с изпълнителен директор Слава Иванова.
В рамките на форума ще бъде открита и изложба "Босилеград в цветове" от Александър Димитров - главен редактор на ГЛАС ПРЕСС, Босилеград /Сърбия/ и Румен Баросов - председател на студентско читалище "Св. Климент Охридски". Вечерта ще завърши с музиката на Дани Милев и представянето на проекта "Заведи ме..." - за концерти сред българските общности по света.
Световната среща на българските медии се провежда в партньорство с Рилската света обител, община Кюстендил, Национален дарителски фонд "13 Века България", Държавен културен институт към Министъра на външните работи, Студентско читалище "Свети Климент Охридски", Сдружение "ГЛАС" - Босилеград, "България Ер", Сдружение за модерна търговия, Пощенска банка и EasyPay.





/РУМ/